PSEUDOZBOŻA NA TALERZU - CIEKAWOSTKI DIETETYCZNE
Data publikacji: 20 lutego 2018
Autor:
Marzena Lamont
Dietetyk

PSEUDOZBOŻA NA TALERZU - CIEKAWOSTKI DIETETYCZNE

Wraz z poszerzającą się grupą osób nietolerujących glutenu rośnie świadomość na temat tego czym  zastąpić pszenicę i żyto. Są to tak zwane zboża rzekome lub inaczej pseudozboża czyli rośliny niebędące faktycznie trawami, ale wytwarzające podobne do nich ziarna. Wiele osób pomija wzmianki o komosie ryżowej czy tapioce myśląc, że skoro nie cierpią na celiakię to nie warto poświęcać im uwagi. Nic bardziej mylnego. Osoby mogące bez przeszkód pałaszować kuskus i kaszę jęczmienną również powinny spojrzeć łaskawym okiem na pseudozboża. Są one bowiem istną skarbnicą substancji odżywczych. Dlatego warto włączyć je do naszego jadłospisu.

KOMOSA RYŻOWA - ZŁOTO INKÓW

Nazywana złotem inków lub quinoą była od wieków uprawiana w Peru a ostatnio zagościła także na europejskich stołach. Już inkowie odkryli jej prozdrowotne właściwości. Komosa jest bogatym źródłem pełnowartościowego białka czyli takiego, które zawiera komplet aminokwasów egzogennych w odpowiednich proporcjach. Jest to jedna z niewielu takich roślin. Dlatego stanowi doskonałe uzupełnienie diety wegetariańskiej. Komosa ryżowa zawiera też sporo tłuszczów nienasyconych, dzięki czemu jej spożycie zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, obniżając poziom złego cholesterolu. Jest także bogata w antyoksydanty i saponiny, które mają działanie przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Ugotowana na sypko komosa doskonale zastąpi kasze czy ryż jako dodatek do zupy czy gulaszu. Może stanowić też składnik farszu do gołąbków.

Czy probowałeś już papryki faszerowanej komosą ryżową? Jeśli nie, koniecznie sprawdź nasz przepis:

AMARANTUS - ZŁOTO AZTEKÓW

Zwany złotem Azteków Szarłat Wyniosły jest kolejnym niezwykle zdrowym ziarnem pochodzącym z Ameryki Południowej. Podobnie jak jego peruwiańska kuzynka jest on bogatym źródłem  pełnowartościowego białka. Ponadto zawiera tłuszcze nienasycone, wśród których prym wiedzie skwalen będący nieocenionym sprzymierzeńcem w walce z miażdżycą i profilaktyce nowotworów.  Amarantus jest także bogaty w żelazo (nawet do 8 mg/100g), magnez (239mg/100g) i fosfor (557mg/100) oraz w witaminy z grupy B. Specyficzny, lekko orzechowy smak sprawia, że amarantus jest wdzięcznym dodatkiem do ciast i ciasteczek. Można go przyrządzić też na śniadanie podobnie jak do owsianki czy jaglanki.

TEFF - IDEALNA ODMIANA DLA TRADYCYJNEJ MĄKI

Zwany także miłką abisyńską to roślina pochodząca z Etiopii, gdzie od ponad czterech tysięcy lat stanowi podstawę tradycyjnej kuchni. Jest bogatym źródłem białka i błonnika a także potasu (428mg/100g), fosforu (429mg/100g) żelaza (8mg/100g) i wapnia (180mg/100g). Częste jego spożywanie zapobiega wystąpieniu niedokrwistości i osteoporozy. Dzięki błonnikowi teff jest też wskazany przy dolegliwościach układu pokarmowego. Teff najczęściej wykorzystywany jest w postaci mąki, z której wypiekać można chleb, smażyć naleśniki i racuchy. Niewątpliwą zaletą w kuchni jest krótki czas gotowania tego ziarna (ok. 10-20 min). Jest także bardzo trwałe.

TAPIOKA DLA SPORTOWCÓW I NIE TYLKO!

To perłowe kuleczki wytwarzane z masy powstałej po zmieleniu bulw manioku. Jest dość kaloryczna ok. 350kcal/100g. Nie posiada wiele wartości odżywczych. Większość jej składu to węglowodany dlatego może stanowić dobry produkt dla sportowców. Tapioka jest też cennym źródłem skrobi opornej, która stanowi pożywkę dla dobroczynnych bakterii żyjących w naszym przewodzie pokarmowym. Dlatego jest zalecana osobom cierpiącym na problemy gastryczne. Mąkę z tapioki możemy zastosować do zagęszczania zup i sosów. Z perełek przyrządzimy pyszny bezglutenowy pudding.

Koniecznie wypróbuj przepis na czekoladowy pudding z tapioki

GRYKA - IDEALNY SKŁADNIK KOTLECIKÓW

Roślina pochodząca z Azji, ale na terenie Polski uprawiana jest już od bardzo dawna. W naszej kuchni pojawia się zazwyczaj w formie kaszy rzadziej jako mąka. Obie te wersje są bardzo przydatne. Z  kaszy możemy przyrządzić pasztet lub kotlety, a z mąki upieczemy chleb lub usmażymy bliny. Warto to robić, bo gryka jest niezwykle pożywnym ziarnem. Dostarcza naszemu organizmowi sporo białka. Obniża poziom złego i podnosi poziom dobrego cholesterolu. W 100g gryki znajdziemy 6g błonnika. Dostarczy nam ona także sporo witamin z grupy B, witaminę E, Magnez i nieco żelaza. Gryka jest zalecana osobom borykającym się z insulinoopornością a to dzięki fagopirynie - związkowi zwiększającemu wrażliwość komórek na działanie insuliny.

Brak pomysłu na kaszę gryczaną? Skorzystaj z naszego pomysłu na kaszotto z kaszy gryczanej

SZAŁWIA HISZPAŃSKA - JAKIE CIEKAWOSTKI DIETETYCZNE SKRYWAJĄ NASIONA CHIA?

Jej nasiona określane mianem chia są istną skarbnicą wartości odżywczych. Obfitują w nienasycone kwasy tłuszczowe prześcigając pod względem ich zawartości siemię lniane i ryby morskie. Są najbogatszym źródłem kwasu alfa linolenowego, najważniejszy spośród kwasów omega 3. Tłuszcze stanowią ogółem ok 1/3 składu tych nasion. Chia są dość kaloryczne 480kcal/100g. Rekompensuje to jednak bogactwo zawartych w nich minerałów: wapń (630mg/100g), magnez (335mg/100g), fosfor 860mg/100g), żelazo (8mg/100g), potas (407mg/100g) i cynk (4,58 mg/100g). Ze względu na wysoką zawartość magnezu i kwasów tłuszczowych chia są uważane za nieocenionego sprzymierzeńca przy dużym wysiłku umysłowym, ponieważ mają zbawienny wpływ na nasz układ nerwowy. Przyczyniają się także do regulacji ciśnienia i zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka. Nasiona te mogą być dodatkiem właściwie do wszystkiego: kanapki, sałatki, owsianki czy sosu. Ponieważ mają właściwości żelujące, wegetarianie i weganie używają ich w zastępstwie żelatyny do przygotowywania galaretek i puddingów.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Joanna Szprycha
Specjalizacje:
Odchudzanie
Choroby autoimmunologiczne
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!