JAK BYĆ ASERTYWNYM NA DIECIE?
Data publikacji: July 31, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

JAK BYĆ ASERTYWNYM NA DIECIE?

Jak być asertywnym? - to pytanie pojawia się w naszej głowie za każdym razem, gdy ulegamy i zgadzamy się na coś wbrew naszej woli. Brak asertywności może być bardzo uciążliwy w wielu codziennych sytuacjach. Nieumiejętność odmawiania nie pomoże nam również w zmianie nawyków żywieniowych. Dlatego warto zastanowić się co zrobić, by być asertywnym na diecie i nie ulegać zachętą innych osób na złamanie naszych zasad.

CO OZNACZA BYCIE ASERTYWNYM?

Bycie asertywnym nie oznacza wcale, że w każdej sytuacji, przez całe życie mamy mówić „nie”. Asertywność to umiejętność wyrażania naszych opinii, potrzeb, a tym samym odmawiania i wyznaczania granic, jeśli mielibyśmy zrobić coś wbrew sobie. Osoba asertywna nie jest wcale, tak jak myślą niektórzy bezczelnym egoistą. Wręcz przeciwnie – asertywność to odmawianie z jednoczesnym dbaniem o emocje i prawa drugiej osoby.

Zobacz również: Dieta i spotkania towarzyskie

JAK BYĆ ASERTYWNYM – CZY TEGO DA SIĘ NAUCZYĆ?

Dobra informacja jest taka, że asertywność nie jest cechą wrodzoną dlatego może nauczyć się jej każdy z nas. Bardzo często nasza asertywność rośnie wraz z wiekiem, ponieważ im jesteśmy starsi, tym łatwiej jest nam określić potrzeby i tym trudniej godzimy się na postępowanie wbrew sobie. Wynika to również z tego, że zazwyczaj z wiekiem rośnie nasze poczucie wartości. Sztuka odmawiania jest bardzo mocno powiązana z samooceną. Osoby, które są z natury nieśmiałe, mają dużo kompleksów i niskie poczucie własnej wartości dużo częściej ulegają namowom otoczenia. Dlatego kluczem do nauki asertywności jest praca nad własną samooceną. Wraz ze wzrostem samooceny automatycznie wzrasta umiejętność mówienia „nie”. Przyczyną braku asertywności jest także paraliżujący strach przed oceną innych. Boimy się odmówić, bo mamy wrażenie, że wszyscy uznają nas za osobę egoistyczną i stracimy sympatię otoczenia. Zazwyczaj jednak dzieje się na odwrót. To właśnie osoby z mocnym poczuciem własnej wartości, które znają swoje potrzeby i nie ulegają każdemu są najbardziej lubiane i szanowane w otoczeniu. Natomiast osoby, które zawsze, na wszystko się zgadzają mają wrażenie, że są lubiane, a tak naprawdę są bardzo często wykorzystywane przez innych. Nauka asertywności to bardzo ważna sprawa, ponieważ umiejętność odmawiania ułatwi nam życie codziennie. Pomoże nam również w stosowaniu się do zaleceń diety i szybszej zmianie nawyków żywieniowych. Jeśli nie nauczymy się odmawiać i będziemy ulegać każdej osobie, która namówi nas na „żywieniowe grzeszki”, to nasza dieta skończy się niepowodzeniem.

Zobacz również: Zdrowa dieta w towarzystwie - razem łatwiej

JAK ODMAWIAĆ BĘDĄC NA DIECIE?

Rodzinne obiadki, odwiedziny u babci, spotkania z przyjaciółmi to sytuacje, które często spędzają sen z powiek osobom na diecie. Takie spotkania odbywają się zazwyczaj przy stole zastawionym potrawami, które nie mają nic wspólnego ze słowem „dieta”. Oprócz tego, że liczne potrawy kuszą nas swoimi wdziękami, to dochodzi do tego jeszcze kilka osób, które usilnie chcą nas namówić na to żebyśmy zjedli ich jak najwięcej. Jeśli brak nam asertywności, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że wyjdziemy z takiego spotkania bogatsi nie tylko o nadmiar kalorii, ale także o wyrzuty sumienia. Dlatego warto już wcześniej przygotować się na takie okazje i dowiedzieć się, jak należy zachować się w takich niesprzyjających diecie sytuacjach. Oto kilka wskazówek, jak należy postępować.

- Spokojnie wytłumacz każdej osobie, która będzie chciała namówić Cię na jakieś wysokokaloryczne danie, że jesteś na diecie. Nie wdawaj się w żadne kłótnie, przepychanki słowne, lecz spokojnie i rzeczowo wytłumacz motywy Twojej decyzji.

- Zachowaj spokojny, ale stanowczy ton głosu. Mów pewnie i bez wahania. Jeśli w Twoim tonie głosu pojawi się, choć cień zawahania najwytrwalsi z namawiających na pewno go wychwycą i będą próbowali wykorzystać.

- Pamiętaj, że wyrażając swoje zdanie nie należy krytykować konkretnej osoby, lecz jedynie odnosić się do jej zachowania, np. „nie podoba mi się to, że chcesz we mnie wmusić kawałek ciasta” zamiast „jesteś strasznie denerwująca”.

- Zachowaj konsekwencje w wyrażaniu swojego zdania i zachowaniu. Jeśli ulegniesz raz to prawdopodobnie zrobisz to drugi i trzeci raz dlatego tak ważna jest konsekwencja w postępowaniu i to żeby nie dać się namówić „nawet na jednego”.

- Porozmawiaj z innymi osobami na temat zdrowego żywienia, zaciekaw ich tym tematem. Masz ułatwione zadanie, ponieważ coraz więcej osób interesuje się tematyką zdrowego stylu życia. Dlatego zamiast powtarzać w kółko „jestem na diecie, jestem na diecie” opowiedz o tym, jakie zdrowe i ciekawe potrawy serwujesz, jak taki sposób żywienia wpływa na stan Twojego zdrowia.

- Zaproponuj alternatywę i przynieś własnoręcznie zrobione przekąski na przyjęcie. Jeśli boisz się, że mimo wszystko Twoja asertywność zawiedzie to zabezpiecz się i przynieś na spotkanie coś pysznego i zdrowego. Postaraj się jednak, by była to potrawa ciekawa dla reszty gości. Jeśli nie są oni pasjonatami zdrowego żywienia, a Ty zaproponujesz surową marchewkę na przekąskę, to raczej ich to nie przekona. W internecie znajdziesz mnóstwo zdrowych przepisów, które zaciekawią nawet najbardziej opornych (np. rafaello z kaszy jaglanej, brownie z fasoli).

Zobacz również: Jedz co chcesz, czyli dieta IIFYM okiem dietetyka

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!