MARNOWANIE ŻYWNOŚCI – WSPÓŁCZESNY PROBLEM
Data publikacji: Dec. 27, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

MARNOWANIE ŻYWNOŚCI – WSPÓŁCZESNY PROBLEM

Marnowanie żywności to prawdziwa plaga XXI wieku. Jedzenia mamy pod dostatkiem - półki sklepowe uginają się pod setkami różnych produktów, a nowe lokale gastronomiczne pojawiają się w coraz szybszym tempie. Być może przez taką łatwą dostępność straciliśmy szacunek do żywności. Na szczęście jest to coraz częściej dostrzegany problem. W działania przeciwko marnowaniu żywności zaangażowani są, m.in. szefowie kuchni. My również w naszych domach możemy zadbać o to, by jedzenie nie lądowało w koszu!

MARNOWANIE ŻYWNOŚCI – PROBLEM NA SKALĘ ŚWIATOWĄ

Warto zrobić mały rachunek sumienia i zastanowić się ile razy wyrzuciliśmy jakiś produkt do kosza. Bardzo często nie zauważamy tego, bo nawet jeśli coś wyrzucamy to zaraz kupujemy nowy produkt. Dlatego wielu z nas może myśleć, że problem marnowania żywności ich nie dotyczy. Winę zrzucamy na lokale gastronomiczne, czy producentów żywności. Jednak jak pokazują statystyki w polskich gospodarstwach domowych marnuje się aż 2 miliony ton żywności! Łącznie w naszym kraju do kosza trafia aż 9 milionów ton żywności w ciągu roku! Niestety daje nam to niechlubne 5. miejsce w Europie zaraz za Wielką Brytanią, Niemcami, Francją oraz Holandią.

JAK NIE MARNOWAĆ ŻYWNOŚCI?

Nie musimy przyczyniać się do wzrostu przerażających statystyk dotyczących marnowania żywności. Wystarczy, że wprowadzimy w życie kilka prostych zasad.

1. Zaplanuj zakupy!

Jak wyglądają nasze zakupy? Często wpadamy do sklepu i bierzemy po prostu „coś do jedzenia”. Niestety w sklepach czeka na nas sporo „marketingowych pułapek” pod postacią promocji, kolorowej ekspozycji itp., co sprawia, że część kupionych produktów okazuje się zbędna. Nie rzadko mamy również skłonność do kupowania zbyt dużej ilości jedzenia na zasadzie „a może się przyda”. Jest to prosta droga do tego, by część z naszych zakupów wylądowała ostatecznie w koszu na śmieci. Dlatego warto wcześniej zaplanować zakupy. Zacznijmy od małej „inwentaryzacji” kuchni. Sprawdźmy co mamy, a czego nam naprawdę brakuje. Następnie zróbmy listę zakupów. Możemy ją zrobić w tradycyjny sposób – na kartce, ale także skorzystać ze specjalnych aplikacji mobilnych, które pomogą nam stworzyć elektroniczną wersję takiej listy.

Przeczytaj o liście zakupów

2. Zaopatrz się w produkty, które będą bazą dla różnych dań!

Produkty, które stanowią bazę dla wielu dań to, m.in. wszelkiego rodzaju kasze, ryż, płatki, mąka, makarony. Jeśli zaopatrzymy się w te produkty to może okazać się, że nagle wyczarujemy całkiem ciekawe danie z resztek, które zostały nam w lodówce. Nie musimy się przy tym obawiać, że jeśli kupimy takie „produkty bazowe” to nie zużyjemy ich od razu i wylądują w koszu. Mają one długie terminy przydatności do spożycia.

3. Zamrażaj!

Zamrażanie to bardzo dobry patent na to, by nie marnować żywności. Warto pamiętać o tym, że zanim nakupujemy jedzenia dobrze jest oprócz lodówki przejrzeć również zamrażarkę. Może okazać się, że znajdziemy tam wiele produktów i dań, o których zdążyliśmy zapomnieć! Niestety nie wszystkie produkty możemy zamrozić. W tym przypadku musimy kupować je na bieżąco w takich ilościach, jakie faktycznie jesteśmy w stanie zjeść.

4. Rób przetwory!

Jeśli zdarzy się, że kupimy czegoś za dużo lub mamy ogródek i nie jesteśmy w stanie przejeść obfitych plonów to rozwiązaniem może być zrobienie przetworów. Możemy przygotować, np. domowy ketchup z pomidorów, ogórki w różnych wersjach smakowych, przecier z papryki, czy mus owocowy!

KILKA PROSTYCH POMYSŁÓW NA „DRUGIE ŻYCIE” PRODUKTÓW

Niestety czasami zdarza się, że pomimo świetnie zaplanowanych zakupów jakiś produkt nie zostanie zjedzony. W takim przypadku możemy zastanowić się, jak dać mu „drugie życie” i sprawić, że nie wyląduje w koszu. Oto kilka prostych pomysłów na to jak wykorzystać produkty, które nie zostaną przez nas zjedzone.

1. Ziemniaki

Pewnie wielu z nas zdarzyło się kiedyś ugotować zbyt dużo ziemniaków na obiad. Nic straconego! Ziemniaki możemy wykorzystać, np. do przygotowania sałatki, zapiekanki, a nawet pasztetu!

2. Makaron i ryż

Z makaronem i ryżem jest podobny problem jak z ziemniakami – zdarza się, że po prostu ugotujemy ich za dużo. Na szczęście w tym przypadku możemy również wykorzystać te produkty do przygotowania ciekawych dań, takich jak zapiekanka, kotlety, czy sałatka.

3. Warzywa

Ugotowane warzywa, które zostaną nam, np. z obiadu możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów. Mogą one posłużyć, m.in. do przygotowania sałatki, pasty, kotletów, czy pasztetu warzywnego.

4. Jajka

Jeśli ugotujemy za dużo jajek to bez problemu możemy wykorzystać je, np. do przygotowania sałatki, czy pasty jajecznej.

Zobacz na co zwracać uwagę kupując jaja w sklepie

5. Pieczywo

Pieczywo to jeden z produktów, które najczęściej trafiają do kosza. W dawnych czasach darzono każdą kromkę chleba ogromnym szacunkiem i pewnie wielu z nas dobrze zna babcine powiedzenie, że „chleba się nie wyrzuca”. Co zatem zrobić, by faktycznie go nie wyrzucać? Po pierwsze chleb również zalicza się do produktów, które możemy zamrozić. Jeśli widzimy, że nie zjemy takiej ilości to warto pomyśleć o takim rozwiązaniu. Po drugie nawet czerstwy chleb możemy wykorzystać przygotowując, np. zapiekanki, tosty, czy grzanki do zupy.

Zobacz również wpis: Zdrowe jedzenie za niewielkie peniądze

 

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!