PUDDING Z CHIA CZY PUDDING Z TAPIOKI? PORÓWNANIE WARTOŚCI ODŻYWCZYCH
Data publikacji: July 23, 2018
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

PUDDING Z CHIA CZY PUDDING Z TAPIOKI?

- PORÓWNANIE WARTOŚCI ODŻYWCZYCH

Pudding może być idealnym deserem na lato. Jest lekki, można zjeść go na zimno a przy tym jest świetnym sposobem na przemycenie wakacyjnych owoców do naszego menu. W internecie można znaleźć wiele przepisów, m.in. na pudding z nasion chia czy tapioki. Który z nich jest lepszym wyborem?

PUDDING Z NASION CHIA

Nasiona chia nazywane inaczej szałwią hiszpańską od kilku lat podbijają nasze serca. Nie mam w tym nic dziwnego jeśli przyjrzymy się ich wartości odżywczej. Po pierwsze mają w sobie sporą ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Są dla nas źródłem kwasów omega-3, które wspierają pracę układu odpornościowego, wpływają korzystnie na pracę mózgu, wykazują działanie hipogliekmizujące a także wspomagają zapobieganie i leczenie chorób układu krążenia, nowotworów, chorób autoimmunologicznych i artretyzmu. Nasiona chia zawierają więcej kwasów omega-3 niż, np. orzechy włoskie czy olej kukurydziany. Na uwagę zasługuje również dobry stosunek kwasów omega-6 do omega-3. Jest to bardzo ważne biorąc pod uwagę fakt, że dieta zachodnia często charakteryzuje się nadmiarem tych pierwszych. Oprócz cennych kwasów tłuszczowych w nasionach chia znajdziemy białko (100g nasion to 16,5g białka), a także węglowodany (100g to około 7,7g węglowodanów). Nie można również zapomnieć o tym, że nasiona chia to źródło witamin, składników mineralnych oraz związków o charakterze antyoksydacyjnym. Ze względu na swoje cenne właściwości nasiona chia znajdują zastosowanie, m.in. w terapii osób z nadmierną masą ciała. Nasiona chia ze względu na wysoką zawartość błonnika dają nam uczucie sytości co sprawia, że jemy mniej. Oprócz tego docenia się je w terapii cukrzycy, ponieważ związki zawarte w nasionach wpływają na regulację glikemii poposiłkowej. Ziarna nasion chia są również wspaniałym wzbogaceniem diety bezglutenowej oraz wegańskiej i wegetariańskiej. Jednak weganie powinni pamiętać aby do przygotowania puddingu wybierać mleko roślinne, które wzbogacone jest w wapń.

JAK PRZYGOTOWAĆ PUDDING CHIA?

1. Wsyp nasiona chia do naczynia, w którym zamierzasz przygotować pudding.

2. Zalej je mlekiem (może być to mleko roślinne – patrz wyżej).

3. Całość odstaw na 15 minut do lodówki, a następnie wymieszaj pudding.

4. Pozostaw pudding w lodówce na około 3-5h.

5. Do gotowego pudding dodaj ulubione dodatki, np. owoce sezonowe, orzechy, migdały.

Namawiamy do wypróbowania naszego przepisu na kokosowy chia pudding

PUDDING Z TAPIOKI

Tapioka to produkt skrobiowy, który uzyskuje się w wyniku zmielenie manioku. Możemy spotkać ją w postaci mąki, płatków oraz najbardziej popularnych perłowych kuleczek. Tapioka to produkt, który w Ameryce Południowej jest odpowiednikiem naszych ziemniaków. Choć tapioka znana jest głównie w dalekich regionach naszego globu to zyskuje coraz większą popularność również u nas. Dzieje się tak, m.in. za sprawą pysznego puddingu, który nie dość, że wygląda bardzo efektownie to równie dobrze smakuje. Tapioka zawiera około 0,2% białka, 0% tłuszczu i ok 90% węglowodanów. Niestety nie odznacza się duża zawartością witamin i składników mineralnych, choć dostarcza pewnej ilości żelaza (1,6g na 100g produktu). Ze względu na wysoką wartość energetyczną zaleca się ją m.in. rekonwalescentom, pacjentom chorującym na nowotwory, osobom z niedowagą. Oprócz tego podobnie jak nasiona chia dobrze sprawdzi się w przypadku diety bezglutenowej i wegańskiej.

JAK PRZYGOTOWAC PUDDING Z TAPIOKI?

1. Wsyp do garnka tapiokę i zagotuj ją na mleku. Gotuj całość bez przykrycia przez około 20 minut aż do momentu, gdy tapioka stanie się szklista i przezroczyta.

2. Odstaw na kilka godzin w chłodne miejsce.

3. Podawaj z ulubionymi dodatkami, np. owocami sezonowymi, orzechami, migdałami.

Warto spróbować tego bezglutenowego deseru. Jeśli szukasz przepisu, sprawdź naszą propozycję na czekoladowy pudding z tapioki

PODSUMOWANIE

Po przeanalizowaniu wartości odżywczej nasion chia i tapioki wydaje się, że to jednak nasiona chia są cenniejszym elementem diety. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z puddingu z tapioki, który po dodaniu owoców, orzechów, czy migdałów staje się cennym uzupełnieniem naszego jadłospisu, szczególnie w wyżej wymienionych przypadkach.  

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!