ODWODNIENIE ORGANIZMU – JAK GO UNIKNĄĆ?
Data publikacji: July 9, 2018
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

ODWODNIENIE ORGANIZMU – JAK GO UNIKNĄĆ?

Woda to jeden z podstawowych składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dlatego w momencie gdy jest jej za mało zaczynamy odczuwać nieprzyjemne dolegliwości będące oznaką odwodnienia.

WODA – SKŁADNIKI NIEZBĘDNY DO ŻYCIA

Zazwyczaj nasza uwaga skupia się na tym czy jadłospis zawiera odpowiednią ilość kalorii, białka, tłuszczu  i węglowodanów. Powinniśmy jednak pamiętać, że aby organizm funkcjonował prawidłowo jest nam potrzebna odpowiednia ilość wody. Spełnia ona szereg ważnych funkcji:

- jest niezbędna do przebiegu procesów metabolicznych;

- stanowi materiał budulcowy komórek;

- uczestniczy w transporcie składników odżywczych;

- odpowiada za termoregulację;

Nasz organizm jest zdolny do samodzielnego wytworzenia wody (około 300 ml na dobę), jednak są to ilości niewystarczające by pokryć dzienne zapotrzebowanie. Dlatego aby sprostać wymaganiom organizmu musimy codziennie dostarczać wody z zewnątrz pod postacią płynów, a także produktów spożywczych.

JAKIE JEST NASZE ZAPOTRZEBOWANIE NA WODĘ?

Dzienne zapotrzebowanie na wodę waha się od 25 do 35 ml na każdy kilogram masy ciała. Jednak przy obliczaniu dokładnej wartości należy wziąć pod uwagę czynniki, takie jak rodzaj przyjmowanego pożywienia, poziom aktywności fizycznej, a także wilgotność i temperaturę powietrza. Podstawowym źródłem wody w naszym jadłospisie są płyny natomiast ich uzupełnieniem są produkty spożywcze (szczególnie warzywa i owoce).

RÓŻNE OBLICZA ODWODNIENIA

Jeśli zaniedbamy kwestię właściwego nawodnienia organizmu narażamy się na odwodnienie, które szybko manifestuje się w postaci gorszego samopoczucia. Rozróżniamy różne typy odwodnienia.

1. Odwodnienie hipertoniczne - mówimy o nim wtedy, gdy utrata wody jest większa niż utrata elektrolitów. Występuje, m.in. w przypadku niedostatecznego poboru płynów, hiperwentylacji oraz moczówce prostej. Objawia się nasilonym pragnieniem, suchością błon śluzowych i skóry, splątaniem oraz tachykardią. W przypadku jego wystąpienia poleca się podawanie płynów pozbawionych elektrolitów (np. herbata bez cukru).

2. Odwodnienie hipotoniczne – utrata elektrolitów przewyższa utratę wody. Przyczyną tego typu odwodnienia mogą być, m.in. wymioty, biegunki, przetoki jelitowe i pooperacyjne, nadmierne przyjmowanie leków moczopędnych, czy przewlekłe choroby nerek. W przypadku jego wystąpienia nie odczuwamy zazwyczaj wzmożonego pragnienia. Jednym z objawów jest natomiast obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, skąpomocz oraz obniżenie napięcia mięśni. Leczenie obejmuje podanie roztworu soli fizjologicznej oraz wyrównanie zaburzeń gospodarki potasowej jeśli odwodnienie ma charakter przewlekły.

3. Odwodnienie izotoniczne – utrata wody i elektrolitów jest na tym samym poziomie. Jego przyczyną mogą być, m.in. wymioty, biegunki oraz przetoki pooperacyjne. Daje objawy pod postacią obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, skąpomoczu, tachykardii oraz suchości błon śluzowych i skóry. Leczenie polega na wyrównaniu ilości wody i elektrolitów.

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI – JAK UCHRONIĆ SIĘ PRZED ODWODNIENIEM?

Wiemy już w teorii do czego potrzebna jest nam woda oraz jak niebezpieczne może być dla nas odwodnienie. Czas na kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym będziemy mogli uchronić się przed odwodnieniem!

1. Wychodząc z domu zawsze zabieraj ze sobą butelkę wody mineralnej.

2. Zadbaj o to by woda była zawsze w zasięgu Twojej ręki (np. jeśli pracujesz przy komputerze zawsze miej szklankę z wodą obok żeby zniknęła wymówka pod postacią braku czasu na spacer do kuchni po wodę).

3. Jeśli masz problem z zapominaniem o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów pomóż sobie instalując aplikację mobilną, która Ci o tym przypomni.

4. Zadbaj o to by picie wody było dla Ciebie przyjemne – jeśli nie lubisz zwykłej wody mineralnej możesz wzbogacić jej smak dodając do wody, np. plasterek cytryny, limonki, świeże listki mięty (ale unikaj sklepowych wód smakowych).

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!