BURAK DOBRY NA WSZYSTKO!
Data publikacji: 17 października 2016
Autor:
Marzena Lamont
Dietetyk

BURAK DOBRY NA WSZYSTKO!

Barszcz, ćwikła czy sałatka, burak z pewnością gości na naszych stołach od czasu do czasu. Czy wiesz, że oprócz pięknego koloru i niepowtarzalnego smaku oferuje nam dużo więcej? Pomagają na kaca, wspierają w walce z anemią i zapobiegają nowotworom. Przeczytaj nasz artykuł aby dowiedzieć się jaka moc witalna drzemie w tym niepozornym warzywie, a z pewnością będziesz częściej umieszczać go w swoim jadłospisie.

KOPALNIA PIERWIASTKÓW I WITAMIN

Burak zawiera niemal wszystkie witaminy z grupy B, oraz A i C. Jest także bogatym źródłem flawonoidów, kwasu foliowego i błonnika. 100 g surowego warzywa dostarczy nam 348 mg potasu, 52 mg sodu, 41 mg wapnia, 17 mg magnezu, 17 mg fosforu, 1,7 mg żelaza i 0,6 mg cynku, ponadto niewielkie ilości manganu, molibdenu, miedzi, kobaltu, cezu i rubidu. Buraki są dobrym źródłem żelaza wśród warzyw. Zawdzięczają to zawartości witaminy C oraz kobaltu, miedzi i manganu, które wspomagają jego wchłanianie w jelicie cienkim. Osoby dbające o linię z pewnością zainteresuje fakt, że bohater tego wpisu ma zaledwie 38 kcal/100 g.

Zobacz również: Warzywa i owoce na porcje - zalecenia i praktyczne wskazówki

BURAK NA ANEMIĘ

Powszechnie uważa się, że burak jest bogatym źródłem żelaza. Niestety nie jest to prawdą. Mimo to, ma bardzo silne właściwości krwiotwórcze, dlatego zalecany jest przy niedokrwistości i anemii. Zawarte w nim miedź, cynk i kobalt biorą udział w budowaniu czerwonych krwinek. Ponad to miedź ułatwia transport żelaza a molibden i witamina C jego wchłanianie. Kwas foliowy reguluje podziały komórkowe a witamina B6 i sprawia, że powstałe krwinki są silne i zdolne do transportu substancji odżywczych… Dodatkowo zawarte w nich czerwone barwniki czterokrotnie podnoszą zdolność komórek ciała do przyswajania tlenu tym samym podnosząc wydajność układu krwionośnego.

BURAK W WALCE Z RAKIEM

Betanina, której burak zawdzięcza swą czerwoną barwę to bardzo silny przeciwutleniacz. Chroni nasz organizm przed działaniem wolnych rodników, które są jedną z głównych przyczyn powstawania nowotworów. Badania wykazują, że w przypadku raka warzywo działa nie tylko profilaktycznie ale i leczniczo. Pacjenci cierpiący na raka przewodu pokarmowego czy pęcherza, którzy pili dwie szklanki soku z surowych buraków dziennie odzyskiwali zdrowie dużo szybciej niż pozostali. Ponadto Buraki dzięki swoim właściwościom krwiotwórczym pomogą zregenerować organizm po chemioterapii.

POGROMCA NADCIŚNIENIA, SPRZYMIERZENIEC PAMIĘCI

Naukowcy z Queen Marry University of London wykazali, że wystarczy szklanka soku z buraka dziennie by wyregulować ciśnienie krwi nawet u osób nie przyjmujących leków. Tak dużą skuteczność działania zawdzięcza wysokiej zawartości potasu i magnezu. To jednak nie wszystko. Dostarczane przez niego azotany są przekształcane przez bakterie mieszkające w naszej jamie ustnej w azotyny. Są to związki odpowiedzialne za rozszerzanie naczyń krwionośnych. Dalszym efektem ich działania będzie zatem nie tylko obniżenie  ciśnienia, ale także lepsze ukrwienie, a co za tym idzie dotlenienie całego organizmu w tym mózgu, co znacząco podnosi naszą sprawność intelektualną. Niektóre badania wskazują, że regularne spożywanie buraków może zapobiegać rozwojowi demencji i poprawiać pamięć.

Zobacz również: Demencja starcza - czy można jej przeciwdziałać dietą?

