5 SPOSOBÓW NA LEPSZY STAN ZDROWIA
Data publikacji: Aug. 30, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

5 SPOSOBÓW NA LEPSZY STAN ZDROWIA

Stan zdrowia wpływa na jakość życia. Czego życzymy sobie najczęściej przy okazji składania urodzinowych, czy świątecznych życzeń? Oprócz pieniędzy i spełnienia marzeń bardzo często pojawia się właśnie życzenie pod tytułem „dużo zdrowia”. Nie jest to jednak samospełniające się życzenie dlatego, jeśli sami nie zadbamy, aby nasz stan zdrowia był dobry, to życzenie to może się nie spełnić.  

CZYM WŁAŚCIWIE JEST ZDROWIE?

Myśląc o zdrowiu mamy w pierwszej chwili skojarzenie z brakiem choroby, czy pełną sprawnością fizyczną i umysłową. Światowa Organizacja Zdrowia w swojej definicji poszła jednak o krok dalej w opisaniu czegoś, co nazywamy „zdrowiem”. Wspomniana organizacja definiuje je jako stan pełnego dobrostanu zarówno fizycznego, jak i społecznego, psychicznego oraz duchowego. Według tej definicji nie możemy mówić o tym, że ktoś jest zdrowy jedynie wtedy, gdy nie zmaga się z jakąś chorobą atakującą narządy wewnętrzne. Biorąc pod uwagę współczesny styl życia i towarzyszący mu stres oraz zaburzenia emocjonalne można stwierdzić, że obecnie mamy bardzo często do czynienia z chorobą, która nie dotyka ciała, lecz ducha.  

Zobacz również: Jak poprawić nastrój - wpływ pożywienia

JAK MOŻEMY POLEPSZYĆ NASZ STAN ZDROWIA?

Każdy z nas chciałby cieszyć się jak najlepszym stanem zdrowia zarówno tego fizycznego, jak i psychicznego, społecznego, czy duchowego. Pozostaje jednak pytanie w jaki sposób można osiągnąć zdrowie w każdym wymiarze? Istnieje kilka kroków, które nam to ułatwią.

1. WSŁUCHAJ SIĘ W SWÓJ ORGANIZM

Współczesny tryb życia najkrócej można określić jako szybki, czy zabiegany. Coraz częściej można usłyszeć wśród znajomych, czy rodziny zdanie, że „doba jest dla mnie za krótka”. Robimy tysiąc rzeczy naraz, angażujemy się w przeróżne projekty, jest nas wszędzie pełno. Do tego naszą uwagę przez cały czas rozpraszają różne bodźce płynące z telefonów komórkowych, internetu, czy telewizji. W tym szybkim tempie życia, brak nam czasu na dokładne przeanalizowanie tych bodźców i wybranie z całego chaosu informacyjnego tego co rzetelne. Często idziemy, więc na skróty i decydujemy się na zastosowanie najmodniejszych diet, najbardziej popularnych metod treningu. Zapominamy przy tym, że nasz organizm doskonale komunikuje nam swoje potrzeby i wystarczyłoby jedynie przystanąć na moment i wsłuchać się w to, jaką informację stara się nam przekazać.

Mówiąc o zdrowiu nie sposób zapomnieć o śmiechu ;) Prezczytaj o nim we wpisie: Śmiech to zdrowie, czyli o wpływie radosci na organizm

2. SPĘDZAJ AKTYWNIE CZAS WOLNY

Wracając po pracy bardzo często z ulgą rzucamy się na wygodne łóżko. Najczęściej chwytamy wtedy w ręce telefon komórkowy, czy laptopa i zaczynamy buszować po internecie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy ile czasu pochłania nam ta często bezsensowna czynność. Zamiast niej moglibyśmy przeznaczyć ten czas, np. na aktywność fizyczną, która z pewnością pozytywnie odbije się na naszym zdrowiu fizycznym i psychicznym. Nikt nie mówi tu o wyczynowym uprawianiu sportu. Może być to chociażby spacer na świeżym powietrzu, przejażdżka rowerowa, czy wycieczka na basen. Jeśli do tego zaangażujemy w naszą aktywność najbliższe nam osoby to zadbamy jednocześnie o nasze zdrowie społeczne!

Cz wiesz, że codzienna aktywność fizyczna może być przyjemna? O tym przeczytasz w: Codzienna aktywność fizyczna to nie Olimpiada, czyli jak w łatwy i przyjemny sposób uczynić ją nawykiem?

3. NIE ZAMYKAJ SIĘ W CZTERECH ŚCIANACH

Po powrocie do domu, czy podczas weekendu bardzo często mówimy, że „teraz chcemy mieć święty spokój”. W związku z tym odcinamy się od ludzi i najczęściej ponownie lądujemy na kanapie z laptopem na kolanach. Każdy z nas potrzebuje chwili spokoju i odcięcia się choć na moment od panującego zgiełku. Nie ma w tym nic złego, ale jeśli trwa to dłużej,  fundujemy sobie gorsze samopoczucie. Są wśród nas osoby bardziej towarzyskie o większej potrzebie kontaktu z innymi i te mniej, które nie odczuwają aż tak dużej potrzeby przebywania z ludźmi. Jednak pomimo tych różnic nie ma osoby, która czułaby się doskonale przebywając przez dłuższy czas w zupełnej samotności. Jeśli tylko wyjdziemy do innych i otworzymy się na nowe znajomości lub pielęgnowanie relacji z bliskimi, to zobaczymy ile radości możemy sprawić nam wykonywanie nawet najprostszych czynności we wspólnym towarzystwie! Na pewno choć na moment zapomnimy wtedy o problemach dnia codziennego i zadbamy tym samym o nasze zdrowie psychiczne!

Sprawdź artykuł: Dieta i spotkania towarzyskie

4. NIE JEDZ BYLE CZEGO!

Nasz stan zdrowia w dużej mierze zależy od sposobu w jaki się odżywiamy. Dlatego, aby czuć się zdrowo należy zadbać o właściwą dietę. Zrezygnujmy z produktów wysoko przetworzonych, zawierających duże ilości cukrów prostych, nasyconych kwasów tłuszczowych, sztucznych dodatków do żywności. Wzbogaćmy dietę o świeże warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy, ryby. Nie musimy wprowadzać od razu reżimu dietetycznego, ponieważ czasem wystarczy kilka drobnych zmian w żywieniu, by poczuć się dużo lepiej!

Zobacz rownież: Zdrowy styl życia - małe zmiany, duże efekty

5. NIE BĄDŹ NOCNYM MARKIEM!

Sen to dla naszego organizmu bardzo ważny czas w ciągu doby. Jest to okres, kiedy nasze ciało może zregenerować siły i przygotować się do zadań, jakie czekają na nas kolejnego dnia. Niestety współczesny tryb życia sprawia, że zaniedbujemy tak ważną kwestię jaką jest sen. Zamiast przesiadywać do późnych godzin nocnych przed komputerem, połóżmy się wcześniej spać. Zadbajmy o to, by nasz sen trwał 8 godzin!

Zobacz również: Bezsenność, czyli o wpływie żywienia na jakość snu

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!