JAK POPRAWIĆ NASTRÓJ? - WPŁYW POŻYWIENIA
Data publikacji: April 18, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

JAK POPRAWIĆ NASTRÓJ? - WPŁYW POŻYWIENIA

Czasami zastanawiamy się, dlaczego ciągle odczuwamy przygnębienie. W momencie, gdy zaczynamy analizować, czy przyczyną takiego stanu rzeczy jest nasze życie zawodowe lub osobiste, dochodzimy do wniosku, że teoretycznie nie powinniśmy się tak czuć. Skąd więc ten brak energii i obniżenie nastroju? Odpowiedzi na to pytanie nie trzeba szukać daleko – duży wpływ na nasz nastrój ma sposób, w jaki się odżywiamy. Jak poprawić nastrój odpowiednią dietą?

ZWALCZ PRZYGNĘBIENIE WŁAŚCIWĄ DIETĄ!

Obecność określonych produktów w jadłospisie może mieć wpływ nie tylko na masę ciała, czy rozwój określonych chorób. Składniki występujące w żywności mają wpływ także na nastrój! Jeśli zastanawiamy się, skąd bierze się u nas ciągłe uczucie przygnębienia i zniechęcenia, to przyczyn możemy szukać w niewłaściwej diecie, ubogiej w określone składniki. W jaki sposób możemy zwalczyć przygnębienie za pomocą właściwej diety? Niedobór, których składników może być przyczyną obniżenia nastroju?

WIELONIENASYCONE KWASY TŁUSZCZOWE OMEGA-3

Kwas dokozaheksaenowy (DHA) oraz eikozapentaenowy (EPA) należą do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, o których wiele dobrego mówi się w kontekście profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych.  Jednak ich niedostateczna ilość w diecie może nie tylko niekorzystnie wpływać na nasz układ krążenia. Kwasy DHA i EPA wpływają również na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, dlatego ich niedobór ma związek z pojawieniem się stanów depresyjnych, a także uczucia zmęczenia.

Czytaj o nich więcej we wpisie o wielonienasyconych kwasach tłuszczowych

KWAS FOLIOWY, WITAMINA B6 I B12 - JAK POPRAWIĆ NASTRÓJ ZAPOBIEGAJĄC NIEDOKRWISTOŚCI MEGALOBLASTYCZNEJ?

W wyniku niedoboru kwasu foliowego oraz witamin B₆ i B₁₂ dochodzi do zaburzeń w szlakach biochemicznych serotoniny. Serotonina nazywana jest „hormonem szczęścia”, ponieważ sprawia, że jesteśmy zdolni do odczuwania stanów euforycznych i przyjemności. Wobec tego niedobór kwasu foliowego oraz witamin B₆ i B₁₂ powodując nieprawidłowości w szlaku biochemicznym „hormonu szczęścia” może wywołać apatię, a nawet prowadzić do stanów depresyjnych (czytaj: Niedokrwistość megaloblastyczna a dieta).

Zobacz również: Witaminy z grupy B - witamina B12

WITAMINA D

Witamina D produkowana jest w skórze pod wpływem promieni słonecznych, jednak na jej skórną syntezę wpływa wiele czynników, m.in. strefa klimatyczna, ubiór, czas ekspozycji na słońce, stosowanie kremów z filtrem UV. Z niedoborami witaminy D mamy do czynienia najczęściej w okresie jesienno-zimowym, kiedy ciężko jest dojrzeć za oknem, choć promyk słońca. Sytuacją sprzyjającą niedoborom witaminy D jest również jej niezbyt powszechne występowanie w żywności. Dlatego, aby zapobiegać niedoborom witaminy D, które wpływają negatywnie nie tylko na nasze kości, ale także na nasz nastrój zaleca się w tym mało słonecznym jesienno-zimowym okresie jej suplementację (czytaj: Witamina D nadzieją na lepszą przyszłość).

Zobacz również: Aktywność fizyczna na mocne kości

TRYPTOFAN

Tryptofan jest aminokwasem egzogennym, z którego powstaje wspomniany już „hormon szczęścia”, czyli serotonina (czytaj: Śmiech to zdrowie). W związku z tym, że tryptofan zaliczany jest do aminokwasów egzogennych, nasz organizm nie jest w stanie sam go wyprodukować. Dlatego tak ważne jest, żeby jego odpowiednia ilość znalazła się w naszej diecie. Jego niedobory powodują jednocześnie niedobory serotoniny, co oznacza, że mocno wpływają na nasz nastrój. Bogatym źródłem pokarmowym tryptofanu są, m.in. pestki dyni, nasiona słonecznika, siemię lniane, kakao, orzechy, płatki owsiane, nasiona roślin strączkowych, jajka, ryby, mięso drobiowe.

Zobacz również: Kurze jaja w sklepie - na co zwrócić uwagę robiąc zakupy?

SKŁADNIKI ZIÓŁ

Naturalnymi antydepresantami mogą być także zioła. Jednym z takich ziołowych antydepresantów jest ziele dziurawca zwyczajnego nazywane również zielem św.Jana. Zawiera w swoim składzie związki o działaniu antydepresyjnym dlatego może być stosowane pomocniczo w leczeniu łagodnej lub umiarkowanej depresji oraz w zapobieganiu nawrotom depresji (czytaj: Depresja - leczenie żywieniowe). Do stosowania preparatów zawierających ziele św. Jana należy jednak podchodzić z ostrożnością, ponieważ związki aktywne, które zawiera, wchodzą w interakcje z lekami, m.in. z powszechnie stosowanymi środkami antykoncepcyjnymi, czy lekami przeciwzakrzepowymi. Kolejnym ziołowym antydepresantem jest żeń-szeń, którego składniki aktywne — ginesenozydy wpływają na transmisję sygnałów serotoninowych. Jednak tak jak w przypadku dziurawca, tak i przypadku stosowania preparatów zawierających żeń-szeń może dojść do interakcji z lekami. Innym ziołem o działaniu przeciwdepresyjnym, które znane jest również jako najdroższa przyprawa świata jest szafran. Ciekawostką jest fakt, że szafran może zapobiegać nie tylko pojawieniu się stanów depresyjnych, ale także może łagodzić zaburzenia nastroju wynikające z zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Czytaj również: Herbaty ziołowe na co dzień oraz Zioła lecznicze w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych

ODPOWIEDNIO SKOMPONOWANA DIETA

Na nasz nastrój negatywny wpływ może mieć również nieodpowiednio skomponowana dieta. Drakońskie diety oparte na zasadach, którym trudno sprostać, znacznie obniżające ilość energii w naszym jadłospisie mogą być przyczyną frustracji, poczucia bezradności i obniżenia nastroju. Dostarczając zbyt małej ilości energii powodują, że odczuwamy zmęczenie, brak ochoty na cokolwiek. Takim restrykcyjnym dietom towarzyszy również ciągłe uczucie głodu, wywołujące u nas rozdrażnienie oraz dekoncentrację – nasze myśli skupiają się tylko na liczeniu kalorii i tym, że jesteśmy głodni. Dlatego tak ważne jest, aby nasz jadłospis był odpowiednio skomponowany, a proces odchudzania opierał się nie na restrykcyjnych dietach negatywnie wpływających na nasz nastrój, lecz na stopniowej zmianie nawyków żywieniowych.

Czytaj również: Źle rozumiane odchudzanie, czyli produkty, których niesłusznie się boisz oraz Błędne koło - ścisła dieta głupotą

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!