DIETETYCZNY KOSZ PIKNIKOWY - CZYM GO WYPEŁNIĆ?
Wakacje rozpoczęte, słońce przygrzewa, więc zielone tereny zapraszają by rozłożyć koc i pobiesiadować z rodziną oraz przyjaciółmi. Piknik to wspaniała forma spędzania wolnego czasu z najbliższymi, kiedy możemy pograć z dziećmi na trawie albo powygłupiać się ze znajomymi. Nieodłączną częścią każdego pikniku jest oczywiście dobrze zaopatrzony kosz piknikowy. Co do niego włożyć, jakie przekąski najlepiej się sprawdzą w plenerze i jak je zapakować by dotarły w całości?
JAK ZAPAKOWAĆ KOSZ PIKNIKOWY?
Wiadomo, że na piknik nie zabierzemy pełnego tradycyjnego obiadu. Kto by się chciał wozić z kilkoma rodzajami talerzy i sztućcami?! Dlatego najlepszym pomysłem jest zabranie kilku przekąsek, które każdy będzie mógł wziąć do ręki. Wszystko powinniśmy zapakować w plastikowe pojemniki albo słoiczki. Zawijanie w papier lub folię grozi zgnieceniem prowiantu i w dodatku przemoczeniem "opakowania".
Prawdziwi miłośnicy jedzenia na trawie z pewnością posiadają profesjonalne kosze piknikowe. Wtedy nie ma problemu z zapakowaniem naszego jedzenia. W innym wypadku możemy się posłużyć plecakiem lub większą torbą. Jeśli wszystko zamkniemy w szczelnych pojemnikach nie powinno być problemu nawet jeśli w transporcie się poprzewracają. Przygotowując jedzenie na wycieczkę lepiej unikać łatwo psujących się produktów. Dla nich nawet kilka godzin na słońcu może okazać się zabójcze. Nie zapominajmy o wzięciu worków na śmieci i po zakończonej uczcie pozbierajmy wszystkie resztki, nawet te organiczne.
NA JEDEN GRYZ
Dobrym pomysłem będą wszelkiego rodzaju małe tarty, muffinki czy frittaty. Pieczone w papierowych papilotach mogą być też w nich serwowane dzięki czemu każdy może je wziąć do ręki bez konieczności używania talerza. Najprostsza będzie frittata. W papierowej foremce umieszczamy uprzednio posiekaną i podduszoną paprykę z cebulą, dodajemy odrobinę fety i oliwek. Doprawiamy bazylią oraz oregano i zalewamy roztrzepanym jajkiem. Następnie wkładamy do piekarnika i kiedy jajko stężeje otrzymujemy mini frittaty w stylu greckim. Warzywa i fetę możemy zastąpić kawałkami upieczonego mięsa i fasolą z puszki, doprawionymi chili i kolendrą - jeśli mamy ochotę na danie meksykańskie, albo rybą z ziemniakami i natką pietruszki jeśli chcemy czegoś portugalskiego.
Na naszym blogu znajdziecie również przepis na muffiny jaglane z papryką, cukinią i pesto, które z pewnością sprawdzą się na pikniku!
Na pikniku dobrze też sprawdzi się omlet hiszpański czyli tortilla de patatas. Tradycyjnie przygotowuje się go z jajek, ziemniaków i cebuli, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wzbogacić go o paprykę, szynkę chorizo lub tuńczyka. Tradycyjnie tortilla powinna być smażona, ale łatwiej, a także zdrowiej będzie ją upiec. Najpierw ziemniaki gotujemy, w tym czasie podsmażamy cebulę i inne dodatki, kiedy przestygną dodajemy do nich pokrojone w kostkę ugotowane ziemniaki i roztrzepane jajka. Taką masę wlewamy do wysmarowanej tłuszczem formy i wstawiamy do piekarnika na pół godziny. Upieczoną tortillę możemy pokroić na małe kostki i na pikniku wyjadać ją z pudełka przy pomocy wykałaczek.
