SZYBKI ZDROWY POSIŁEK – PRZEORGANIZUJ SWOJĄ KUCHNIĘ !
Data publikacji: Oct. 13, 2016
Autor:
Dietetyk Monika Dudek

SZYBKI ZDROWY POSIŁEK – PRZEORGANIZUJ SWOJĄ KUCHNIĘ !

Chcesz zjadać zdrowe posiłki, przygotowane samemu w domu, jednak nie lubisz gotować, spędzać dużo czasu w kuchni? Twoim marzeniem jest ograniczenie czasu spędzonego przy przygotowaniu dań zaleconych w jadłospisie?Zastanawiasz się jak szybko przygotować zdrowy posiłek - dokładnie taki jaki zaproponował Ci dietetyk lub zobaczyłeś w programie kulinarnym?

To w jakim czasie uda nam się przygotować domowy zdrowy  posiłek zależy nie tylko od naszych umiejętności kulinarnych oraz zdolności do organizacji pracy, ale także od użytych składników, proponowanego przepisu, wyposażenia kuchni i naszych umiejętności planowania. Trzeba przyznać, że prawie na wszystkie z tych aspektów mamy wpływ. Co prawda zdolności kulinarnych nabywa się z czasem, może warto kupić dobrą książkę kucharską, poszukać w zasobach internetowych filmików instruktażowych, zapytać swojego dietetyka o przygotowanie dania jakie zostało Ci zalecone lub wybrać się na warsztaty związane z gotowaniem.

Nie da się ukryć, że kwestia organizacji również jest zależna od naszej woli. Oto kilka wskazówek, które ułatwią Ci życie i pozwolą na skrócenie czasu spędzanego w kuchni:

UPORZĄDKUJ LODÓWKĘ I SZAFKI

Zanim rozpoczniesz dietę, zacznij od porządków w szafkach kuchennych i w lodówce. Wywal z nich produkty przeterminowane, niezalecane w twojej diecie. W szafkach ułóż wszystko co potrzebne w zasięgu twojej ręki, z czego najczęściej korzystasz, a produkty po jakie sięgasz rzadko w swojej diecie ułóż nieco wyżej/ dalej.

Warto wiedzieć jak powinny być ułożone określone produkty w lodówce.

Na najwyższej półce najlepiej ułożyć np.  powidła, a także mleko, kefiry i jogurty – na tej wysokości znajduje się dla nich najlepsza temperatura ich przechowywania. Następnie, na środkowych półkach umieść  produkty o krótkiej trwałości: biały ser, twarożek, pokrojoną wędlinę. Na dolnych szufladach,  gdzie temperatura osiąga wartość 10 stopni Celsjusza i jest wyższa wilgotność(warunki podobne jak w piwnicy), możesz przechowywać m.in. warzywa i owoce.

Zobacz również: Warzywa i owoce na porcje - zalecenia i praktyczne wskazówki 

ZDROWY POSIŁEK W MIG - ZADBAJ O ODPOWIEDNI SPRZĘT KUCHENNY

W twoim jadłospisie pojawiły się przepisy na smaczne koktajle/zdrowe sosy do sałatek lub zupy krem? Nie możesz jednak z nich skorzystać, ponieważ brakuje tobie sprzętu kuchennego lub jest on zwyczajnie zepsuty? Może czas na zakup nowego? Z pewnością ułatwi to tobie  przygotowanie posiłków, na które masz apetyt.  Dodatkowo warto pomyśleć o pudełkach do przechowywania żywności/zabierania posiłków do pracy. Jeżeli w Twojej szafie zapanuje porządek, a produkty (np. mąka, ryż, makaron, ziarna) znajdą się w opakowaniach przeźroczystych, będą lepiej dla Ciebie widoczne, nie będziesz musiał trudzić się z ich odnalezieniem i uporaniem się z bałaganem jaki może pozostać po ich rozsypaniu.

