CZEGO NIE LUBI WĄTROBA? 10 NAJCZĘSTSZYCH BŁĘDÓW
Data publikacji: 23 lutego 2016
Autor:
Aleksandra Łuczak

CZEGO NIE LUBI WĄTROBA? 10 NAJCZĘSTSZYCH BŁĘDÓW

O metodach oczyszczania wątroby i jej funkcjach dużo pisaliśmy w tekście pt. „Poświąteczne oczyszczanie”.  Oczyszczanie organizmu, czy to specjalną kuracją, czy ogólnodostępnymi bez recepty preparatami ziołowymi, nie ma najmniejszego sensu w momencie kiedy nasze nawyki żywieniowe pozostawiają wiele do życzenia. Na stan naszej wątroby ma bardzo duży wpływ styl życia, o czym dzisiaj chcielibyśmy napisać. Jakie błędy najczęściej popełniamy i w jaki sposób „fundujemy” naszej wątrobie „tortury”?  

1. ALKOHOL – uszkadza wątrobę poprzez blokowanie przemiany białek, tłuszczy czy glukozy. Zaburza procesy, osłabiając ją. Okazjonalna lampka prawdziwego wina na pewno nie zaszkodzi, natomiast warto zaznaczyć, że nadmiar alkoholi, szczególnie mocnych może doprowadzić do stłuszczenia wątroby i znacząco zaburza jej pracę. A to może powodować zmęczenie, osłabienie, złe samopoczucie, a w konsekwencji marskość wątroby.

Zobacz również: Jaki jest wpływ alkoholu na organizm?  

2. KAWA – mimo, że aktualne badania negują szkodliwość kawy i dostrzegają jej pozytywne aspekty, warto zachować umiar w jej piciu. Kawa tuż po wypiciu podnosi ciśnienie krwi i poziom katecholamin. Ma właściwości diuretyczne, a więc nasila produkcję moczu w nerkach. Zwiększa też poziom soków trawiennych w żołądku. Ale to nie wszystko. Ma też swoje znaczące plusy.  Zawarte w kawie polifenole zwalniają procesy starzenia. Regulują poziom cholesterolu i uniemożliwiają jego odkładanie w naczyniach. Mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i opóźniają rozkład witaminy C w organizmie. Zaleca się pić kawę paloną ze względu na największą zawartość polifenoli (ok. 8% zawartości). Wypijając taką kawę dostarczamy również ok. 40mg witaminy PP, 300mg potasu, błonnika (20% naparu kawowego). Warto więc zmienić nawyk picia „sklepowej” kawy. Jeśli jesteśmy „kawoszami” wybierajmy świeżo mieloną kawę z pełnego ziarna. Zauważmy, że ceny kaw sklepowych, a z pełnego ziarna różnią się diametralnie. Jest to spowodowane tym, że w prawdziwej kawie producent musi wyselekcjonować ziarno. Nasze sklepowe „kawy”, to nic innego jak poprodukcyjne odpady. Nadal masz ochotę na swoją domową „po turecku”? coffee-424758_1920  

3. CZERWONE MIĘSO – strawienie go wymaga wzmożonej pracy wątroby. Żywieniowcy zalecają  ograniczenie spożywania mięsa czerwonego do 2 razy w tygodniu. Statystyki potwierdzają, że osoby, które jedzą dużo wołowiny i wieprzowiny, częściej zapadają na choroby związane z układem krążenia, choroby metaboliczne oraz nowotwory, w szczególności układu pokarmowego. Związane jest to również z tym, że osoby te jedzą znacznie mniej owoców i warzyw a mięso to jest dość tłuste. Zaobserwowano również związek występowania RZS, cukrzycy czy zwyrodnień plamki żółtej z codziennym spożyciem czerwonego mięsa.  Warto  więc dostosować się do zaleceń dietetyków i spożywać mięso czerwone zgodnie z rekomendacjami, a najlepiej zastąpić je mięsem białym tj. rybami.

grill-804299_1920 (1)  

4. TŁUSTE POTRAWY – Wątroba nigdy nie polubi smażonych potraw, a poprze ją w tym żołądek. Należy ograniczyć tę formę obróbki na rzecz potraw pieczonych w folii, zapiekanych bez tłuszczu, duszonych czy gotowanych na parze. Wielu z nas nie ma nawyku stosowania tej formy gotowania, nie zdajemy sobie więc sprawy, ile tracimy. Smażąc w dużej mierze tracimy smak i właściwości naszego jedzenia. Ta obróbka nie dość, że nic nie wnosi do naszego organizmu, to znaczenie go obciąża, sprawiając że stajemy się ospali (zobacz: Dieta niskotłuszczowa - specjalny sposób żywienia).  