Innym pomysłem na małe przekąski będą piknikowe koreczki. Na wykałaczki możemy nabić co tylko podpowie nam fantazja. Kostkę sera manchego z chorizo i oliwką, wędzonego łososia z winogronem i kaparem albo kawałek pieczonego indyka z mango i truskawką. Możemy też przygotować szaszłyki caprese, nabijając na patyczki mozzarellę w małych kulkach na zmianę z pomidorkami koktajlowymi i listkami bazylii.
Inną propozycją są roladki warzywne. Możemy je przygotować z bakłażana, papryki i koziego sera. Paprykę kroimy w paski, Bakłażana kroimy po ukosie w dość długie plastry i grillujemy. Następnie wkładamy do środka paprykę, odrobinę sera i zwijamy całość, spinając wykałaczką.
Wielbiciele ryb mogą przygotować roladki z łososiem. Do ich przygotowania będziemy potrzebować naleśników, białego serka do smarowania i wędzonego łososia. Naleśnik smarujemy serkiem i układamy płaty ryby. Następnie zwijamy i kroimy w poprzek plastry na około centymetr szerokości. Dla bezpieczeństwa w transporcie lepiej też spiąć je wykałaczkami.
SAŁATKI
Niestety większość tak lubianych przez nas latem warzyw jak: sałata, pomidory czy ogórki, pokrojone dość szybko puszczają wodę. A jeśli dodatkowo polejemy je sosem przywiędną i po kilku godzinach oczekiwania na zjedzenie będą wyglądać zdecydowanie mało apetycznie. Dlatego lepiej postawić na sałatki z bardziej sypkich produktów jak kasza i ryż, a z warzyw wybrać te strączkowe, ewentualnie twarde, takie jak rzodkiewka, seler naciowy, czy papryka. Jeśli już koniecznie chcemy zabrać sałatkę na bazie sałaty nie polewajmy jej sosem w domu, ale wlejmy go do słoiczka i polejmy dopiero na pikniku tuż przed jedzeniem.
Inspiracją dla sałatek na piknik może być kuchnia orientalna. Dzięki mięcie i cytrynie wspaniale orzeźwiające będzie arabskie tabbouleh. Potrzebujemy do niego: ugotowanej kaszy kuskus, obranego i drobno posiekanego pomidora, ogórka, papryki, cebuli dymki, wyciśniętego ząbka czosnku, natki pietruszki, listków mięty, oliwy i soku z cytryny oraz oczywiście soli i pieprzu do doprawienia. Taka sałatka potrzebuje trochę czasu, żeby smaki się przegryzły. Możemy ją więc zrobić tuż przed wyjściem i zanim dotrzemy na miejsce będzie gotowa! Nawet jeśli warzywa puszczą trochę wody kuskus wchłonie jej nadmiar.
Inną orientalną propozycją jest arabska sałatka Piyaz, którą przyrządzamy z białej fasoli, czerwonej cebuli, pomidorów i jajek, a doprawiamy solą, pieprzem, natką pietruszki, octem winnym oraz oliwą. Zanim cebulę dodamy do sałatki, zamarynujmy ją na kwadrans w occie z oliwą i pietruszką. Dzięki temu będzie miała łagodniejszy smak.
Z Turcji również pochodzi inna przekąska - orzeźwiająca sałatka na bazie ciecierzycy. Podobnie jak w wypadku sałatki fasolowej potrzebować będziemy czerwonej cebuli, pietruszki i czosnku. Tym razem dorzucimy jednak jeszcze ser feta, oliwki i pomidorki cherry. Sos natomiast wzbogaci się o kumin i ostrą paprykę.
My proponujemy również przepis na sałatkę z truskawkami i szpinakiem
DO POGRYZANIA
Jeśli macie ochotę zabrać coś co będzie można podjadać w trakcie rozmowy, ale nie chcecie faszerować swoich bliskich pustymi kaloriami przygotujcie sami zdrowe chipsy. Świetnie do tego nada się jarmuż. Jego liście należy oczyścić ze zdrewniałych części, umyć, osuszyć i umieścić na płaskiej blasze do pieczenia, skropić oliwą, posypać odrobiną soli i ulubionymi przyprawami np: oregano, curry czy chili i wstawić do piekarnika na kilka minut. Po chwili mam zdrowe chipsy z jarmużu!
