NAPOJE DLA SPORTOWCÓW – KTÓRE WYBIERAĆ?
Data publikacji: Feb. 10, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

NAPOJE DLA SPORTOWCÓW - KTÓRE WYBIERAĆ?

Każdemu sportowcowi zależy na tym, by osiągać jak najlepsze wyniki sportowe. Niestety nawet godziny spędzone na intensywnych treningach mogą zaprzepaścić marzenia o podium jeśli nie zadbamy o to, by organizm był dobrze nawodniony, a także otrzymał odpowiednią ilość węglowodanów i elektrolitów. Czy woda źródlana lub mineralna będą odpowiednim napojem, aby nasz organizm pracował podczas wysiłku „na pełnych obrotach”? Po jakie napoje dla sportowców sięgać, a których lepiej unikać?

Zobacz również: Poranny trening - co zjeść na śniadanie?

NIEDOBORY - CO MOŻE WPŁYNĄĆ NEGATYWNIE NA NASZE WYNIKI SPORTOWE

Nie tylko przerwa w treningach, czy ich nieodpowiednia intensywność może odbić się na wynikach sportowych. Nawet najlepsze przygotowanie do zawodów może okazać się niewystarczające w osiągnięciu wymarzonych wyników jeśli dopuścimy do odwodnienia organizmu, niedoboru elektrolitów oraz niedoboru węglowodanów prostych. Odwodnienie, nawet w niewielkim stopniu zmniejsza wydolność organizmu, a także może stać się przyczyną skurczów mięśni, zmęczenia, czy omdleń (czytaj: Odwodnienie organizmu - co powinieneś o nim wiedzieć?). Niedobór elektrolitów (głównie sodu, chloru i potasu) prowadzi do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej i pogorszenia pracy mięśni. Z kolei odpowiednia ilość węglowodanów prostych, które są szybko wchłaniane jest niezbędna dla pracujących mięśni ze względu na to, że jest to ich „paliwo”.

Czytaj:

Co jeść po treningu - czyli regeneracja po maratonie

Trening cardio - jak wpływa na nasze zdrowie?

NAPOJE DLA SPORTOWCÓW: IZOTONICZNE, HIPOTONICZNE, CZY HIPERTONICZNE?

Przy umiarkowanym wysiłku fizycznym trwającym krócej niż 60 minut nie ma potrzeby sięgania po napoje wzbogacone o węglowodany proste i elektrolity. Jednak jeśli wysiłek fizyczny wykonywany jest dłużej niż godzinę powinniśmy zastąpić wodę napojami, które spełnią zwiększone wymagania naszego organizmu. Pewnie większość z nas spotkała się już z pojęciami, takimi jak napoje izotoniczne, hipotoniczne i hipertoniczne. Co kryje się pod każdą z tych nazw i który produkt będzie najlepszy w zależności od naszych potrzeb?

Zobacz również: Odżywki białkowe - kazeina kontra serwatka

NAPOJE IZOTONICZNE

Napoje izotoniczne: są to napoje, których ciśnienie osmotyczne, a więc stężenie rozpuszczonych w nich związków jest takie samo jak ciśnienie osmotyczne krwi. Taki stan rzeczy zapewnia optymalny przepływ do komórek i szybkie nawodnienie organizmu. Napoje izotoniczne zawierają również węglowodany proste w ilości około 6-8g na 100ml oraz dodatek elektrolitów, przez co nie tylko nawadniają organizm, ale również są źródłem węglowodanów prostych i elektrolitów niezbędnych do pracy mięśni. Napoje izotoniczne mogą okazać się jednak niewystarczające przy długotrwałych i intensywnych wysiłkach oraz w przypadku, gdy zależy nam głównie na dostarczeniu dużych ilości węglowodanów i „zastrzyku energii”

Zobacz również:

5 powodów, by ćwiczyć wieczorem

Poranny trening - zalety wczesnej aktywności

NAPÓJ HIPOTONICZNY

Napoje hipotoniczne: są to napoje, których ciśnienie osmotyczne jest niższe niż ciśnienie osmotyczne krwi. Powoduje to, że o ile komórki dzięki tego typu napojom są nawadniane szybko, to mogą tracić elektrolity. Dlatego picie napojów hipotonicznych polecane jest przed treningiem lub podczas wysiłku o umiarkowanej intensywności, gdy naszym głównym celem nie jest uzupełnienie braku węglowodanów, czy elektrolitów, a jedynie nawodnienie.

NAPÓJ HIPERTONICZNY

Napoje hipertoniczne: są to napoje, których ciśnienie osmotyczne jest wyższe niż ciśnienie osmotyczne krwi. Zawartość węglowodanów prostych i elektrolitów w tego typu napojach jest większa niż w przypadku napojów izotonicznych i hipotonicznych. Napój hipertoniczny to prawdziwy „zastrzyk energii”  jednak należy stosować go w określonych przypadkach, ponieważ jego niewłaściwe stosowanie może prowadzić do odwodnienia, a także spowalnia opróżnianie żołądka, przez bo może wywołać bóle brzucha. Napoje hipertoniczne polecane są szczególnie po zakończeniu wysiłku w celu uzupełnienia poziomu glikogenu. Mogą być również dobrym rozwiązaniem dla sportowców, którzy nie tolerują przyjmowania węglowodanów pod postacią batoników, czy żeli energetycznych.

NAPOJE ENERGETYZUJĄCE

Dostępność napojów energetyzujących jest ogromna, a ich ceny nie są wygórowane. Wszystko to sprawia, że niewiele rzeczy odstrasza od zakupu. Warto jednak zastanowić się, czy są to napoje, które będą korzystnie wpływać na organizm sportowców. Po pierwsze energetyki zawierają duże dawki kofeiny, która choć z początku daje pożądane uczucie pobudzenia jednak na dłuższą metę jej duże ilości nie są korzystne dla zdrowia. W 100ml napoju energetyzującego znajduje się od 32 do 48mg kofeiny jednak biorąc pod uwagę średnią wielkość takiego napoju (250ml) nasz organizm otrzymuje aż 80 do 120mg tego związku. Oprócz tego do napojów tego typu coraz częściej dodaje się guaranę będącą naturalnym źródłem kofeiny, co sprawia, że jej ilość dodatkowo wzrasta. Duże dawki kofeiny mogą powodować drżenie mięśni, zaburzoną koordynację ruchową, zdenerwowanie i zmęczenie. Napoje energetyzujące zawierają również duże dawki węglowodanów prostych co sprawia, że początkowe odczucie „zastrzyku energii” zamienia się w zmęczenie na skutek dużego wyrzutu insuliny. Napoje energetyzujące zawierają również szereg innych związków, które nie będą w dłuższej perspektywie czasu działać korzystnie na nasz organizm (np. tauryna).

Czytaj również:

Posiłek przed treningiem i po treningu

Dieta dla sportowców - praktyczne wskazówki

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!