JAK PRZEKONAĆ DZIECI DO JEDZENIA KASZ?
Data publikacji: Oct. 24, 2017
Autor:
Anna Szponar
Dietetyk Lublin
Specjalizacje
Gluten Free
Odchudzanie
Choroby dietozależne

JAK PRZEKONAĆ DZIECI DO JEDZENIA KASZ?

Niestety nasze pociechy nie zawsze są pozytywnie nastawione do jedzenia zdrowych produktów, szczególnie jeśli mamy do czynienia z niejadkami. Czasem trzeba uciec się do sprytnych rozwiązań, by nakłonić dziecko do ich zjedzenia. Do takich produktów często zalicza się kasze, których podanie może spotkać się z odmową u dziecka.

DLACZEGO WARTO JEŚĆ KASZE?

Przyzwyczajamy nasze dzieci do jedzenia mącznych produktów, takich jak chleb, bułeczki, czy makarony. Najczęściej są one z pszennej mąki białej (oczyszczonej), które wywołują szybki wzrost glukozy w surowicy krwi i nadmierną odpowiedź ze strony trzustki, produkującej insulinę. Powtarzające się zaburzenia gospodarki węglowodanowej sprzyjają niechcianym przyrostom masy ciała oraz insulinooporności, a nawet cukrzycy. W związku z tym dzieciaki powinny zjadać więcej kasz, które są mniej przetworzoną formą ziarna, w porównaniu do mąk, a co za tym idzie, mają więcej błonnika pokarmowego, regulującego gospodarkę glukozowo-insulinową oraz bogatszy skład witaminowy i mineralny.

W zależności od ich rodzaju są źródłem magnezu, żelaza, cynku, fosforu, witamin z grup B, dzięki czemu stanowią wartościowy skład menu dla dziecka. Oprócz tego niektóre z nich są bezglutenowe, na co powinny zwrócić uwagę mamy dzieci z celiakią. Przykładowymi kaszami wolnymi od glutenu są kasza jaglana, gryczana oraz kukurydziana. Do tego dochodzą „pseudo” zboża jak bezglutenowe: komosa ryżowa (quinoa), czy amarantus.

JAK PRZEMYCIĆ DO DIETY KASZE?

Na szczęście mamy kilka sposobów, by dzieciaki zajadały się kaszami! Do nich można zaliczyć przepisy na:

1. PUDDING Z KASZY JAGLANEJ

Wystarczy, że zmiksujesz ugotowaną kaszę z mlekiem i owocami (np. bananem) i przelejesz do ładnego naczynia. Pamiętaj, że dzieci lubią estetyczne rozwiązania! Poeksperymentuj z dodatkami. Dodaj kakao, cynamon lub masło orzechowe. Przyozdób naczynie wiórkami kokosowymi oraz innymi owocami. Pozwól mu pomóc w przystrajaniu – bardziej zaangażowany, z pewną możliwością kontroli nad tym co znajdzie się w posiłku, chętniej go spróbuje.

Oczywiście pudding można przygotować z innych kasz, jak np. NIEPALONEJ kaszy gryczanej, kukurydzianej, lub owsianej. Jednak kasza jaglana z nich wszystkich ma najbardziej subtelny smak, niewyczuwalny w potrawie.

Zobacz naszą propozycję na pudding jaglany

2. PASTY DO WARZYW ORAZ FARSZE

A może na początku spróbuje kaszy w formie pasty? Zmiksowana ze strączkami czy z jajkiem świetnie posłuży jako farsz do warzyw, czy np. wypełnienie do jajek. Pamiętaj o przyprawach, które potrafią całkowicie zmieniać oblicza potrawy. Do past super nada się curry!

3. KOTLECIKI Z KASZĄ

Wypróbuj przepisów na wegetariańskie kotleciki z dodatkiem różnych kasz. Szukając receptur koniecznie zobacz naszą propozycje na kotleciki z komosą ryżową!

4. PASZTET WEGETARIAŃSKI

Kasza z dodatkiem nasion roślin strączkowych świetnie posłuży jako wegetariański (a nawet wegański!) pieczony pasztet. Lepiej jednak nie nazywać przy dziecku tej potrawy pasztetem. Dzieciaki krzywią się słysząc taka nazwę... Nazwij ją warzywnym ciastem?

5. FASZEROWANE WARZYWA

Jeśli Twoje dziecko nie ma problemu z jedzeniem pieczonych warzyw, zastosuj kasze do wypełnienia ich razem z pysznym sosem. Do nich dodaj mięso/ ser/strączki. Spróbuj również zrobić gołąbki z kaszą zamiast ryżu.

Wypróbuj nasz przepis na: Faszerowane papryki komosą ryżową

DODATKOWE WSKAZÓWKI

  • Dawaj dobry przykład – dziecko widząc, jak jego autorytet spożywa produkty/ posiłki - chętniej po nie sięgnie.
  • Przyłóż się do skomponowania kolorowego talerza. Ładny talerz zachęci do zjedzenia.
  • Pokazuj dziecku ładne zdjęcia potraw z kaszami i pytaj się czy miałoby na taki posiłek ochotę.
  • Edukuj siebie i pociechę – intryguj dziecko żywieniowymi faktami i ciekawostkami. Słysząc zaskakujące informacje nt. KONKRETNEJ kaszy może łatwiej się do niej przekona.
  • Nadawaj wymyślne nazwy potrawom i opowiadaj ciekawe historie z nimi związane. Im bardziej fikcyjne i bajkowe, tym bardziej trafią do brzdąca ;)

Zobacz również: Jedzenie warzyw - jak zachęcić do nich dziecko?

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Anna Szponar
Specjalizacje:
Gluten Free
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!