Miłośnicy kuchni południowoamerykańskiej mogą natomiast przygotować wytrawne chipsy bananowe. W tym celu potrzebować będziemy zielonych bananów. Obrane owoce kroimy na ok. półcentymetrowe plastry, które układamy na natłuszczonej blaszce i posypujemy je solą. Wkładamy do nagrzanego piekarnika na ok 10 minut aż chipsy zrobią się chrupiące.
Do lekkich i zdrowych przekąsek możemy zaliczyć też różne deepy idealne, do tego by moczyć w nich rozmaite warzywa. Sosy takie z łatwością zapakujemy do słoika, a warzywa do pudełka. Najpopularniejszymi są zapewne wykonane z awokado, pomidorów, cebuli i czosnku guacamole oraz arabski humus z ciecierzycy i sezamu. Warzywa, które dobrze się sprawdzą w towarzystwie tych sosów to: marchewka, ogórek, seler naciowy, rzodkiewka, papryka i brokuł. Możemy też oczywiście przygotować sos ketchupowy albo czosnkowy.
Jako deep do warzyw sprawdzą się również nasze wege pasty (nie tylko) na kanapki
DESERY
Tu sprawdzą się wszelkiego rodzaju placki i racuchy, które będziemy mogli po prostu wziąć do ręki i konsumować. Zdrową i smaczną propozycją są na przykład racuchy z amarantusa i gruszki. Ziarna amarantusa musimy najpierw ugotować na sypko następnie wymieszać z drobno pokrojoną gruszką, jajkiem, i odrobiną mąki oraz mleka, a także posiekanymi listkami mięty i melisy. Z tak otrzymanej masy formujemy niewielkie placuszki i smażymy bez tłuszczu. W podobny sposób możemy przygotować gryczane racuchy jabłkowe. Do przygotowania ciasta potrzebujemy pół na pół mąki gryczanej i ryżowej, a także cukru lub jego zamiennika, cynamonu, jajka i szklanki maślanki. Do tego wszystkiego dorzucamy pokrojone drobno jabłko i mieszamy. Z tak otrzymanej masy formujemy placuszki i smażymy z obu stron, aż się przyrumienią i skórka stanie się chrupiąca.
Zobacz również: Mąka bezglutenowa - z bananów, teff, czy batatów?
Świetnie również sprawdzi się nasz przepis na placki bananowe na mące kokosowej
Na pikniku sprawdzą się też musy i koktajle owocowe, które możemy zapakować do słoików. Koktajl możemy przygotować na bazie kefiru, maślanki lub jogurtu naturalnego, dorzucając swoje ulubione owoce: banana, truskawki, jagody, maliny czy rabarbar i miksując wszystko razem. Na przygotowanie musu jest wiele sposobów. Możemy zmiksować owoce, na przykład, truskawki z jogurtem bałkańskim, a następnie doprawić cynamonem i gałką muszkatołową.
Podobnie jak w wypadku słonych przekąsek, na deser możemy przygotować szaszłyki. Tym razem będą to szaszłyki owocowe. Na patyczki ponabijajmy kawałki arbuza, melona, ananasa, truskawek a także winogrona, czy borówki amerykańskie.
A co powiesz na batony zbożowe bez cukru? Są idealną przekąską do zabrania w plener!
CZAS NA DZIAŁANIE! - PRZYGOTUJ SWÓJ WŁASNY KOSZ PIKNIKOWY
Jak widać z naszego przeglądu kosz piknikowy wcale nie musi się ograniczyć do kanapek i kabanosów. Może być nie tylko urozmaicone, ale także bardzo zdrowe i pożywne. Mamy nadzieję, że nasz tekst zachęcił was do wycieczki do najbliższego parku albo na jakąś piękną polanę.
Zobacz również: Pole namiotowe a dieta - co jeść na biwaku?