ZDROWE JEDZENIE W BIEGU – JAK ZORGANIZOWAĆ PEŁNOWARTOŚCIOWE POSIŁKI?
Data publikacji: 5 lutego 2018
Autor:
Marzena Lamont
Dietetyk

ZDROWE JEDZENIE W BIEGU – JAK ZORGANIZOWAĆ PEŁNOWARTOŚCIOWE POSIŁKI?

Często do przejścia na zdrową dietę zniechęca nas perspektywa długiego czasu spędzanego codziennie w kuchni. Po całym dniu pracy ostatnią rzeczą, o której większość z nas marzy jest  wieczór z garami... Jednak istnieje kilka prostych trików, które pomogą Ci zorganizować zdrowe jedzenie w biegu.

GOTOWANIE NA ZAPAS

Najprostszą rzeczą jaką możemy zrobić, to zamienić codzienne gotowanie na gotowanie co kilka dni. Przygotujmy większą ilość danej potrawy i schowajmy do lodówki tak by następnego dnia tylko ją podgrzać. Jeszcze wygodniejszym rozwiązaniem jest gotowanie na tydzień czy dwa na przód i mrożenie gotowych porcji. Zamiast pięciu kotletów przygotujmy piętnaście. Zamiast litra zupy cały garnek. Możemy też przyrządzić jakiś sos a potem by urozmaicić jadłospis gotować do niego makaron na zmianę z kaszą lub ziemniakami. Kuskus, komosa ryżowa, kasza jaglana czy makaron razowy to bardzo sycące dodatki sprawiające, że z małego słoika leczo zrobimy dużą porcję pełnowartościowego dania, które jeśli weźmiemy do pracy, możemy jeść na raty, wpasowując się w dietetyczny schemat małych posiłków co kilka godzin. Ważne, by mrozić dania już poporcjowane. Wtedy łatwiej będzie nam z nich skorzystać.

Na raz możesz przyotować więcej porcji jajecznych muffinek, któe zabierzesz na drugie śniadanie

WARZYWNE MROŻONKI A ZDROWE JEDZENIE W BIEGU

Nie bójmy się mrożonek. Nie zawsze musimy przygotowywać zupę jarzynową ze świeżych warzyw. Zimą, gdy te dostępne w sklepie pochodzą z importu i szklarni wręcz lepiej sięgnąć po mrożonki. Mają one tą zaletę że są już obrane i pokrojone więc wystarczy je wrzucić do garnka i zalać wodą by przygotować zupę.

PRZEKĄSKA NA JUŻ – ZDROWY GOTOWIEC ZE SKLEPU

Jeśli z jakiegoś powodu nie przygotowaliśmy lunchu do pracy/szkoły/nas studia, musimy poratować się sklepowymi zdobyczami. Zamiast sięgać po batona, ciastka, drożdżówki, wybierzmy zdrową i fit opcję. To czego nasz wzrok powinien szukać to hummus jedzony z łodygami selera naciowego lub z chlebkiem razowym (może być również chrupki); zupy krem; surówki jedzone same lub z pieczywem razowym, owoce i warzywa (np. pomidorki koktajlowe). Super wyborem będą orzechy (niesolone, i bez słodkich dodatków) oraz suszone owoce. Dla fanów nabiału proponujemy niesłodzone serki wiejskie/ jogurty/kefiry czy maślanki. Mogą być zjedzone same lub z owocem i orzechami. Ciekawą opcją są również chipsy warzywne, już coraz łatwiej dostępne w sklepach.

Jeżeli w Twoim miejscu pracy jest wydzielona część kuchenna, warto porobić mini zapasy. Np. płatki owsiane, mix sałat z warzywami, oliwa z oliwek. W ten sposób można w 5 minut wyczarować zdrową sałatkę lub pożywna owsiankę, bez codziennego noszenia podstawowych składników 😊

SPRZĘTY KUCHENNE, KTÓRE PRZYSPIESZĄ GOTOWANIE

Dla tych którzy nie boją się inwestycji mamy dwa pomysły. Po pierwsze szybkowar. Jest to rodzaj ciężkiego i szczelnego garnka, w którym podczas gotowania szybko rośnie ciśnienie. Sprawia to że produkty gotują się dużo szybciej. Na warzywa potrzeba zaledwie kilku minut, na zupę kwadrans a na mięso pół godziny. Gotowanie odbywa się praktycznie na parze, dzięki czemu jedzenie nie traci koloru i wartości odżywczych. Jeśli o parze mowa, to jeszcze lepszą inwestycją jest parowar.  Umożliwia on jednoczesne gotowanie kilku części posiłku np ryżu, warzyw i ryby. W bardziej zaawansowanych modelach mamy możliwość zaprogramowania momentu uruchomienia  urządzenia. Możemy zatem wychodząc do pracy wstawić do niego produkty i ustawić tak, by po powrocie czekała na nas ciepła i pożywna kolacja.

Zobacz również: Wyposażenie kuchni a zdrowe odżywianie - postaw na te akcesoria kuchenne

ZDOWA KANAPKA W BIEGU

Zwolennicy zdrowego żywienia zachęcają do zrezygnowania z kanapek na rzecz sałatek. A co jeśli musimy zjeść coś stojąc na przystanku lub idąc do pracy? Kanapki nie są takim złym rozwiązaniem, o ile rozważnie je przygotujemy. Zamiast pszennej bagietki wybierzmy razowy chleb. Najlepiej jeśli go sami upieczemy z dodatkami ziaren. Na rynku jest dostępnych wiele niedrogich urządzeń do wypieku chleba. Wystarczy wsypać do nich gotową mieszankę składników, dolać wody, wcisnąć start i chleb piecze się sam! My za to mamy pewność, że nie ma w nim konserwantów i spulchniaczy. W kanapce powinno się znaleźć możliwie dużo warzyw, unikając przy tym w składzie majonezu czy keczupu. Wartościowym dodatkiem będą również otręby, kiełki, czy zarodki zbóż.

Zobacz również nasze propozycje na drugie śniadania do szkoły i do pracy

Jak widać zdrowe jedzenie wcale nie musi kraść zbyt dużej ilości wolnego czasu. Trzeba tylko zadbać o organizację, a zdrowe jedzenie stanie się codziennością.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Radek Borowy
Specjalizacje:
Sport
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!