Zobacz również: Wyposażenie kuchenne a zdrowe odżywianie - postaw na te urządzenia w kuchni

SZYBKI ZDROWY POSIŁEK - ZAMRAŻAJ NADWYŻKI

Mrożenie potraw nie jest takie trudne jak może się wydawać, wystarczy poznać kilka podstawowych obowiązujących ten proces zasad, jakie możemy przełożyć na warunki domowe.

Przede wszystkim przygotowane potrawy należy zamrażać uprzednio poporcjowane, zamknięte w jednostkowych, szczelnych opakowaniach/woreczkach foliowych specjalnie przygotowanych w celu mrożenia potraw. Z pewnością nie można robić tak, że do zamrażalnika wkładamy cały garnek zupy. Jeszcze przed włożeniem do zamrażalnika musimy każdą porcję opisać – „co zamrażamy?” oraz datę włożenia produktu do zamrażalnika. Najważniejsze by zamrażać tylko świeże potrawy! Błędem jest zamrażanie potraw, które przeleżały już kilka dni w lodówce.

Co gdy chcesz rozmrozić zamrożony produkt, bo właśnie wróciłeś z pracy, musisz szybko zjeść coś na obiad, ponieważ zaraz trzeba biec, np. odebrać dziecko z dodatkowych zajęć? Umiejętne rozmrażanie jest równie ważne jak zamrażanie! Przede wszystkim zamrożoną porcję posiłku/produkt wyciągnij z zamrażalki i przełóż do lodówki. To idealne warunki do rozmrażania, produkt/posiłek nie straci w ten sposób swojego smaku i właściwości. Jednak pamiętaj, że taki proces może trochę potrwać, więc zaplanuj trochę wcześniej (np. rano), co zjesz na obiad i po śniadaniu, przed wyjściem do pracy przełóż produkt do lodówki, a po powrocie do domu odgrzej. Uwaga! Raz rozmrożonych pokarmów nie należy  zamrażać powtórnie, unikniesz w ten sposób niemiłych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, wywołanych m.in. bakteriami.

WARTO WIEDZIEĆ! CZEGO NIE MROZIĆ W WARUNKACH DOMOWYCH?

Są takie potrawy, które nie nadają się do zamrażania i rozmrażania. Przede wszystkim mowa o wszelkiego rodzaju daniach z jaj (np jaja gotowane, omlety), sałatki ze świeżych warzyw (np. na bazie sałaty, pomidorów, ogórka zielonego, oliwek), potrawy z ziemniakami (zmienia się ich smak po rozmrożeniu), miękkie sery  (np. mozzarella).

LISTA ZAKUPÓW GÓRĄ!

Planowanie z pewnością ułatwi Ci życie. Najlepiej dzień wcześniej sprawdzić co jest w lodówce/szafkach kuchennych, sprawdzić ile produktów, które będą potrzebne do przygotowania posiłków kolejnego dnia jest w domu, a ile trzeba dokupić. Zakupy możesz zaplanować i robić codziennie (np. wracając z pracy), lub raz na 3-7 dni.

Zobacz również: Zdrowe produkty na liście zakupów

ODDELEGUJ OBOWIĄZKI

Jeżeli nie mieszkasz sam i jest w domu ktoś kto może pomóc Ci w przygotowaniu dań (np. obiadu) lub zrobieniu zakupów, nie bój się poprosić o pomoc lub po prostu podziel obowiązki na liczbę domowników.

Poproś dietetyka o szybkie przepisy np. na dania jednogarnkowe, w których wrzucasz większość produktów w jedno miejsce, od czasu do czasu przemieszasz i już po 20 minutach zajadasz się smacznym i zdrowym daniem. Do szybkich dań doskonale nadają się także zupy, sałatki, koktajle. Jeśli szukasz dietetyka, skorzystaj z wyszukiwarki dietetyków, by wspomógł Cię zdrowymi przepisami na szybkie posiłki!

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
mgr Paulina Zelent Mocna
Specjalizacje:
Cukrzyca
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!