NA PRZEZIĘBIENIE I NIE TYLKO…

Buraki podnoszą odporność naszego organizmu na infekcje. Mają działanie wiruso-, bakterio- i grzybobójcze. Tę ostatnią właściwość można wykorzystywać przy problemach skórnych robiąc z nich okłady. Ponadto pomogą w walce z przeziębieniem i grypą, gdyż łagodzą ból gardła i działają wykrztuśnie.

Zobacz również: Rosół z kury - czy aby na pewno najlepszy sposób na infekcje?

BURACZANY DETOKS

Dzięki swoim właściwościom zasadotwórczym buraki pomagają przywrócić równowagę kwasowo – zasadową. Oczyszczające właściwości wspierają funkcjonowanie wątroby, a betanina reguluje pracę woreczka żółciowego i przewodów żółciowych. Czerwone bulwy oczyszczają krew z toksyn i kwasu moczowego a zawarte w nich pektyny pomagają usuwać z organizmu metale ciężkie. Dodatkowo hamują procesy gnilne w jelitach i obniżają poziom cholesterolu.

DLA SPORTOWCÓW

Naukowcy z University of Exeter w Wielkiej Brytanii dowiedli, że sok z buraka podnosi wydajność fizyczną poprzez poprawienie zdolności do wykonywania długotrwałego wysiłku. Dzieje się tak dlatego, że spowalnia on wchłanianie się tlenu, dzięki czemu wolniej się męczymy. Jest to dobra wiadomość nie tylko dla sportowców, ale również dla osób o obniżonej sprawności fizycznej. Pity codziennie sprawi, że spacery staną się mniej męczące. Dodatkowo czerwona bulwa jest świetnym remedium na „zakwasy” po zbyt intensywnym wysiłku i wspomaga rozwój mięśni.

PRZECIWWSKAZANIA

Burak ma dość wysoką zawartość cukru (7,3%) i w związku z tym wysoki indeks glikemiczny (IG = 64). dlatego uważać na niego powinni diabetycy oraz osoby na diecie niskoglikemicznej. Także osoby borykające się z reumatyzmem i chorobami nerek powinny ograniczyć spożycie czerwonej bulwy, gdyż zawiera ona sporo szczawianów. Ponad to Uważać powinny osoby o niskim ciśnieniu. Nie muszą one zupełnie z nich rezygnować, ale najlepiej jeść je wieczorem, gdyż jedzone w ciągu dnia mogą powodować senność poprzez obniżenie i tak już niskiego ciśnienia krwi.

JAK GO JEŚĆ?

Podobnie jak w przypadku większości warzyw, buraka najlepiej jeść na surowo. Wtedy zachowuje najwięcej właściwości prozdrowotnych. Najlepszy na to sposób to przygotowanie z niego soku. Do wyciskarki czy sokowirówki oprócz niego możemy wrzucić marchew lub jabłko, kawałek imbiru albo grejpfruta wtedy złagodzimy - nie dla wszystkich przyjemny - smak surowej bulwy.

Zobacz również: Wyposażenie kuchenne a zdrowe odżywianie - postaw na te urządzenia w kuchni

Do tego świetnie nadaje się do kiszenia. Nie tylko nie traci przy tym swoich cennych składników mineralnych, ale jeszcze zyskuje dodatkowo witaminę C.

Jeśli chcemy przygotować czerwone warzywo na ciepło, najlepiej go upiec w całości, a następnie obrać ze skórki wtedy cenne składniki pozostaną w środku. Gotować buraka najlepiej na parze. Najmniej wartości będą miały buraczki po usmażeniu. Upieczony lub ugotowany może być dodatkiem do sałatek i kanapek. Świetnie sprawdzi się w połączeniu z kozim serem, pomarańczami, kolendrą lub rukolą i prażonymi pestkami. Możemy z niego przygotować wegetariańskiego burgera, upiec wegetariański pasztet albo dodać go do zapiekanki warzywnej. Wg naukowców z University of Aberdeen w Wielkiej Brytanii Buraczek będzie także dobrym dodatkiem do klasycznego mięsnego hamburgera. Zawarte w nim antyoksydanty hamują utlenianie się a co za tym idzie wchłanianie szkodliwych związków w tym złych tłuszczy, dzięki temu do naszej krwi trafia mniej fastfoodowych toksyn.

Zobacz również: Potrawy z cukinii - jak urozmaicić jadłospis jednym warzywem?

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
mgr inż. Patrycja Giefert
Specjalizacje:
Odchudzanie
Hashimoto
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!