BRAK RUCHU – JAKIE NIESIE ZA SOBĄ KONSEKWENCJE?
Data publikacji: Sept. 1, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

BRAK RUCHU – JAKIE NIESIE ZA SOBĄ KONSEKWENCJE?

Brak ruchu niesie za sobą wiele konsekwencji. Pierwszą rzeczą jaka rzuca nam się w oczy jest sylwetka osoby, która nie jest aktywna fizycznie. Natomiast drugą, niemniej ważną kwestią są konsekwencje braku ruchu, które odbijają się na funkcjonowaniu organizmu i na początku nie widać ich gołym okiem.  

ZALECENIA DOTYCZĄCE AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ – NIE LEKCEWAŻ ICH!

W związku z tym, że liczba osób z nadmierną masą ciała oraz cierpiących z powodu chorób cywilizacyjnych stale rośnie, coraz więcej mówi się o znaczeniu aktywności fizycznej. Już od najmłodszych lat prowadzi się działania edukacyjne, które mają na celu wyrobienie w nas świadomości, jak wielką rolę odgrywa styl życia w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. O ile dzieci łatwiej chłoną tego typu wiedzę, o tyle im człowiek starszy, tym trudniej jest mu wytłumaczyć pewne rzeczy. Dlatego często trudno jest komuś wytłumaczyć, że siedząc na kanapie z miską niezdrowych chipsów działa na własną niekorzyść. Niestety w przypadku bardziej opornych osób, momentem, który skłania ich do jakichkolwiek zmian jest pojawienie się choroby. Dobrze, że takie modyfikacje stylu życia są w ogóle wprowadzane jednak warto pamiętać, że znacznie łatwiej i lepiej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć. Dlatego warto już wcześniej wziąć sobie zalecenia dotyczące aktywności fizycznej do serca. Nikt nie każe nam przecież ćwiczyć przez kilkanaście godzin dziennie, czy startować w zawodach sportowych. Zalecenia dla osób dorosłych mówią o tym, by ćwiczyć co najmniej 150 minut w tygodniu. Oznacza to, że wystarczające będzie wykonywanie ćwiczeń przez 30 minut, 5 razy w tygodniu. Dodatkowym ułatwieniem jest fakt, że zalecane 30 minut można podzielić na tury trwające 10 minut. W związku z tym bezpodstawne są wymówki osób, które twierdzą, że nie mają czasu na ćwiczenia. Nie musimy wcale dojeżdżać na siłownię, czy pływalnię. Możemy równie dobrze wykonać kilka prostych ćwiczeń w domu.  

Zobacz również: Codzienna aktywność fizyczna to nie Olimpiada, czyli jak łatwo i przyjemnie uczynić ją nawykiem?

BRAK RUCHU – JAKIE SĄ JEGO KONSEKWENCJE?

Lista konsekwencji braku ruchu jest bardzo długa. Może odbić się bardzo negatywnie na naszym zdrowiu, a także wyglądzie zewnętrznym, na którym tak nam zależy.

CHCESZ WYGLĄDAĆ DOBRZE?! PODNIEŚ SIĘ Z KANAPY!

Jeśli obok siebie staną dwie osoby – jedna, która regularnie ćwiczy, a druga, która rzadko podnosi się z kanapy to gołym okiem dostrzeżemy różnicę. Po pierwsze braku ruchu sprzyja nadmiernej masie ciała. Nadkonsumpcja pożywienia (do tego często kiepskiej jakości) szybko odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej i sprawia, że nasza sylwetka prezentuje się znacznie gorzej. U panów charakterystycznym typem otyłości jest, tzw. otyłość brzuszna natomiast u pań częściej obserwujemy otyłość pośladkowo-udową. Regularna aktywność fizyczna oznacza leszy wygląd zewnętrzny nie tylko dlatego, że pomaga nam w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Ćwiczenia fizyczne to także przepis na ładną postawę ciała, płynne ruchy oraz lepszą koordynację ruchową. Nie zapominajmy oczywiście o tym, że odpowiednio dobrane ćwiczenia połączone z dobrze zbilansowaną dietą to sposób na piękne wymodelowanie mięśni.

Zobacz również: Zdrowy styl życia - małe zmiany, duże efekty

CHCESZ CIESZYĆ SIĘ DOBRYM ZDROWIEM?! PODNIEŚ SIĘ Z KANAPY!

Trzeba sobie zdawać sprawę, że smukła sylwetka to nie jedyna korzyść płynąca z regularnej aktywności fizycznej. Dlatego jeśli naszym argumentem na to, że nie uprawiamy sportu jest to, że czujemy się dobrze ze swoim "puszystym" ciałem to jesteśmy w dużym błędzie. W wykonywaniu ćwiczeń nie chodzi wyłącznie o to, by mieć wyrzeźbioną sylwetkę. Chodzi przede wszystkim o to, by poprzez regularną aktywność fizyczną zadbać o zdrowie. Wiele badań zostało poświęconych temu, jak aktywność fizyczna może wpływać na nasz stan zdrowia. Udowodniono, że regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych przyczynia się, m.in. do:

- spadku cholesterolu frakcji LDL i wzrostu cholesterolu frakcji HDL, co zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu krążenia;

- zwiększenia pojemności minutowej serca;

- lepszej wentylacji płuc;

- zwiększenia pojemności życiowej płuc;

- polepszenia koncentracji;

- polepszenia perystaltyki jelit;

- poprawy tolerancji glukozy, co odgrywa szczególną rolę w profilaktyce cukrzycy typu II;

Zobacz również: Trening cardio - jak wpływa na nasze zdrowie?

Powyższe korzyści z regularnej aktywności fizycznej dotyczą zdrowia fizycznego. Należy jednak podkreślić, że ćwiczenia mają pozytywny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. Aktywność fizyczna wpływa korzystnie na nasze samopoczucie – pomaga walczyć ze stresem, ułatwia zasypianie, pomaga walczyć ze smutkiem. Zaobserwowano też , że osoby, które regularnie ćwiczą charakteryzują się mniejszym poczuciem lęku. Jak widać na przedstawionych przykładach aktywność fizyczna niesie za sobą wiele korzyści. Pozwala nam nie tylko cieszyć się piękną sylwetką, ale także zdrowiem fizycznym i psychicznym. Biorąc pod uwagę wszystkie te korzyści, zalecane 150 minut ćwiczeń tygodniowo jest naprawdę niewielką ceną za lepszy wygląd oraz zdrowie.

Zobacz również: 5 sposobów na lepszy stan zdrowia

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!