LECZENIE HEMOROIDÓW ZA POMOCĄ DIETY
Data publikacji: May 24, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

LECZENIE HEMOROIDÓW ZA POMOCĄ DIETY

Odpowiedni sposób odżywiania jest bardzo istotny i to nie tylko ze względu na to, że pozwala nam cieszyć się szczupłą sylwetką. Obecność zdrowych produktów w codziennym jadłospisie chroni nas przed rozwojem wielu chorób. Warto zdać sobie sprawę, że nie są to jedynie choroby układu krążenia, czy nowotwory, o których mówi się bardzo wiele. Zdrowe odżywianie to także klucz do zapobiegania i leczenia wielu innych chorób, o których mówi się nieco rzadziej. Przykładem jest leczenie hemoroidów za pomocą diety.

CHOROBA HEMOROIDALNA – CZĘSTO WYSTĘPUJĄCY PROBLEM, O KTÓRYM MAŁO KTO MÓWI

Choroba hemoroidalna (żylaki odbytu) to najczęściej występujący problem proktologiczny. Niestety statystyki dotyczące występowania tej choroby są rozbieżne, co może wynikać z tego, że jest to problem dość wstydliwy i nie każda z osób, która cierpi z powodu choroby hemoroidalnej chce o tym mówić. Dane pokazują, że problem choroby hemoroidalnej może dotyczyć od 4 do 36% osób dorosłych. Prawdopodobieństwo rozwoju choroby wzrasta z wiekiem. Bardzo rzadko obserwuje się jej występowanie u osób młodych, poniżej dwudziestu lat za to u osób powyżej siedemdziesięciu lat choroba ta jest bardzo powszechna. Istnieją również inne czynniki predysponujące do rozwoju choroby hemoroidalnej, takie jak:

- ciąża i okres okołoporodowy (największe ryzyko występuje u kobiet w trzecim trymestrze ciąży),
- siedzący tryb życia,
- złe nawyki żywieniowe (zbyt mała ilość błonnika pokarmowego),
- przewlekłe zaparcia,
- nadmierne stosowanie środków przeczyszczających.

CZYM JEST CHOROBA HEMOROIDALNA I JAKIE DAJE OBJAWY?

W potocznym języku przyjęło się mówić, że ktoś „ma hemoroidy”  lub żylaki odbytu i jest to określenie, które przyjęło się w naszym języku na określenie choroby hemoroidalnej. Hemoroidy tak naprawdę posiada każdy z nas. Są to guzki krwawnicze, które fizjologicznie są w kanale odbytu. O stanie chorobowym mówimy dopiero wtedy, gdy dochodzi do nadmiernego przekrwienia hemoroidów. Co jest tego przyczyną? Rozwój choroby hemoroidalnej może być spowodowany czynnikami mechanicznymi, czyli uszkodzeniem aparatu więzadłowego i wypadaniem guzków krwawniczych. Za powstanie choroby mogą odpowiadać również czynniki hemodynamiczne, czyli zaburzenia w odpływie krwi żylnej (jest to najczęstsza z przyczyn choroby wśród kobiet ciężarnych), ale także czynniki infekcyjne. Objawem świadczącym o tym, że mogła się u nas rozwinąć choroba hemoroidalna jest krwawienie z odbytu. Rzadziej obserwuje się objawy bólowe. Jeśli zauważymy u siebie krwawienie z odbytu nie należy w żadnym wypadku tego lekceważyć, ponieważ może świadczyć to o wystąpieniu choroby hemoroidalnej, ale także innych poważnych dolegliwości.

LECZENIE HEMOROIDÓW ZA POMOCĄ DIETY

Odpowiednia dieta na hemoroidy to jeden z najważniejszych czynników, który może zarówno zmniejszać ryzyko rozwoju choroby hemoroidalnej, jak i stanowić element leczenia. Najważniejszą rolą diety w tym przypadku jest zapewnienie regularności wypróżnień. W związku z tym zaleca się, aby:

- wypijać odpowiednie ilości płynów (1.5-2l niegazowanej wody mineralnej dziennie - czytaj: Rola wody w organizmie),
- zachować regularność posiłków,
- wzbogacić jadłospis w produkty bogate w błonnik pokarmowy,
- unikać potraw tłustych, ciężkostrawnych.

Błonnik pokarmowy jako składnik pożywienia mocno wpływający na regularność wypróżnień, odgrywa kluczową rolę w profilaktyce i leczeniu choroby hemoroidalnej. Jakie produkty są jego bogatym źródłem i powinny znaleźć się w naszym jadłospisie?

- Warzywa – najlepiej spożywać je na surowo, w formie surówek lub sałatek (zobacz: Warzywa i owoce na porcje - zalecenia i praktyczne wskazówki).

- Owoce – najlepiej spożywać świeże owoce ze skórką (jeśli to możliwe) pamiętając przy tym o ich dokładnym umyciu! Warto również wprowadzić do jadłospisu suszone śliwki i morele.

- Pieczywo pełnoziarniste – dobrym wyborem będzie chleb żytni na zakwasie (przeczytaj dlaczego), który oprócz tego, że dostarcza błonnika pokarmowego, zawiera bakterie kwasu mlekowego, które pozytywnie wpływają na pracę naszych jelit.

- Ryż brązowy, kasze, makarony z mąki żytniej, otręby, płatki zbożowe.

Orzechy i nasiona.

Warto przyjrzeć się również produktom, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju choroby hemoroidalnej, a w przypadku jej wystąpienia nasilać objawy. Jakich produktów należy unikać?

- pikantnych przypraw,
- produktów zbożowych na bazie mąki pszennej - „biały chleb”, „biały makaron”,
- białego ryżu,
- mąki ziemniaczanej,
- słodyczy (szczególnie tych z kakao),
- dań fast-food,
- potraw tłustych, smażonych.

Kwestia żywienia w zapobieganiu i leczeniu choroby hemoroidalnej jest bardzo ważna. Dużym błędem jest szukanie szybkich sposobów na łagodzenie objawów choroby pod postacią środków przeczyszczających. Ich działanie ma gwałtowny charakter, co więcej stosując tego typu środki, które przynoszą ulgę w krótkim czasie przyzwyczajamy się do ich działania. W związku z tym po pewnym czasie, aby odczuć ten sam efekt musimy zwiększać ich dawkę, co może doprowadzić do przekrwienia zapalnego kanału odbytu. Wobec tego zamiast skupiać się na środkach doraźnych, które mogą przynieść więcej szkody niż pożytku, warto postawić na właściwą dietę!

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!