NAJCZĘSTSZE BŁĘDY ŻYWIENIOWE MĘŻCZYZN
Data publikacji: 7 czerwca 2016
Autor:
Marzena Lamont
Dietetyk

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY ŻYWIENIOWE MĘŻCZYZN

Życie na wysokich obrotach i w szybkim tempie często sprawia, że nie mamy czasu, ani energii na to by zadbać o swoją dietę. Zwłaszcza panowie, którzy do spędzania  czasu w kuchni żywią szczególną niechęć, jedzą w efekcie byle co i byle gdzie. Wiadomo, że zjedzony od czasu do czasu hamburger nikogo nie zabije, ale jeśli stanie się to podstawą jadłospisu to może mieć opłakane skutki. Niewłaściwa dieta ma zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn poważne konsekwencje zdrowotne. Jednakże kobiety są bardziej wyczulone na sygnały wysyłane przez własny organizm. „Prawdziwy mężczyzna”, jak wiadomo, nie rozczula się nad sobą, a co za tym idzie nie przywiązuje dużej wagi do swojego zdrowia i to już jest pierwszy błąd. Jakie błędy żywieniowe jeszcze panowie popełniacie? Przeczytajcie nasz tekst i dokonajcie spożywczego rachunku sumienia! 

BRAK REGULARNYCH POSIŁKÓW

Brak śniadania, potem szybki lunch a wieczorem obfita kolacja. Ilu z was panowie tak właśnie się żywi? Nieregularność posiłków powoduje spowolnienie metabolizmu. Dodatkowo organizm zamiast optymalnie wykorzystywać dostarczane mu wartości odżywcze będzie je magazynował w postaci tkanki tłuszczowej, bo nigdy nie wie kiedy znowu będzie kolejny posiłek. Rozpoczęcie pracy na czczo sprawia, że czujecie się senni, szybko się męczycie, macie problemy z koncentracją i spada wasza wydajność. Poza tym, jeśli organizm nie dostanie w ciągu dnia odpowiedniej dawki energii, to wieczorem głód będzie nie do opanowania, a nie ma nic gorszego niż obfita uczta przed snem. Po pierwsze ciężki żołądek uniemożliwi Wam pełnowartościowy, regenerujący sen niezbędny po ciężkim dniu, a po drugie organizm nie będzie w stanie spalić tak wielkiej dawki energii i odłoży ją w postaci tłuszczu. Dlatego ostatni posiłek powinien być lekki i mieć miejsce najpóźniej na 2h przed snem. Z założenia powinno się zjadać pięć niedużych posiłków rozłożonych w ciągu całego dnia. W takim schemacie śniadanie powinno zawierać 25 - 30% dziennej racji pokarmowej, drugie śniadanie 5 - 10%, obiad 30 - 35%, podwieczorek 5 - 10% a kolacja 20 - 25%.

Zobacz również: Zdrowe śniadanie na dobry start dnia

Innym problemem wynikającym z nieregularnych posiłków jest dokuczliwe ssanie w żołądku pomiędzy nimi, prowadzące do notorycznego podjadania, w dodatku najczęściej zupełnie bezwartościowych przekąsek.  

ZA MAŁO OWOCÓW I WARZYW

Widząc koleżankę zajadającą sałatę zapewne zdarza Wam się dowcipkować, że chce ona zrzucić zbędne kilogramy. Warto jednak sobie uświadomić że właściwa dieta to nie tylko smukła sylwetka, ale także a może przede wszystkim zdrowy organizm. Witaminy i minerały są do tego niezbędne a najwięcej znajdziecie ich właśnie w świeżych warzywach i owocach. Wielu z was uważa, że nie da się najeść warzywami, więc zamiast marchewki i sałaty wybieracie krwistego steka. W efekcie obecność zieleniny w waszym menu ogranicza się do plasterka ogórka czy pomidora na kanapce. Jest to poważny błąd, który może skutkować niedoborami witamin i minerałów takich jak cynk, magnez czy potas. Dlatego do każdego obiadu warto dorzucić surówkę np. z marchewki czy kapusty a na kolację od czasu do czasu zjeść sałatkę zamiast parówek. Większość warzyw można jeść na surowo bez obierania więc ich przygotowanie nie zabiera dużo czasu. Na przykład seler naciowy nadaje się idealnie na szybką i lekką przekąskę w pracy, a jest przy tym kopalnią witamin i minerałów, zwłaszcza cynku regulującego produkcję testosteronu. Warto też pod ręką mieć owoce, takie jak jabłko albo banan, by sięgnąć po nie w chwili głodu, zamiast po słodkości.  

