SKUTECZNA DIETA – SPOSOBY BY NIE ZBOCZYĆ Z DROGI DO CELU
Data publikacji: Jan. 2, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

SKUTECZNA DIETA – SPOSOBY BY NIE ZBOCZYĆ Z DROGI DO CELU

Ile razy mówiliśmy sobie - „od jutra zaczynam dietę” po czym ze spokojem sięgaliśmy po paczkę chipsów, bo przecież dieta obowiązuje dopiero od jutra. Tymczasem następnego dnia koleżanka zaprosiła nas na urodziny, gdzie pojawił się tort i…. dieta znów została przełożona na jutro! Skuteczna dieta to proces wymagający od nas dużej dawki motywacji i samodyscypliny. Jeśli nie odnaleźliśmy w sobie do tej pory motywacji do zmiany przyjrzyjmy się jakie mogą być motywatory do zmian, sposoby by nie zboczyć z dietetycznej drogi do celu!

MOTYWACJA WEWNĘTRZNA TO PODSTAWA!

Motywacja wewnętrzna to podstawa do zmiany nawyków żywieniowych. Jak sama nazwa mówi jej źródło znajduje się wewnątrz nas i wynika z poczucia słuszności i korzyści niematerialnych wynikających z podejmowania określonych działań, a także poczucia przyjemności z ich wykonywania. Motywacja wewnętrzna to siła, która „popycha” nas do określonych działań pomimo braku materialnych korzyści. Jest to wewnętrzne poczucie, że powinniśmy tak robić i, że jest to dla nas dobre. Przeciwieństwem motywacji wewnętrznej jest motywacja zewnętrzna, która sprawia, że podejmujemy się wykonywania określonych działań ze względu na czynniki zewnętrzne. Motywacja zewnętrzna to impuls, który nie wypływa z naszego wnętrza lecz, np. ze świadomości tego, że awansując będziemy więcej zarabiać, czy ucząc się zdamy egzamin i skończymy studia. Nie lubimy swojej pracy, nie lubimy się uczyć, ale wizja większych zarobków i zdanego egzaminu jest dla nas na tyle silna, że podejmujemy określone czynności. W zmianie nawyków żywieniowych najważniejsza jest motywacja wewnętrzna, ponieważ to ona pomoże nam na trwałą zmianę nawyków żywieniowych i długotrwałe utrzymanie efektów. Decyzja o zmianie diety powinna „wypływać z naszego wnętrza”, wiedzy i przekonania o wpływie zdrowego odżywiania na nasze zdrowie. Niestety najczęstszym powodem przejścia na dietę nie jest wcale motywacja wewnętrzna, lecz zewnętrzna. Odchudzanie zaczynamy często w sezonie wiosennym, motywowani zakupem nowego bikini, czy dopiero wtedy, gdy nasza ulubiona sukienka przestaje na nas pasować. Opieranie zmiany nawyków żywieniowych na motywacji zewnętrznej to często przyczyna niepowodzenia, czy późniejszego wystąpienia efektu jo-jo. Na szczęście istnieje zależność sprawiająca, że mocne zaangażowanie w konkretne działanie daje nam taką przyjemność i słuszność danego zachowania, że motywacja zewnętrzna przeradza się w silniejszą motywację wewnętrzną, a to duża szansa na skuteczne odchudzanie.

Zobacz również:

Plan treningowy podczas odchudzania

Jedz co chcesz, czyli dieta IIFYM okiem dietetyka

SKUTECZNA DIETA - JAK DOBRZE ZACZĄĆ NASZĄ DROGĘ KU ZMIANIE NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH?

Większość osób decydujących się na zmianę nawyków żywieniowych oczekuje szybkich i spektakularnych efektów. Warto jednak uświadomić sobie, że aby zmiany były długotrwałe, a szczupła sylwetka nie towarzyszyła nam jedynie przez sezon wakacyjny musimy dobrze zaplanować naszą „dietetyczną drogę”. Nie można porównać jej do autostrady, na której się rozpędzamy i szybko dojeżdżamy do celu. Zmiana nawyków żywieniowych, a w konsekwencji osiągnięcie szczupłej sylwetki to proces długotrwały, wymagający od nas dużo motywacji i samodyscypliny. Na początku musimy przeanalizować i uświadomić sobie sytuację w jakiej się znajdujemy. Stańmy przed lustrem i zmierzmy się z naszymi słabościami, przeanalizujmy razem z dietetykiem nasze błędy żywieniowe, a na końcu opracujmy plan działania prowadzący do osiągnięcia upragnionego celu. Cel jaki sobie postawimy powinien być konkretny (np. schudnę 2 kg przez miesiąc), ponieważ sprawi to, że jego osiągnięcie stanie się bardziej realne. Zbyt ogólny cel może spowodować, że nasza droga ku jego osiągnięciu będzie tak zagmatwana, że w konsekwencji trudno będzie o jego realizację. Gdy już zaakceptujemy naszą sytuację, uświadomimy sobie błędy jakie popełnialiśmy i konieczność ich zmian, a także opracujemy plan działania -rozpoczynamy drogę do celu. Jak nie zboczyć z tej drogi? Oto kilka porad.

Zobacz również: Tabletki odchudzające vs zbilansowana dieta 

Wprowadzaj zmiany na zasadzie „małych kroków”. Twój cel musi być realny do osiągnięcia, ponieważ gdy jego osiągnięcie przerośnie Twoje możliwości stracisz całą motywację!

Skuteczna dieta? Szukaj inspiracji wśród bliskich! Fakt, że Twoja koleżanka osiągnęła szczupłą sylwetkę może być bardziej motywujący niż fakt, że zrobiła to aktorka, której nie znasz osobiście. Przykłady bliskich nam osób, które osiągnęły nasz cel to dowód na to, że jest to realne. Warto również podpytać taką osobę o rady, o to jak wyglądała jej droga do celu. Taka osoba może okazać się również pomocna w przypadku, gdy popełnimy błąd i zboczymy z naszej „dietetycznej ścieżki”, ponieważ będzie wiedziała jak nas z powrotem na nią sprowadzić!

Zainteresuj się zdrowym odżywianiem! Niech stanie się Twoją pasją, czymś co chcesz odkrywać. Jeśli do zmiany nawyków żywieniowych podejdziemy jak do przykrej konieczności sprawi to, że nasza motywacja szybko opadnie. W tym przypadku motywatorem może być zgłębianie „tajników” zdrowej diety poprzez, np. zakup książki ze zdrowymi przepisami kulinarnymi i eksperymentowanie w kuchni, czy udział w warsztatach kulinarnych.

Zobacz również:

Czego nie jeść aby schudnąć

Dlaczego nie mogę schudnąć

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!