PROGRAMOWANIE ZDROWIA, CZYLI JAKI WPŁYW MAJĄ RODZICE NA ZDROWIE SWOICH DZIECI
Data publikacji: March 24, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

PROGRAMOWANIE ZDROWIA, CZYLI JAKI WPŁYW MAJĄ RODZICE NA ZDROWIE SWOICH DZIECI

Programowanie zdrowia to temat, który ostatnio poruszany jest coraz częściej. Okazuje się bowiem, że już w łonie matki może zostać „zaprogramowany” nasz metabolizm i predyspozycje do rozwoju określonych chorób. Programowanie zdrowia dotyczy nie tylko życia płodowego, ale także okresu dzieciństwa, które jest ważnym momentem kształtowania preferencji smakowych, czy nawyków żywieniowych. W związku z tym, że programowanie zdrowia ma miejsce we wczesnych latach życia, bardzo duży wpływ na jego przebieg mają rodzice.

PROGRAMOWANIE ZDROWIA ZACZYNA SIĘ JUŻ W ŁONIE MATKI

Programowanie zdrowia zaczyna się już w łonie matki dlatego tak ważne jest, by dieta kobiety ciężarnej była odpowiednio zbilansowana. W przypadku niedożywienia lub źle zbilansowanej diety cierpi nie tylko organizm kobiety, ale także organizm rozwijającego się w jej łonie dziecka. Niska masa urodzeniowa dziecka powoduje, że w wieku dorosłym ma ono większe predyspozycje do rozwoju otyłości, ponieważ w łonie matki jego metabolizm został zaprogramowany na sytuację niedoboru składników pokarmowych i w życiu dorosłym nie radzi sobie z dostarczaną mu energią. Większe predyspozycje do rozwoju otyłości to jednak nie koniec konsekwencji, które mogą wynikać z niskiej masy urodzeniowej. Oprócz predyspozycji do rozwoju otyłości u noworodków z niską masą urodzeniową stwierdza się także zwiększone ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych w wieku dorosłym. Z drugiej strony mamy do czynienia z nadmierną masą ciała kobiet ciężarnych i dużą masą urodzeniową, co w krajach rozwiniętych jest częściej spotykanym problemem niż niedożywienie. Oczywiście i w tym przypadku nie jest to stan obojętny ani dla matki, ani dla dziecka. U dzieci z dużą masą urodzeniową obserwuje się zwiększone ryzyko rozwoju otyłości, cukrzycy typu II i chorób sercowo-naczyniowych w późniejszych latach życia. Biorąc pod uwagę fakt, że programowanie zdrowia zaczyna się już w łonie matki na kobietach ciężarnych spoczywa duża odpowiedzialność nie tylko za własne zdrowie, ale także za zdrowie ich dziecka. Dlatego tak ważne jest, by dieta kobiety ciężarnej była odpowiednio zbilansowana i zawierała wszystkie niezbędne składniki.

Zobacz również: Wychowanie dziecka za pomocą jedzenia

PROGRAMOWANIE ZDROWIA W OKRESIE DZIECIŃSTWA – ZADBAJ O PRAWIDŁOWE NAWYKI ŻYWIENIOWE SWOJEGO DZIECKA!

Ciąża to nie jedyny moment, w którym jako rodzice mamy wpływ na programowanie zdrowia dziecka. Kolejnym krytycznym momentem są pierwsze lata życia, które odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu się nawyków żywieniowych i preferencji smakowych dziecka. Jeśli nie zaczniemy uczyć dziecka od początku jak zdrowo się odżywiać bardzo ciężko będzie nam wprowadzić takie zmiany w późniejszym okresie. Jak możemy zadbać o prawidłowe kształtowanie nawyków żywieniowych oraz preferencji smakowych naszych pociech? Przede wszystkim nie należy przyzwyczajać dziecka do słodkiego smaku. Jeśli nasza pociecha przyzwyczai się do słodkich produktów bardzo ciężko będzie nam ją od nich odzwyczaić. Wobec tego najlepiej jeśli nie będziemy dosładzać potraw i podawać dzieciom słodkich przekąsek. Najlepiej jeśli w miarę możliwości będziemy przygotowywać posiłki dla dziecka samodzielnie, tak by kontrolować ich jakość. Kolejną ważną kwestią jest wprowadzanie nowych produktów. Jeśli chcemy zachęcić dziecko do jedzenia, np. warzyw i owoców musimy wziąć pod uwagę fakt, że dla dziecka jest to nowy smak, którego na początku może nie akceptować. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy się poddać i zrezygnować z podawania warzyw i owoców. Wręcz przeciwnie – biorąc pod uwagę fakt, że warzywa i owoce są bardzo ważne w diecie nadal powinniśmy próbować podać je naszemu dziecku. Ważne jest jednak, by nie robić tego na siłę. Zacznijmy od bardzo małych ilości, które będziemy stopniowo zwiększać (zobacz: Warzywa i owoce na porcje - zalecenia i praktyczne wskazówki). Dajmy dziecku czas na akceptację nowego smaku, na oswojenie się z nim. Na początku dobrym rozwiązaniem może okazać się podanie nowego produktu w towarzystwie już znanego lub zmiana konsystencji wprowadzanego produktu. Właściwe zbilansowanie diety oraz odpowiednie kształtowanie preferencji smakowych i nie zniechęcanie dziecka do zdrowych produktów w początkowym okresie jego życia to bardzo ważny etap w programowaniu zdrowia. W późniejszych latach życia, w wieku przedszkolnym powinniśmy rozmawiać z dzieckiem na temat zdrowego odżywiania. Warto żebyśmy robili to poprzez zabawę, np. wspólne gotowanie. Nic nie powinno być robione na siłę, na zasadzie systemu kar i nagród, krzyku, czy szantażu emocjonalnego. Takie zachowanie może przynieść jedynie odwrotny efekt.

Zobacz również: Wyposażenie kuchenne a zdrowe odżywianie - postaw na te urządzenia w kuchni

Programowanie zdrowia w łonie matki oraz we wczesnym okresie dzieciństwa to niezwykle ważne zagadnienie. Dlatego jako rodzice odpowiedzialni za zdrowie swoich dzieci powinniśmy posiadać wiedzę, która pozwoli nam odpowiedzieć na pytanie – jaki wpływ mam ja, jako rodzic na zdrowie swojego dziecka? Jak w prawidłowy sposób odżywiać dziecko? Jak kształtować u niego prawidłowe nawyki żywieniowe? Odpowiedzi na tak ważne pytania warto szukać u ekspertów w tej dziedzinie. Dobrą okazją do zdobycia cennej wiedzy może być konferencja programowania zdrowia, podczas której zostaną poruszone, tak ważne kwestie.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!