SMOCZY OWOC, CZYLI JAKIE WŁAŚCIWOŚCI MA PITAJA?
Data publikacji: 13 lutego 2017
Autor:
Dietetyk Monika Dudek

SMOCZY OWOC, CZYLI JAKIE WŁAŚCIWOŚCI MA PITAJA?

Smoczy owoc to zdecydowanie, jeden z najdziwniej wyglądających owoców, jakie możemy zobaczyć w hipermarketach. Wielu konsumentów rezygnuje z jego zakupu, ponieważ najczęściej nie wie jak można by go wykorzystać w kuchni. Zachęcamy do zapoznania się z całością artykułu, w którym postaramy się przedstawić korzyści płynące z włączenia pitaji do diety.

SMOCZY OWOC– JAK WYGLĄDA I SKĄD POCHODZI?

Pitaja, owoc nazywany również „truskawkową gruszką” lub „smoczym owocem”, jest niewielkich rozmiarów, kształtem przypomina bulwę, pokrytą skórką przypominającą „łuski smoka”. W zależności od rodzaju, może mieć różową skórkę z białym bądź czerwonym w przekroju miąższem lub żółtą skórkę z biały miąższem. W środku widoczne są także małe czarne ziarenka.

Smoczy owoc pochodzi z Meksyku i rejonów Ameryki Środkowej. Obecnie uprawia się go także w Azji Południowo–Wschodniej (m.in. w Malezji, Wietnamie) oraz w Chinach, Izraelu i na Okinawie. Co ciekawe, owoce te są wydawane przez kaktusy, a właściwie rośliny przypominające bardziej pnącza.

Zobacz również: Owoce egzotyczne - czyli jakie właściwości ma tropikalna słodycz?

WŁAŚCIWOŚCI PITAJI

Smoczy owoc ma szerokie zastosowanie w kuchni, w dodatku jest ceniony za swoje bogate wartości odżywcze i korzystny wpływ na zdrowie człowieka. W literaturze można znaleźć informacje wskazujące na to, iż pitaja to nie tylko źródło składników mineralnych i witamin, ale także związków o działaniu antyoksydacyjnym. Włączenie smoczego owocu do diet może okazać się doskonałym pomysłem, ponieważ:

Pitaja jest owocem niskokalorycznym zalecanym w szczególności osobom zmagającym się z nadwagą i otyłością. W 100 g pitaja znajdziemy jedynie 50 kcal. Jest to owoc w ok. 80% składający się z wody.

Smoczy owoc to źródło takich witamin jak: z grupy B, E i C oraz składników mineralnych, do których zaliczyć można fosfor i wapń.

Dzięki obecności antyoksydantów w smoczym owocu, jego spożywanie może pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie naszego układu krążenia, stan skóry czy zapobiegać procesom nowotworowym (czytaj: Zwalcz wolne rodniki dużymi wartościami ORAC). Naturalne barwniki, występujące w pitaja, określane betalainami, według naukowców, wywierają korzystny wpływ na organizm człowieka pod wieloma względami, nie tylko wyżej wymienionymi. Uważa się, że mogą być pomocne także  w trakcie chemioterapii, chroniąc układ krwionośny i erytrocyty, przed działaniem cytostatyków.

Według chińskich naukowców, spożywanie owoców pitaja może mieć działanie protekcyjne w przypadku otyłości, stłuszczenia wątroby (czytaj: Stłuszczenie wątroby - choroba nie tylko alkoholików) czy insulinooporności, na co wskazują badania przeprowadzone na myszach, którym podawano wyciąg ze smoczego owocu.

KTO POWINIEN ZACHOWAĆ OSTROŻNOŚĆ W SPOŻYCIU PITAJI?

Okazuje się, że pitaja może wywoływać reakcję alergiczną – znany jest jeden taki przypadek, u którego potwierdzono wspomniany efekt testami alergicznymi. Warto jednak dodać, że osoba ta zmagała się wcześniej, także z alergią na pyłki brzozy oraz z atopowym zapaleniem skóry i egzemą. W związku z czym można przypuszczać, że spożycie pitaja może wywoływać reakcję alergiczną u alergików na inne produkty spożywcze lub pyłki roślin (czytaj więcej o alergiach krzyżowych).

