OSTRE ZESPOŁY WIEŃCOWE
Miażdżyca tętnic, to jedna z głównych przyczyn ostrych zespołów wieńcowych. Polega ona na zmianach zwyrodnieniowych w błonie środkowej i wewnętrznej ścian tętnic. Schorzenie to polega na gromadzeniu się złogów cholesterolowych w naczyniach, co doprowadza do zwężenia światła naczyń, a następnie zakrzepów oraz zaburzeń przepływów krwi. Niestety choroba ta ma tendencje nasilania się wraz z wiekiem i ma charakter przewlekły. Miażdżycą zagrożone są osoby, które chorują na nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzycę czy cholesterolemię. Również palenie tytoniu może zwiększać ryzyko zachorowalności.
Zobacz również: Przyczyny otyłości - odrzuć wymówki na bok
OSTRE ZESPOŁY WIEŃCOWE - PODZIAŁ
Ostre zespoły wieńcowe (OZW) dzielą się na dwa rodzaje. Z uniesieniem odcinka ST (jest to fragment zapisu EKG) i bez uniesienia odcinka ST. Oba mogą kończyć się zawałem. W przypadku ostrego zespołu wieńcowego bez uniesienia się odcinka ST jest również możliwość, że chory będzie cierpiał na niestabilną chorobę wieńcową. Statystki są bezlitosne. Wskazuje się, że na OZW bez uniesienia odcinka ST cierpi ok.90-100 tysięcy osób. OZW z uniesieniem odcinka ST jest przyczyną hospitalizacji ok. 50 tysięcy osób.
OBJAWY i DIAGNOSTYKA KLINICZNA OZW
W 80% przypadkach najczęstszym objawem są przedłużające się przez ponad 20 min bóle w klatce piersiowej. Chorzy skarżą się również na nietypowe bóle w nadbrzuszu, na objawy dyspeptyczne, bóle opłucnowe, zasłabnięcia lub zaburzenia rytmu serca. Nietypowe objawy częściej występują u osób młodych 30-40 rok życia, osób starszych powyżej 75 roku życia, chorych z cukrzycą lub w przypadku kobiet. W takim przypadku należy udać się na SOR, by zdiagnozować stan za pomocą EKG. To podstawowe badanie, które wykonuje się podczas wszelkich bólów w klatce piersiowej. Warto jednak podkreślać, że prawidłowy obraz EKG nie wyklucza możliwości istnienia OZW.
LECZENIE OZW
Pacjentowi z objawami dławicowymi podaje się 300mg kwasu acetylosalicylowego i nitrogliceryny, gdy nie występuje niskie ciśnienie krwi. Ważne, by opanować ból. Lekarz w tym przypadku może podać do 8g morfiny. Następnie po 2 mg, co 5min, jeśli nie ma poprawy. W razie potrzeby podejmuje się również tlenoterapię, bądź działania reanimacyjne. W przypadku strategii zachowawczej stosuje się farmakoterapię stabilizująca stan zdrowia pacjenta. Decyzję o zabiegu koronarograficznym podejmuje się tylko w przypadkach, gdy następują dynamiczne zmiany w odcinku ST, ma miejsce nawracająca dławica CCS 4 oraz włączona już została pełna farmakoterapia. W przypadku działań inwazyjnych podejmuje się koronarografie i ewentualną rewaskularyzację w ciągu pierwszych 48 godzin.
PROFILAKTYKA OZW – DIETA ŚRÓDZIEMNOMORSKA
Cały czas głośno się mówi o stanach zawałowych, udarach. Choroby układu naczyniowo-krążeniowego są przyczyną coraz większej ilości zgonów. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowalności warto pamiętać o higienicznym stylu życia. Mowa tu o zbilansowanej diecie. Przyjmuje się, że dieta śródziemnomorska, to jedna z najzdrowszych diet, szczególnie w przypadku chorób krążenia. Podstawą diety są warzywa, owoce, oleje roślinne, kasze czy makarony (zobacz również: Mniej znane oleje roślinne). Dużą uwagę przywiązuje się do ryb oraz owoców morza. Nie można zapominać również o orzechach bogatych w magnez, witaminę E czy kwasy omega - 3. Zalecane są potrawy o indeksie glikemicznym niższym niż 55. Dieta ta jest bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik oraz niezbędne witaminy i minerały.
Ważne jest ponadto, by znormalizować masę ciała i podejmować codzienną aktywność fizyczną. Koniecznym jest, by zaprzestać palenia papierosów i ograniczyć konsumpcję alkoholu. Dobrym wyborem tutaj będzie czerwone wino, które zawiera garbniki oraz resweratrol. Mowa tu jednak o dobrej jakości trunkach (zobacz: Jaki jest wpływ alkoholu na organizm?). Na koniec warto podkreślać jak ważne jest uregulowanie ciśnienia krwi, glikemii czy poziomu cholesterolu i trójglicerydów, aby zapobiec stanom zawałowym.
Zobacz również: Zdrowa dieta w towarzystwie! - razem łatwiej
Temat OZW jest bardzo szeroki i obejmuje nie jedną pozycję wśród literatury medycznej. Ważne, by pamiętać o zdrowym i aktywnym trybie życia. On nam może wiele ułatwić. W przypadku osób starszych, ważne by zachęcać do spacerów, ruchu na świeżym powietrzu, aby zmusić układ krążenia do pracy.