DOLEGLIWOŚCI CIĄŻOWE KONTRA DIETA
Data publikacji: 20 listopada 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

DOLEGLIWOŚCI CIĄŻOWE KONTRA DIETA

Okres ciąży to czas radosnego oczekiwania jednak niekiedy zostaje on zaburzony przez różne dolegliwości ciążowe. U niektórych kobiet są one bardziej intensywne, a u innych mniej. Jedno jest pewne – wszystkie kobiety chciałyby, aby nieprzyjemne dolegliwości towarzyszyły im jak najrzadziej. Dobra wiadomość jest taka, że odżywiając się w odpowiedni sposób możemy z nimi skutecznie walczyć!

JAK ZŁAGODZIĆ DOLEGLIWOŚCI CIĄŻOWE ZA POMOCĄ DIETY?

1. Mdłości

Mdłości to jedna z najczęstszych dolegliwości, które pojawiają się u kobiet ciężarnych szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. W wyniku mdłości może dojść do ograniczenia ilości spożywanego pokarmu, co jest niebezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka. W przypadku pojawienia się mdłości należy unikać potraw o intensywnym aromacie. Warto również przed jedzeniem wywietrzyć jadalnię, aby nie gromadziły się w niej zapachy, które mogą nasilać dolegliwości. Ważną kwestią jest także odpowiednie zaplanowanie posiłków. Lepszym rozwiązaniem będzie spożywanie niewielkich posiłków w krótszych odstępach czasu. Produktami, które mogą okazać się pomocne są sucharki, chlebek kukurydziany, migdały, czy herbata imbirowa. Herbatę imbirową możemy przygotować samodzielnie. Wystarczy zalać wrzątkiem plastry świeżego imbiru, dodać miód oraz sok z cytryny. Taki napój warto mieć pod ręką rano, ponieważ wtedy mdłości pojawiają się najczęściej.

Zapoznaj sie również z 9 produktami dla przyszłej super mamy

2. Zgaga

Zgaga pojawia się najczęściej w drugiej połowie ciąży. Ludowe powiedzenie mówi, że jest oznaką tego, dziecku rosną włosy. Prawda jest jednak taka, że przyczyną jej powstawania jest cofanie się nadtrawionego pokarmu do przełyku, co powoduje podrażnienie błony śluzowej. Zgagi możemy uniknąć poprzez wyeliminowanie z jadłospisu potraw smażonych i tłustych, produktów wysoko przetworzonych, słodkich napojów gazowanych, pikantnych przypraw, kawy, słodyczy. W przypadku wystąpienia zgagi należy ograniczyć na jakiś czas spożywanie cytryn, grejpfrutów, pomarańczy, produktów kiszonych, pora, czosnku, cebuli, grochu i fasoli. Zgaga może nasilać się również po wypiciu soku pomarańczowego, grejpfrutowego, wiśniowego, czy śliwkowego. W takiej sytuacji należy rozcieńczać soki z wodą lub na jakiś czas całkowicie je odstawić. Do jadłospisu warto włączyć natomiast napar z siemienia lnianego, migdały, banany, rzodkiewkę, czy jogurty naturalne. Zaleca się również spożywanie posiłków mniejszych objętościowo w krótszych odstępach czasu i przyjmowanie pozycji półleżącej po ich zjedzeniu.

By dowedzieć sie więcej o zaobieganiu zgadze przeczytaj nasz artykuł: Zgaga w ciaży - jak zapobiegać? 

3. Zaparcia

Zaparcia to dolegliwość, która pojawia się zazwyczaj w późniejszym okresie ciąży. Bardzo ważne w tym przypadku jest, by nie stosować żadnych środków przeczyszczających na własną rękę. Zamiast tego warto zmodyfikować jadłospis, co pomoże nam w walce z zaparciami. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią ilość błonnika pokarmowego. Jeśli wcześniej jego ilość w naszym jadłospisie była niewielka powinniśmy pamiętać, by wprowadzać produkty bogate w ten składnik stopniowo, zaczynając od małych ilości. Do produktów bogatych w błonnik zalicza się, m.in. pieczywo pełnoziarniste, płatki zbożowe, kasze, warzywa (szczególnie w formie surowej) oraz owoce. W przypadku zaparć dobrze sprawdzają się również produkty, takie jak suszone śliwki, morele, pestki dyni, czy nasiona słonecznika.

Więcej we wpisie Wzdęcia i zaparcia w ciąży - jak im zapobiegać? 

4. Obrzęki

Niejedna ciężarna kobieta skarży się na to, że w ciąży puchną jej kostki, czy palce u rąk. Jedną z przyczyn obrzęków jest ucisk powiększającej się macicy na żyły, co utrudnia odpływ krwi. Inną przyczyną może być przebywanie przez dłuższy czas w jednej pozycji (zwłaszcza siedzącej). W przypadku pojawienia się obrzęków bardzo ważny jest sposób w jaki odżywia się przyszła mama. Przede wszystkim należy ograniczyć ilość soli, która przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie. Duże ilości soli znajdziemy, m.in. w słonych przekąskach, daniach instant, gotowych sosach, produktach w puszkach, czy daniach fast-food. Kolejną ważną kwestią jest nie ograniczanie ilości spożywanych płynów, choć na pierwszy rzut oka może wydać nam się to nielogiczne. Zalecane płyny to woda mineralna, do której można dodać sok z cytryny, miętę, czy żurawinę. Dobrym rozwiązaniem będą również napary ze skrzypu polnego oraz pokrzywy, ponieważ mają działanie moczopędne.

Jeśli jesteś kobietą w ciąży lub od niedawna mamą, koniecznie sprawdż wpis o programowaniu żywieniowym, by dowiedzieć sie jaki wpływ mają rodzice na zdrowie swoich dzieci. 

 

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!