Anna Szponar
Dietetyk
Niestety nasze pociechy nie zawsze są pozytywnie nastawione do jedzenia zdrowych produktów, szczególnie jeśli mamy do czynienia z niejadkami. Czasem trzeba uciec się do sprytnych rozwiązań, by nakłonić dziecko do ich zjedzenia. Do takich produktów często zalicza się kasze, których podanie może spotkać się z odmową u dziecka.
Przyzwyczajamy nasze dzieci do jedzenia mącznych produktów, takich jak chleb, bułeczki, czy makarony. Najczęściej są one z pszennej mąki białej (oczyszczonej), które wywołują szybki wzrost glukozy w surowicy krwi i nadmierną odpowiedź ze strony trzustki, produkującej insulinę. Powtarzające się zaburzenia gospodarki węglowodanowej sprzyjają niechcianym przyrostom masy ciała oraz insulinooporności, a nawet cukrzycy. W związku z tym dzieciaki powinny zjadać więcej kasz, które są mniej przetworzoną formą ziarna, w porównaniu do mąk, a co za tym idzie, mają więcej błonnika pokarmowego, regulującego gospodarkę glukozowo-insulinową oraz bogatszy skład witaminowy i mineralny.
W zależności od ich rodzaju są źródłem magnezu, żelaza, cynku, fosforu, witamin z grup B, dzięki czemu stanowią wartościowy skład menu dla dziecka. Oprócz tego niektóre z nich są bezglutenowe, na co powinny zwrócić uwagę mamy dzieci z celiakią. Przykładowymi kaszami wolnymi od glutenu są kasza jaglana, gryczana oraz kukurydziana. Do tego dochodzą „pseudo” zboża jak bezglutenowe: komosa ryżowa (quinoa), czy amarantus.
Czasem sama wiedza nie wystarczy.
Osiągnij swój cel z profesjonalnym wsparciem i spersonalizowaną dietą. Pomoże Ci w tym jeden ze 168 zweryfikowanych dietetyków na Kcalmar.com
Na szczęście mamy kilka sposobów, by dzieciaki zajadały się kaszami! Do nich można zaliczyć przepisy na:
Wystarczy, że zmiksujesz ugotowaną kaszę z mlekiem i owocami (np. bananem) i przelejesz do ładnego naczynia. Pamiętaj, że dzieci lubią estetyczne rozwiązania! Poeksperymentuj z dodatkami. Dodaj kakao, cynamon lub masło orzechowe. Przyozdób naczynie wiórkami kokosowymi oraz innymi owocami. Pozwól mu pomóc w przystrajaniu – bardziej zaangażowany, z pewną możliwością kontroli nad tym co znajdzie się w posiłku, chętniej go spróbuje.
Oczywiście pudding można przygotować z innych kasz, jak np. NIEPALONEJ kaszy gryczanej, kukurydzianej, lub owsianej. Jednak kasza jaglana z nich wszystkich ma najbardziej subtelny smak, niewyczuwalny w potrawie.
Zobacz naszą propozycję na pudding jaglany
A może na początku spróbuje kaszy w formie pasty? Zmiksowana ze strączkami czy z jajkiem świetnie posłuży jako farsz do warzyw, czy np. wypełnienie do jajek. Pamiętaj o przyprawach, które potrafią całkowicie zmieniać oblicza potrawy. Do past super nada się curry!
Wypróbuj przepisów na wegetariańskie kotleciki z dodatkiem różnych kasz. Szukając receptur koniecznie zobacz naszą propozycje na kotleciki z komosą ryżową!
Kasza z dodatkiem nasion roślin strączkowych świetnie posłuży jako wegetariański (a nawet wegański!) pieczony pasztet. Lepiej jednak nie nazywać przy dziecku tej potrawy pasztetem. Dzieciaki krzywią się słysząc taka nazwę... Nazwij ją warzywnym ciastem?
Jeśli Twoje dziecko nie ma problemu z jedzeniem pieczonych warzyw, zastosuj kasze do wypełnienia ich razem z pysznym sosem. Do nich dodaj mięso/ ser/strączki. Spróbuj również zrobić gołąbki z kaszą zamiast ryżu.
Wypróbuj nasz przepis na: Faszerowane papryki komosą ryżową
Zobacz również: Jedzenie warzyw - jak zachęcić do nich dziecko?
Opublikuj ten post