5. GRZYBY – śladowe ilości witamin z grupy B nie są warte tego, aby forsować wątrobę. Grzyby wnoszą do naszej diety tylko i wyłącznie walory smakowe. Nasza wątroba musi za to intensywnie pracować, aby metabolizować nie tyle same grzyby, co toksyny, które kumulują w sobie. Słaba znajomość grzybów oraz eksperymenty kulinarne mogą skończyć się nawet śmiercią. Dlatego jeśli nie musisz, to oszczędź wątrobie dodatkowej i ciężkiej pracy.  

6. NADMIAR TŁUSZCZU –  proces przemiany tłuszczu, to ciężki wysiłek dla naszej wątroby. Jeśli już musimy je spożywać, bo mimo wszystko tłuszcze są niezbędne do prawidłowej pracy całego organizmu, to wybierajmy te, które wspierają pracę wątroby. Do nich należą olej cedrowy czy lniany. (O olejach pisaliśmy w tekście pt. „O olejach słów kilka” ).  

7. NADMIAR SZKODLIWYCH PRZYPRAW – wątroba ma problem z trawieniem przypraw ostrych tj. pieprz czy papryka chilli. Problemem są dla niej również sosy na bazie octu, którymi często uzupełniamy potrawy tj. ketchup czy musztarda. Należy znacznie je ograniczyć, ponieważ podrażniają wątrobę.  

8. LEKI – warto podkreślić ponownie w tym momencie fakt, iż wszystko co spożywamy musi być metabolizowane przez wątrobę. W ten sposób organizm chroni się przed stężeniem dużej ilości toksyn we krwi i innych narządach. Wątroba więc stoi na czele i chroni nas przed zatruciem. Każdy zapisany przez lekarza lek musi zostać zmetabolizowany przez wątrobę. Należy więc przemyśleć ich branie. Jeśli jesteśmy zmuszeni do ich zażywania i odczuwamy dyskomfort ze strony wątroby, należy zgłosić to lekarzowi, aby otrzymać leki osłonowe.  

9. SPOŻYWANIE POKARMU W POŚPIECHU – Nie dość, że w pośpiechu, to jeszcze na stojąco. Nie dajemy czasu wątrobie na wytworzenie potrzebnej żółci. W momencie zrzucenia sobie cegły na nogę – odskakujemy. Analogicznie rzecz ujmując, jeśli wrzucimy do żołądka sporą porcję pokarmu, spowodujemy niestrawność i poniesiemy konsekwencję. Nasza wątroba będzie pracować źle i odpłaci nam się tym, w późniejszym czasie.  

10. NADWAGA – znaczna, powoduje stłuszczenie wątroby. Jest to o tyle niebezpieczne, że często rozwija się bezobjawowo. Osoby takie są ospałe, zmęczone, nie mają siły. Nie łączą jednak tego z wątrobą. Warto zadbać o prawidłową masę ciała. Nadwaga, to obciążenie dla wszystkich organów, całego organizmu, nie tylko wątroby. Warto jednak unikać „diet cud” i skupić się na prawidłowym, zbilansowanym odżywianiu. Higieniczne żywienie na pewno przyniesie dużo korzyści.  

Jak widać nasza wątroba nie ma łatwego życia z nami. Jest to napisane o tyle pół żartem, że niestety ta wątroba jest częścią nas. Sami sobie jesteśmy wrogiem poprzez zły styl życia. Skutkiem tego, jesteśmy odpowiedzialni za większość chorób jakie nas spotyka. Jak już wspomnieliśmy tylko higieniczne, zdrowe, zbilansowane żywienie może uchronić nas i naszą wątrobę od wielu chorób.

Zobacz również: Węgiel aktywny - bezpieczny nowy trend?

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Marta Temperowicz
Specjalizacje:
Cukrzyca
Zaburzenia odżywiania
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!