DIETA INTERMITTENT FASTING – ZASADY
Data publikacji: Sept. 17, 2015
Autor:
Marzena Lamont
Dietetyk

INTERMITTENT FASTING - NOWE SPOJRZENIE NA MODEL ŻYWIENIA

Od lat zalecenia dietetyków przyzwyczaiły nas do myśli, że chcąc zachować szczupłą sylwetkę powinniśmy spożywać codziennie 5 niewielkich posiłków co 3 godziny. Jednakże zdobywająca w ostatnich latach coraz większą popularność teoria Intermittent Fasting (IF), czyli postu przerywanego, podważa zasadność tego schematu. IF, zwany okienkiem żywieniowym, nie jest dietą w ścisłym znaczeniu tego słowa, a raczej sposobem żywienia. Zakłada on przeplatanie się okresów częściowej lub zupełnej głodówki i normalnego spożywania posiłków. Kluczowym pojęciem jest "okienko żywieniowe" czyli przedział czasowy, w trakcie którego możemy jeść. Długość takiego okna zależy od wybranego przez nas modelu IF.  

LEANGAINS

Leangains – dzieli każdą dobę na okres postu i jedzenia. Dla kobiet okienko żywieniowe może być dłuższe (od 8 do 10h) dla mężczyzn zaleca się okienko nie dłuższe niż 6h. W tym okresie powinniśmy przyjąć trzy pełnowartościowe posiłki, które dostarczą nam energii do funkcjonowania na pozostałe godziny, w trakcie których musimy całkowicie powstrzymać się od jedzenia.  

EAT STOP EAT

Model eat stop eat – przewiduje jedną lub dwie dobowe głodówki w tygodniu. Nie oznacza to, że czeka nas cały dzień bez żadnego posiłku. Możemy ostatni posiłek zjeść w poniedziałek o 16 a kolejny o tej samej porze we wtorek. Dzięki temu, nie ma dnia, w którym byśmy byli całkowicie pozbawieni jedzenia.

Zobacz również: Jak odsunąć uczucie głodu w czasie?  

ALTERNATE DAY MODYFIED FASTING

Przykładem modelu stosującego jedynie częściowy post jest Alternate Day Modyfied Fasting (ADMF), w którym co drugi dzień jemy normalnie, a co drugi przyjmujemy zaledwie jeden posiłek, który powinien pokryć 25% naszego dziennego zapotrzebowania energetycznego. W okresach głodówki należy dostarczać organizmowi odpowiednio dużo płynów. Najbardziej zalecana jest woda, ale dopuszcza się także gorzką kawę i herbatę. Trzeba pamiętać, iż żadna zmiana nie powinna być wprowadzana radykalnie. Dlatego jeśli zdecydujemy się wypróbować Leangains najlepiej zacząć od dłuższego okna i z każdym tygodniem nieco je skracać. W przypadku ADMF oraz eat stop eat restrykcje również należy pogłębiać stopniowo. Kto z Was już słyszał o IF? Kto stosował? Piszcie w komentarzach, który model odpowiada Wam najbardziej. Już niedługo więcej na temat Intermittent Fasting!

Już teraz zapraszamy do przeczytania artykułu: Dieta Intermittent Fasting – wskazania i przeciwwskazania do stosowania

Zobacz również: Jedz co chcesz, czyli dieta IIFYM okiem dietetyka  

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Eryk Rąpała
Specjalizacje:
Sport
Odchudzanie
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!