JARMUŻ I JEGO WŁAŚCIWOŚCI – ZAPOMNIANA SUPER ROŚLINA
Data publikacji: July 26, 2016
Autor:
Maciej Pokarowski

JARMUŻ I JEGO WŁAŚCIWOŚCI – ZAPOMNIANA SUPER ROŚLINA

Jarmuż to bez wątpienia wyjątkowe warzywo kapustne. Pomimo tego, że w Polsce nie jest on specjalnie doceniany, to w krajach takich jak USA, Niemcy czy Holandia cieszy się ogromną popularnością. Znany jest już od czasów starożytności, gdzie spełniał rolę rośliny ozdobnej i jadalnej.  

JARMUŻ - NISKIE WYMAGANIA, WYJĄTKOWE WŁAŚCIWOŚCI

Jarmuż to warzywo kapustne, które jest najmniej wymagające pod względem jego uprawy w stosunku do innych warzyw. Odznacza się wysoką odpornością na niskie temperatury, szkodniki i choroby, a jego uprawa może być prowadzona na prawie każdej glebie. Dodatkowo ta roślina to swoisty rezerwuar cennych składników odżywczych, witamin i minerałów!  

1. PEŁEN ZDROWIA

Jarmuż w stosunku do innych warzyw charakteryzuje się wysoką zawartością białka, które to w 100 g dochodzi nawet do wartości powyżej 4 g! Ponadto znakiem rozpoznawczym dla jarmużu spośród innych warzyw jest bardzo wysoka zawartość łatwo przyswajalnego wapnia oraz żelaza. Zawiera on także więcej witamin: C, E niż sałata czy szpinak oraz prowitaminę A i błonnik pokarmowy (czytaj: Błonnik pokarmowy w roli głównej - dobry nie tylko na odchudzanie).  

2. BOGATY W PRZECIWUTLENIACZE

Jarmuż ma bardzo cenną właściwość jaką jest wysoka zawartość przeciwutleniaczy, które mają zdolność neutralizowania wolnych rodników (czytaj: Zwalcz wolne rodniki dużymi wartościami ORAC). Obecnie wolne rodniki postrzega się jako główną przyczynę występowania większości chorób, w tym nowotworów. Na większą uwagę zasługują tutaj polifenole oraz sulforafan, związki występujące również w innych warzywach kapustnych, wykazujące działanie przeciwnowotworowe. Badając 22 gatunki warzyw wykazano, że odznaczał się największą zdolnością do wymiatania wolnych rodników, co przekłada się na jego istotną rolę w profilaktyce nowotworowej.  

3. ROŚLINA OZDOBNA

Jarmuż ma liście silnie kędzierzawe, które mogą przybierać różne barwy od jasno i ciemnozielonych po niebieskawe. Z tego względu bardzo często jarmuż jest uprawiany jako roślina ozdobna, który atrakcyjnym wyglądem cieszy nie jedno oko.  

4. DRUGA MŁODOŚĆ

Od zapomnienia jarmużu niejako ratuje ruch Slow Food (czytaj: Slow food: zatrzymać się w pędzie życia). Obecnie jest to potężna organizacja międzynarodowa o charakterze non-profit, która za swój cel obrała propagowanie zdrowego stylu życia oraz ochronę mało znanych roślin. Slow food ukształtowało się jako opozycja do wszystkiego, co wiąże się z tzw. fast foodem. Dzięki działalności tej organizacji jarmuż zaczyna przeżywać swoją drugą młodość.  

JARMUŻ - SUPER ROŚLINA!

W obliczu ogromu informacji na temat pozytywnego wpływu jarmużu na nasze zdrowie, trudno nie nazwać go super rośliną! Jarmuż stanowi doskonały dodatek do sałatek, ziemniaków czy ryb. Może być spożywany również po uprzednim ugotowaniu jak szpinak. Warto jarmuż włączyć do swojego jadłospisu i propagować dalej jego wyjątkowe właściwości, ciesząc się tym samym witalnością i zdrowiem.

Zobacz również: Potrawy z cukinii - jak urozmaicić jadłospis jednym warzywem?

Autor wpisu: Maciej Pokarowski  

PIŚMIENNICTWO

Korus A.: Jarmuż-cenne warzywo kapustne. Przemysł Fermentacyjny i Owocowo Warzywny, Nr 2/2015, str. 13-15.

Jarmuż pełen zdrowia. Mój Piękny Ogród, Nr 1/2010, str. 54-56.

Uklańska C.: Jarmuż-warzywo pełne witamin. Mój Piękny Ogród, Nr 1/2009, str. 39.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Kamil Misiukanis
Specjalizacje:
Sport
Odchudzanie
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!