Dieta Intermittent Fasting – wskazania i przeciwwskazania do stosowania
Data publikacji: Oct. 7, 2015
Autor:
Marzena Lamont
Dietetyk

Dieta Intermittent Fasting – wskazania i przeciwwskazania do stosowania

Ostatnio przybliżyliśmy Wam nowy model żywienia, jakim jest Intermittent Fasting. Jednak dla kogo jest on odpowiedni? Intermittent Fasting najlepiej sprawdzi się w przypadku osób chcących zwiększyć masę mięśniową i zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej. Pragniesz zrzucić parę zbędnych kilogramów, ale nie chcesz tracić pół życia nad garnkami przygotowując codziennie dietetyczne potrawy? Marzysz o wspaniałych muskułach, ale nie chcesz stać się niewolnikiem pudełek z lekkostrawną sałatką zabieranych do pracy a nawet na imprezy? IF jest więc właśnie dla Ciebie. Wbrew obiegowej opinii okresowy post nie wyklucza wzmożonej aktywności fizycznej. Wręcz przeciwnie, zgodnie z założeniami IF, odpowiednio połączony z głodówką trening może przynieść bardzo dobry efekt. Należy tylko racjonalnie zaplanować rozkład dnia. W przypadku Leangains najbardziej efektywny jest trening na pusty żołądek, czyli najlepiej wybrać się na basen lub siłownie rano, przed rozpoczęciem okienka żywieniowego. Należy pamiętać, aby posiłek po dużym wysiłku był najbardziej energetyczny i zasobny w węglowodany. W pozostałych modelach zaleca się treningi w dni, w które nie pościmy. Należy zaznaczyć, iż IF sprawdzi się w wypadku osób o średniej aktywności fizycznej. Niewskazany jest natomiast dla sportowców wyczynowych. Ze względu na to, że IF może w przypadkach ekstremalnych powodować zaburzenia w gospodarce wodnej i hormonalnej, nie powinny go stosować osoby cierpiące na cukrzycę oraz mające problemy z funkcjonowaniem nerek, wątroby i tarczycy. IF jest również niewskazany dla dzieci, młodzieży, osób starszych a także kobiet w ciąży, czy karmiących piersią.

Zobacz również: Jak odsunąć uczucie głodu w czasie?  

Intermittent Fasting - wady i zalety

Niewątpliwym plusem IF będzie wyzwolenie się z zaklętego kręgu pięciu posiłków. Konieczność dokładnego zaplanowania z wyprzedzeniem tego co i kiedy zjemy niejednokrotnie zmusza nas do rezygnacji ze spontanicznego wyjścia do kina czy weekendowego wypadu z przyjaciółmi. Zdarza się nawet, że takie obsesyjne planowanie 5 posiłków dziennie może u niektórych wzmagać apetyt. Inną zaletą, która z pewnością zachęci wiele osób jest fakt, iż stosując IF nie będą zmuszone do rezygnacji z ulubionych potraw, a nielubiane produkty dietetyczne nie staną się obowiązkowym elementem jadłospisu. W Intermittent Fasting sami decydujemy co jemy. Niestety te pozytywy mogą łatwo obrócić się przeciwko nam! Wiele osób wpada w pułapkę okna żywieniowego. Widząc, że nasza sylwetka zachowuje pożądaną formę niezależnie od tego co jemy, jesteśmy przekonani, iż możemy bezkarnie objadać się fastfoodami i słodyczami. Jest to nie tylko błędne, ale i bardzo niebezpieczne myślenie. Choć „śmieciowe” jedzenie może i początkowo nie odbije się negatywnie na naszej figurze, to bardzo szybko odczujemy jego niszczycielski wpływ na nasz organizm. Zabraknie podstawowych witamin i składników mineralnych, co w niektórych przypadkach może doprowadzić do anemii lub innych chorób, wynikających z niedoboru. Dlatego, mimo iż okienko żywieniowe oferuje swobodę w doborze produktów spożywczych, to nigdy nie powinniśmy zapominać o podstawowych zasadach zdrowego żywienia i starać się by zawsze nasze posiłki były odpowiednio zbilansowane.

Jeśli jeszcze nie czytaliście artykułu o zasadach Intermittent Fasting, znajdziecie go tu: Dieta Intermittent Fasting – zasady

Zobacz również: Jedz co chcesz, czyli dieta IIFYM okiem dietetyka

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Ewa Kucharska
Specjalizacje:
Sport
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!