JEDZENIE TO NIE NAJLEPSZY SPOSÓB NA NUDĘ!
Data publikacji: June 21, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

JEDZENIE TO NIE NAJLEPSZY SPOSÓB NA NUDĘ!

Jedzenie stanowi dla części osób pewien sposób na nudę. Nie jest to jednak najlepszy sposób na zabicie czasu. Takie podjadanie to często prosta droga do nadmiernej masy ciała. Na szczęście jedzenie to nie jedyny sposób na nudę i bez problemu znajdziemy dla niego wiele ciekawych alternatyw, które sprawią, że nie będziemy się nudzić!

DLACZEGO JEDZENIE TO NIE NAJLEPSZY SPOSÓB NA NUDĘ?

Jedzenie to nie najlepszy sposób na nudę z kilku prostych powodów. Po pierwsze jedząc z nudów najczęściej tracimy kontrolę nad ilością spożywanego pokarmu. Wydaje nam się, że czas stoi w miejscu, a razem z nim w miejscu stanęła ilość tego, ile zjadamy. Jedzenie przyjmuje wówczas charakter odruchowy, przestajemy zastanawiać się nad tym ile jemy – po prostu jemy! Wiele osób, które zmagają się z nadmierną masą ciała, często zastanawia się, jak to się dzieje, że kilogramów przybywa skoro prawie nic nie jedzą! Pomijając kwestie jakościowe posiłków oraz ich regularność sedno sprawy może leżeć w podjadaniu z nudów, którego nie zaliczamy do posiłków i nie bierzemy go pod uwagę szacując wartość odżywczą naszych jadłospisów. Jest to duży błąd biorąc pod uwagę po jakie produkty najczęściej sięgamy, gdy dopada nas nuda. Najczęściej są to produkty wysoko przetworzone, w formie słonych lub słodkich przekąsek, czy dania typu instant. Nuda łączy się często z poczuciem zniechęcenia, lenistwa dlatego nudząc się raczej nie zabierzemy się za przyrządzanie wieloskładnikowego, zdrowego dania. Zazwyczaj chwycimy po prostu to, co znajduje się pod ręką (np. batonik, paczka chipsów), czy coś, co można szybko przyrządzić (np. zupka w proszku, budyń w proszku, parówki). Droga od spożycia tego typu wysoko przetworzonych produktów do nadmiernej masy ciała jest bardzo krótka tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę brak kontroli nad ilością. Dlatego uświadomienie sobie, że podjadamy z nudów i tego, jakie niesie to za sobą konsekwencje jest bardzo istotną kwestią. Jeśli wiemy już, że nas również dotyczy ten problem, to warto znaleźć inny niż jedzenie sposób na nudę.

Zobacz również: Pomysł na przekąski do filmu - zdrowsza odsłona tradycyjnego podjadania

NUDZĘ SIĘ – CO ROBIĆ PODCZAS NUDY?

Z braku pomysłu, w momencie pojawienia się tego typu pytania sięgamy po jedzenie. Tak jak zostało to już wcześniej wyjaśnione, nie jest to najlepszy sposób na nudę. Zobaczmy, więc co może nam pomóc w walce z jedzeniem z nudów.

Dobrze zaplanowany czas

Dobrze zaplanowany czas to podstawa! Jeśli odpowiednio rozplanujemy swój dzień i zadania jakie mamy do wykonania, to istnieje mała szansa, że będziemy się nudzić. Jeśli chcemy uniknąć nudy warto zadbać nie tylko o rozplanowanie zadań zawodowych, ale także o odpowiednie zaplanowanie czasu wolnego. W ciągu tygodnia, gdy zajęci jesteśmy pracą, nuda dopada nas rzadziej niż podczas weekendu, gdy mamy nadmiar czasu wolnego. Dlatego dobrze jeśli z kilkudniowym wyprzedzeniem pomyślimy, jak spędzimy weekend. Możemy zaplanować, np. wycieczkę za miasto, przejażdżkę rowerową, wyjście na basen, spotkanie z przyjaciółmi.

Zobacz również: Dieta i spotkania towarzyskie

Brak pokus w domu

Gdy dopada nas nuda, snujemy się po domu, przeglądamy wszystkie szafki i lodówkę w poszukiwaniu czegoś ciekawego do zjedzenia. Najczęściej sięgamy wtedy po słone lub słodkie przekąski, czy dania instant, ponieważ jesteśmy tak znudzeni, że nie chce nam się wkładać dużego wysiłku w przygotowanie czegoś do jedzenia. W związku z tym prostym sposobem, aby uniknąć podjadania tego typu produktów będzie wyeliminowanie pokus z zasięgu naszej ręki. Zadbajmy po prostu o to, by w naszych szafkach, czy lodówce nie było żadnych tego typu produktów, które są wysoko przetworzone i które możemy zjeść na szybko. Prawdopodobnie jeśli takich przekąsek nie znajdziemy w domu, nie będzie nam się chciało wychodzić do sklepu, by je kupić. A jeśli nawet najdzie nas taka ochota, to jest spora szansa, że w drodze do sklepu przemyślimy sprawę i odechce nam się jeść.

Alternatywa dla jedzenia

Uświadomienie sobie tego, że jemy z nudów jest pierwszym ważnym krokiem do zmiany takiego zachowania. Następnym krokiem jest zastanowienie się, co może stanowić alternatywę dla jedzenia, gdy dopadnie nas nuda. Najlepiej przygotować sobie kilka takich rozwiązań jeszcze zanim poczujemy się znudzeni, ponieważ gdy to już nastąpi może być za późno. Pomyślmy, co sprawia nam przyjemność i co jest w stanie pochłonąć naszą uwagę na tyle, by przestać myśleć o jedzeniu.

Aktywność fizyczna

Doskonałym i przede wszystkim zdrowym sposobem na zajęcie czasu może być aktywność fizyczna. Jeśli jesteśmy osobami leniwymi, to największy problem będziemy mieli z tym, by w ogóle zabrać się za jakiekolwiek ćwiczenia. Dlatego najlepiej jeśli wtedy zaczniemy od kilku prostych ćwiczeń w domu. Zobaczymy wtedy, że z czasem będziemy chcieli wykonywać ich coraz więcej i nie będziemy zmuszać się do ćwiczeń. W ten sposób aktywność fizyczna zajmie nasz wolny czas i rozgoni nudę. Co więcej, jeśli będziemy regularnie ćwiczyć, to będziemy również bardziej troszczyć się o to, co zjadamy dlatego nie po drodze będzie nam podjadanie przekąsek z nudów.

Zobacz również:

Codzienna aktywność fizyczna to nie Olimpiada, czyli jak w łatwy i przyjemny sposób uczynić ją nawykiem?

Poranny trening - zalety wczesnej aktywności

Trening cardio - jaki wpływ ma na nasze zdrowie?

 

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!