ZASTOSOWANIE W KUCHNI

OBIERANIE

Zanim zaczniemy cieszyć się smakiem smoczego owocu, najpierw warto dowiedzieć się, w jaki sposób najlepiej wydobyć miąższ ze środka.

Zakupiony w sklepie owoc, opłucz pod bieżącą wodą.

Następnie przekrój na pół.

Miąższ możesz wydobyć ze środka przy użyciu łyżeczki.

Nie musisz pozbywać się drobnych pestek w środku, są one jadalne.

Przed zjedzeniem najlepiej schłodzić miąższ lub cały produkt, co podkreśla smak jaki mają te egzotyczne owoce.

WYKORZYSTANIE W DIECIE

W związku z tym, że pitaja  zawiera w sobie duże ilości wody i nie jest zbyt mocno wyraźna w smaku, idealnie nadaje się jako składnik orzeźwiający nasz organizm, szczególnie w upalne dni. Można dodawać miąższ smoczego owocu m.in. do koktajli, musów, sałatek owocowych lub warzywno-owocowych, tortów, lodów lub stosować jako zwykłą przekąskę. W niektórych krajach z owoców pitaji produkuje się i sprzedaje wina lub soki.

Naturalnie, najlepszy w smaku jest owoc dojrzały, którego miąższ może być delikatny, lekko kwaśny, a zarazem słodki.

PITAJA - PODSUMOWANIE

Pitaja to orzeźwiający owoc, który sprawdzi się jako składnik lodów, tortów, kremów, koktajli czy musów. Schłodzenie owocu wzmacnia jego egzotyczny smak. Smoczy owoc można dodawać także do sałatek. Bardzo dobrze smakuje także sok z pitaji. Jadalne są również kwiaty tej rośliny – świeżych używa się jako dodatków do potraw czy deserów, z suszonych zaś robi się napar. W sklepach internetowych można znaleźć także sproszkowaną wersję tego owocu. W takiej formie można dodawać ją do jogurtów, deserów lub posypywać sałatki.

 

Piśmiennictwo:

Structure characteristics of a water-soluble polysaccharide purified from dragon fruit (Hylocereus undatus) pulp.Xu L, Zhang Y, Wang L. Carbohydr Polym. 2016 Aug 1;146:224-30.

White Pitaya (Hylocereus undatus) Juice Attenuates Insulin Resistance and Hepatic Steatosis in Diet-Induced Obese Mice. Song H, Zheng Z, Wu J, Lai J, Chu Q, Zheng X. PLoS One. 2016 Feb 25;11(2):e0149670

Purified Betacyanins from Hylocereus undatus Peel Ameliorate Obesity and Insulin Resistance in High-Fat-Diet-Fed Mice. Song H, Chu Q, Xu D, Xu Y, Zheng X. J Agric Food Chem. 2016 Jan 13;64(1):236-44.

Antioxidant properties of Brazilian tropical fruits by correlation between different assays. Gregoris E, Pereira Lima GP, Fabris S, Bertelle M, Sicari M, Stevanato R. Biomed Res Int. 2013;2013:132759. doi: 10.1155/2013/132759.

Isolation and characterization of a catalase gene "HuCAT3" from pitaya (Hylocereus undatus) and its expression under abiotic stress. Nie Q, Gao GL, Fan QJ, Qiao G, Wen XP, Liu T, Peng ZJ, Cai YQ. Gene. 2015 May 25;563(1):63-71.

Metabolite profiling of red and white pitayas (Hylocereus polyrhizus and Hylocereus undatus) for comparing betalain biosynthesis and antioxidant activity. Suh DH, Lee S, Heo do Y, Kim YS, Cho SK, Lee S, Lee CH. J Agric Food Chem. 2014 Aug 27;62(34):8764-71.

Effect of dragon fruit extract on oxidative stress and aortic stiffness in streptozotocin-induced diabetes in rats. Anand Swarup KR, Sattar MA, Abdullah NA, Abdulla MH, Salman IM, Rathore HA, Johns EJ. Pharmacognosy Res. 2010 Jan;2(1):31-5.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Izabela Kokolus
Specjalizacje:
Odchudzanie
Zaburzenia odżywiania
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!