PRZEPIS NA GULASZ WOŁOWY Z PAPRYKĄ I CUKINIĄ
Jesienią zdecydowanie stawiamy na jednogarnkowe, rozgrzewające dania. Zaproponujemy Wam tradycyjny i prosty przepis na gulasz wołowy, z dodatkiem dostępnych o tej porze roku okazałych i soczystych warzyw i pełen aromatycznych przypraw: tymianku, rozmarynu i ziela angielskiego. Często słyszy się opinie, że gulasz wołowy jest daniem czasochłonnym i trudnym do wykonania. A sklepy kuszą oczywiście gotowymi, sztucznymi i niestety często niezdrowymi mieszankami. Lecz opinia o skomplikowaniu tej potrawy jest w pełni niezasłużona! Udowodnimy Wam, że przygotowanie tego treściwego i jakże aromatycznego dania, sprowadza się do pokrojenia i wymieszania kilku składników- reszta robi się sama.
Gulasz wołowy pozostawiamy na małym ogniu w kuchni i w międzyczasie zajmujemy się innymi obowiązkami. A w domu roznosi się przyjemny, jesienny zapach duszonych warzyw. Gulasz smakuje wyśmienicie przez 2 dni- warto więc zrobić go więcej i nie martwić się już przygotowaniem posiłku na następny dzień.
GULASZ WOŁOWY - WŁAŚCIWOŚCI
Gwarancją sukcesu udanego gulaszu jest dobrej jakości wołowina. To mięso jest w szczególności wskazane dla kobiet w ciąży i osób aktywnie uprawiających sporty, ze względu na dużą zawartość żelaza. Ma również duże pokłady cynku, dzięki któremu łatwiej przyswajamy witaminy i składniki mineralne, zawarte w pożywieniu. To nie koniec jej zalet: zawiera też witaminy z grupy B, w tym B6 i B12, wspomagające metabolizm i regenerację po wysiłku, wpływające na naszą odporność oraz zapobiegające uczuciu zmęczenia. Do przygotowania potrawy sięgniemy po okazałe, jesienne warzywa. My skłoniliśmy się ku wersji „na bogato”, do gulaszu wołowego dodaliśmy dwa rodzaje papryk, pomidory, marchewkę i cukinię. Wszystkie razem dostarczą nam całego mnóstwa niezbędnych witamin. A całość udusimy na czosnku i cebuli, które znane są z cudownych właściwości przeciwwirusowych i wzmacniających organizm, a także przyspieszających rekonwalescencję po chorobie.
PRZEPIS NA GULASZ WOŁOWY
Składniki (na 3 porcje):
- 250 g mięsa wołowego
- ½ papryki czerwonej
- ½ papryki żółtej
- 1 mała marchewka
- 1 mała cukinia (120 g)
- 1 cebula
- 1 ząbek czosnku
- 400 ml pomidorów w puszcze (lub 2-3 pomidory, obrane ze skórki, drobno posiekane)
- 1 szklanka bulionu warzywnego (250 ml)
- 3 liście laurowe
- 4 kulki ziela angielskiego
- 1 łyżka oleju rzepakowego do smażenia
Marynata do mięsa: Łyżka rozmarynu Łyżka tymianku 1 ząbek czosnku 2 łyżki oliwy
Sposób przygotowania: W mikserze przygotowujemy marynatę: miksujemy rozmaryn, tymianek, obrany ząbek czosnku oraz oliwę. Przelewamy ją do miski, dodajemy pokrojone w dwucentymetrową kostkę mięso i dokładnie mieszamy. Umytą paprykę, cukinię oraz obraną marchewkę kroimy w kostkę, a obrany czosnek i cebulę w kosteczkę. Do garnka z grubym dniem dajemy olej, czosnek oraz cebulę. Smażymy na dużym ogniu, aż do zeszklenia. Wrzucamy mięso i doprawiamy solą i pieprzem. Co chwilę mieszamy. Gdy będzie ścięte z każdej strony, zmniejszamy ogień, dodajemy pomidory, bulion, liście laurowe i ziele angielskie. Dusimy na małym ogniu przez 40 minut i po tym czasie dorzucamy marchewkę, paprykę i cukinię. Całość dusimy jeszcze przez 40 minut, delikatnie od czasu do czasu mieszając. Na koniec doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Możemy podać z pełnoziarnistym pieczywem. Czas przygotowania: 20 minut + półtorej godziny duszenia