TRIATHLON – TRZY DYSCYPLINY SPORTOWE W JEDNEJ
Data publikacji: Aug. 22, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

TRIATHLON – TRZY DYSCYPLINY SPORTOWE W JEDNEJ

Triathlon to najprościej mówiąc trzy dyscypliny sportowe w jednych zawodach sportowych. Połączenie pływania, jazdy na rowerze oraz biegania w jednym czasie to nie lada wyzwanie dla zawodników. Jednak pomimo tego, że połączenie trzech dyscyplin wymaga od sportowców większej wszechstronności oraz dłuższych i bardziej skomplikowanych przygotować, to triathlon cieszy się nieustającą popularnością.

Zobacz również:Ładowanie węglowodanami wczoraj i dziś 

CZYM JEST TRIATHLON?

Triathlon to zawody sportowe, które składają się z trzech dyscyplin sportowych, rozgrywanych bezpośrednio po sobie. W triathlonie łączy się pojedyncze dyscypliny, takie jak pływanie, jazda na rowerze i bieg zachowując ich ciągłość w jednym starcie. Wyróżnia się różne rodzaje zawodów triathlonowych w zależności od dystansu.

TRIATHLON SUPER SPRINTERSKI Obejmuje 0,6 km pływania, 15 km jazdy na rowerze oraz 3 km biegu.

TRIATHLON SPRINTERSKI Obejmuje 0,75 km pływania, 20 km jazdy na rowerze i 5 km biegu.

TRIATHLON OLIMPIJSKI (STANDARD) Obejmuje 1,5 km pływania, 40 km jazdy na rowerze i 10 km biegu.

DYSTANS DŁUGI Obejmuje 3 km pływania, 80 km jazdy na rowerze i 20 km biegu.

INTERNATIONAL TRIATHLON UNION (ITU) Obejmuje 4 km pływania, 130 km jazdy na rowerze i 30 km biegu.

HALF – IRONMAN Obejmuje 1,9 km pływania, 90 km jazdy na rowerze oraz 21 km biegu.

IRONMAN Obejmuje 3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze, a także 42 km biegu.

ULTRAMAN TRIATHLON Obejmuje 100 km pływania, 421 km jazdy na rowerze i 84 km biegu.

Końcowy czas zawodników liczony jest poprzez obliczenie łącznego czasu ze wszystkich dyscyplin, a także czasu wykorzystanego, np. na zmianę sprzętu podczas przechodzenia od jednej do drugiej dyscypliny. W triathlonie kolejność dyscyplin jest ściśle określona i wygląda następująco: pływanie, jazda na rowerze, bieg. Czasami możemy spotkać się z określeniami podobnymi do „triathlon” jednak oznaczającymi zupełnie co innego. Przykładem może być „aquathlon”, czyli połączenie pływania z biegiem, czy „duathlon”, pod którym kryje się bieg i jazda na rowerze.

Zobacz również: Jak się odżywiać by wygrywać walki MMA

JAK POWSTAŁ POMYSŁ NA POŁĄCZENIE TRZECH DYSCYPLIN?

Kto i kiedy wpadł na pomysł połączenia tak różnych od siebie dyscyplin? Podobno pomysł ten narodził się we Francji w latach 20. XX wieku. W tym czasie organizowano tam zawody pod nazwą „Les trois sport”, które łączyły pływanie, jazdę na rowerze oraz bieg, czyli były ówczesną formą znanego nam dziś triathlonu. Niestety w połowie lat 30. zaprzestano ich organizacji i od tamtej pory rozwój triathlonu zatrzymał się w miejscu. Kolejne wzmianki o historii triathlonu pochodzą z roku 1974, kiedy to w USA (konkretnie w San Diego) zostały zorganizowane pierwsze oficjalne zawody pod nazwą „Mission Bay Triathlon”, w których wzięło udział 46 osób.

Zobacz również: Poranny trening - co zjeść na śniadanie?

Wokół powstania pomysłu na połączenie trzech dyscyplin i stworzenia triathlonu krążą nawet legendy. Jedna z nich mówi o tym, że „ojcem” triathlonu jest amerykański komandor marynarki wojennej, który pokłócił się ze swoimi kolegami o to, który z zawodników jest bardziej wytrzymały: pływak, kolarz, czy biegacz. Chcąc sprawdzić, który z nich ma rację, komandor zorganizował zawody łącząc te trzy dyscypliny w jedną całość. Nie wiadomo ile prawdy jest w tej legendzie, jednak faktem jest, że od tej pory, czyli od roku 1978 na Hawajach organizowane są cykliczne zawody na dystansie Ironman. Jeśli chodzi o Europę to pierwsze zawody triathlonowe rozegrały się na terenie dawnej Czechosłowacji. Natomiast w Polsce po raz pierwszy oficjalne zawody zostały zorganizowane w Wieluniu, pod Poznaniem w 1984 roku. Był to początek cyklicznej organizacji tego typu imprez sportowych w naszym kraju. Od 1988 roku rozgrywane są co roku Mistrzostwa Polski w triathlonie natomiast od 1989 roku istnieje Polski Związek Triathlonu.

Zobacz również: Problemy gastryczne u sportowców

KILKA DYSCYPLIN TO KILKA RAZY WIĘKSZE WYMAGANIA

Wiemy, że trenowanie tylko jednej dyscypliny wiąże się z godzinami poświęcanymi na treningach, odpowiednim przygotowaniem fizycznym i psychicznym oraz doborem odpowiedniego sprzętu, z czym wiążą się również dodatkowe koszty. Dlatego biorąc pod uwagę fakt, że triathlon to połączenie aż trzech dyscyplin możemy sobie tylko wyobrazić, jak wiele wymaga się od sportowców uprawiających triathlon. Na udział w zawodach triathlonowych często decydują się biegacze, którzy traktują to jako nowe, większe wyzwanie i sprawdzenie swoich umiejętności. Faktem jest, że trenowanie trzech dyscyplin niesie za sobą dużo większe wymagania, ale jednocześnie przynosi duże korzyści. Należy tutaj wziąć pod uwagę to, że triathlon łączy trzy różne dyscypliny, co wiąże się ze zróżnicowaniem bodźców treningowych. Sportowcy trenujący triathlon jako uwieńczenie swoich niemałych wysiłków otrzymują w zamian, m.in. lepsze przygotowanie fizyczne, a także dużo większą świadomość oraz znajomość swojego ciała. Triathlon to niekiedy sposób na podniesienie sobie poprzeczki przez sportowców, którzy dotąd trenowali wyłącznie jedną z trzech dyscyplin. To dobry sposób na rozwój fizyczny i psychiczny, sprawdzenie swoich możliwości i barier na różnych płaszczyznach.

Zobacz również: Napoje dla sportowców - które wybierać?

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!