NIEDOKRWISTOŚĆ – CO TO TAKIEGO?
Data publikacji: March 17, 2016
Autor:
Marta Wołodkowicz
Dietetyk

NIEDOKRWISTOŚĆ  - CO TO TAKIEGO?

W naszym organizmie za jedną z najważniejszych funkcji, – czyli rozprowadzanie tlenu odpowiada krew. Tak się składa, że czasami krwinki, których elementem jest hemoglobina niedomagają, czego powodem może być np. jej niedobór. Automatycznie rozprowadzanie tlenu staje się problematyczne, a stan chorobowy, jaki wtedy występuje nazywamy niedokrwistością. Główną przyczyną jest niedobór żelaza, czyli składnika mineralnego, który musimy dostarczać do organizmu z pożywieniem.  

NIEDOKRWISTOŚĆ? ALE CHYBA NIE U MNIE?!

Tak się składa, że może być i u Ciebie. Zaawansowana choroba, może się przerodzić w wiele innych i mieć swoje powikłania. Ale lekka anemia, to problem coraz większej liczby osób. Szczególnie młodych, aktywnych kobiet. Zwykle przyczyną jest źle zbilansowana dieta, ciągły pośpiech i stres. Oczywiście obniżenie poziomu żelaza niesie za sobą szereg konsekwencji, które w dłuższym rozliczeniu mogą mieć liczne konsekwencje, a na co dzień utrudniają prowadzenie aktywnego trybu życia i zmniejszają naszą efektywność.  

CO MOŻE WSKAZYWAĆ NA TO, ŻE MAM NIEDOKRWISTOŚĆ, CZYLI ANEMIĘ?

- Zmęczenie
- Szybkie bicie serca
- Duszność i ból głowy (zobacz: Produkty przyprawiające o ból głowy - na co uważać przy migrenach)
- Trudności z koncentracją
- Zawroty głowy
- Blada skóra
- Kurcze nóg
- Bezsenność

Jeśli wcześniej wstawałam jak skowronek i pełna energii krzątałam się po domu, a teraz głowę mam z ołowiu i tylko bym spała, to może być skutek niedoboru żelaza? Tak! Żelazo występuje w produktach spożywczych dość często i w niemałych ilościach, ale – jest słabo wchłaniane. O ile to z mięsa (bo w mięsie jego go najwięcej, szczególne w czerwonym) przyswajamy przyzwoicie, o tyle to, którego źródłem są warzywa stanowi problem. Szybko się rozkłada i potrzebuje wsparcia. A tym wsparciem jest witamina C. Na szczęście jej też nie brakuje w żywności, a więc sekretem jest odpowiednie komponowanie posiłków.  

JAK JEŚĆ, ABY UNIKNĄĆ ANEMII?

Przede wszystkim wybierać produkty bogate w żelazo, a po drugie prawidłowo komponować posiłki. Stosując się do tych zasad unikniemy anemii i zapewnimy sobie dużo energii i promienną skórę :)  

ŹRÓDŁA ŻELAZA

1. Dla tych co jedzą wszystko: mięso – szczególnie czerwone, ryby i żółtka jaj – to żelazo (hemowe) wchłania się bardo dobrze i radzi sobie całkiem dobrze bez witaminy C.
2. Dla tych, co wolą rośliny: (niehemowe) zielone warzywa, kakao, pieczywo i produkty pełnoziarniste. To jest trochę mniej samodzielne i bez witaminy C, radzi sobie bardzo słabo. Nie jest to jednak problem, wystarczy sałatkę ze szpinaku skropić sokiem z cytryny, a wchłonie się wspaniale! :)  

CO JESZCZE WARTO WIEDZIEĆ W TEMACIE NIEDOKRWISTOŚCI?

1. Wchłanianie żelaza hamuje teina – w czarnej herbacie i kofeina – w kawie. Nie spożywajmy więc ich razem z posiłkiem.
2. Pomocny przy anemii jest kwas foliowy, a znajdziemy go w: warzywach o zielonych liściach (szpinaku, sałacie), fasoli, soku pomarańczowym, produktach pełnoziarnistych.
3. Do transportu żelaza przydają się miedź, cynk i kobalt, ale i te możemy znaleźć w żywności: a. cynk: produkty pełnoziarniste, kasza gryczana, żółty ser, kapusta i jaja; b. kobalt: grzyby, cykoria i szpinak; c. miedź: owoce morza, orzechy, drób, produkty pełnoziarniste i warzywa strączkowe.
4. Pamiętajmy również o witaminie E i tych z grupy B – tu pomocne będą oleje roślinne, produkty pełnoziarniste, drożdże, orzechy i awokado.
5. Jeżeli nie potraficie prawidłowo skomponować jadłospisu, poproście o pomoc, chętnie Wam jej udzielimy!

A WIĘC JAKIE WNIOSKI? Lepiej zapobiegać niż leczyć. Lekką niedokrwistość można wyprowadzić odpowiednią dietą i stylem życia, ale po co doprowadzać się do spadków formy, kiedy można o siebie zadbać zawczasu. Dieta w profilaktyce niedokrwistości jest bardzo smaczna!

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Karolina Borek
Specjalizacje:
Odchudzanie
Choroby autoimmunologiczne
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!