NADMIAR CUKRU

Popularny żart mówi, że ulubionym ciastkiem mężczyzn jest golonka, niemniej jednak wcale nie jesteście panowie wolni od problemu nadmiaru cukru. Często nie mając czasu na zjedzenie śniadania zadowalacie się kupionym w przelocie batonikiem lub drożdżówką. Uczucie sytości po takiej przekąsce jest krótkotrwałe. Nie dostarcza ona praktycznie żadnych wartości odżywczych a jedynie puste kalorie. Prawdziwym jednak problemem są kolorowe napoje gazowane np. coca-cola, które  zazwyczaj wypijacie w ilościach rekordowych. Dzienne spożycie cukru powinno być jak najmniejsze. Niegdyś światowa organizacja zdrowia zalecała nie więcej niż 50 g a ostatnio obniżyła ten próg o połowę. Łyżeczka cukru to ok 5 g, szklanka coca-coli zawiera nawet 27 g, jeden Snickers to ok 25 g cukru. A to właśnie nadmiar cukru może przyprawić każdemu kilka dodatkowych fałdek na brzuchu, ale co gorsza z dużym prawdopodobieństwem przyczyni się do rozwinięcia chorób układu krążenia, cukrzycy a nawet nowotworów. Nie mówiąc o tym jak niszczycielski wpływ ma cukier ma na, szczególnie u dzieci.

Zobacz również: Słodkie napoje - dlaczego warto z nich zrezygnować?  

NADMIAR SOLI

Codziennie zjadamy nieświadomie, mnóstwo soli, gdyż zawierają ją niemal wszystkie produkty spożywcze takie jak: sery, wędliny, pieczywo a nawet słodycze! Dodatkowo solimy wiele dań. Większość mężczyzn nie zje zupy czy ziemniaków bez obfitego posolenia. Tymczasem dzienne spożycie soli nie powinno przekroczyć 5 gramów. Nadmiar soli przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie, a także może sprzyjać powstawaniu nadciśnienia tętniczego. Oczywiście niektóre produkty zawierają jej więcej niż inne, np. ser żółty zawiera dużo więcej soli niż twaróg, a chipsy czy dania instant są po prostu jej kopalnią.  

ZA DUŻO TŁUSZCZU

Niestety większość męskich przysmaków: takich jak śledź w śmietanie, karkówka z grilla, chleb ze smalcem, słonina, żeberka, kiełbasa, dodatki typu majonez i gęste dressingi, nie wspominając już o frytkach i hamburgerach zawierają mnóstwo tłuszczu i to głównie tego szkodliwego zwłaszcza tłuszczów trans. Takie tłuszcze są nie tylko tuczące i obciążające układ trawienny, ale mogą prowadzić do wielu poważnych chorób układu krwionośnego. Pamiętajcie panowie, że oprócz złych tłuszczów są także te, które mają korzystny wpływ na nasze zdrowie, wspomagając m.in. obniżanie poziomu cholesterolu LDL. Znajdziecie je m.in. w rybach, oliwie i orzechach. Może więc warto od czasu do czasu schabowego zastąpić łososiem albo pstrągiem?

  za dużo tłuszczu  

ZA MAŁO NABIAŁU

Wydaje się, że mleko i produkty mleczne są dla dzieci, więc dorośli mężczyźni często ich unikają. Jest to poważny błąd bo produkty mleczne są nie tylko bogatym źródłem białka, ale i jednym z najbogatszych źródeł wapnia, zapewniającego silne i zdrowe kości. Drodzy Panowie, powinniście pamiętać o serach, kefirach i jogurtach w swoim codziennym żywieniu. Dodatkowo te ostatnie zawierając szczepy pożytecznych bakterii, poprawiają funkcjonowanie układu trawiennego. Jeśli macie więc chęć na niedużą słodką przekąskę lepiej zjeść jogurt z wkrojonym owocem niż batonika. Uważajcie jednak przy serach. Żółte i pleśniowe choć są bogatym źródłem wapnia, to dostarczają jednocześnie sporo tłuszczu, więc należy jeść je z umiarem i jedząc już tego typu ser zrezygnować np. z tłustej wędliny.

Zobacz również: Aktywność fizyczna na mocne kości  

MONOTONNA DIETA

Często zdarza się, że nie chcąc spędzać zbyt dużo czasu w kuchni gotujecie dwie najprostsze potrawy na zmianę. W konsekwencji Wasza dieta jest bardzo monotonna, co prowadzi do niedoboru witamin i minerałów. Zazwyczaj kupujecie to co najszybciej i najłatwiej przyrządzić czyli biały ryż i makaron. W połączeniu z białym pieczywem otrzymujecie dietę bardzo ubogą w błonnik. By to zmienić warto poszerzyć jadłospis o różnego rodzaju kasze a makaron i chleb wybierać w wersji razowej. Są one nie tylko zdrowsze, ale i bardziej sycące. Codzienna dieta powinna być jak najbardziej urozmaicona czyli zawierać owoce i warzywa, produkty zbożowe i mleczne, mięsa i ryby, jaja, nasiona i orzechy - a słodycze i fast foody jak najrzadziej. Jeśli popełniacie przynajmniej kilka z wymienionych błędów znaczy to, że wasza dieta jest niewłaściwa pod względem jakościowym a może także ilościowym. Jeśli dodatkowo łączycie ją z siedzącym trybem życia, brakiem aktywności fizycznej i ruchu na świeżym powietrzu to znajdujecie się na prostej drodze nie tylko do nadwagi, ale i wielu problemów zdrowotnych. Lepiej więc zacząć zmieniać swoje nawyki żywieniowe już teraz.

Zobacz również: Wyposażenie kuchni a zdrowe odżywianie - postaw na te urządzenia kuchenne

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
dr hab. Michał Czapla www.drCzapla.pl
Specjalizacje:
Vegan
Vege
Odchudzanie
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!