• Kategorie
Jak stworzyć nowy jadłospis w Kcalmar.pro?
Data publikacji: July 11, 2016

Jak stworzyć nowy jadłospis w Kcalmar.pro?
 

1. Zaloguj się do programu.

2. Kliknij w znajdującą się po Twojej lewej stronie pod widokiem profilu zakładkę „Jadłospisy”.

3. Kliknij w prawym dolnym rogu w różowy plus.

4. Na ekranie pojawi się nowe okno, wpisz dowolną nazwę jadłospisu np. „dla Anny Kowalskiej” i zatwierdź klikając „dodaj”.

5. Na ekranie pojawi się widok jadłospisu tygodniowego, a poniżej wyliczenia w stosunku do „norm dziennych”. Normy ustala się, nadpisując na wartościach podanych w systemie. W przypadku białka, tłuszczy i węglowodanów, system podpowie odpowiednią wartość, by założenia dawały 100%. W tym widoku wartości są podsumowywane, a odchylenia zaznaczane odpowiednim kolorem – na żółto, gdy wartości różnią się od założeń o +-5% i na czerwono, gdy różnią się o +-10%.

6. Zanim rozpoczniesz tworzenie jadłospisu, ustal godziny posiłków dla wszystkich śniadań, obiadów itd., które znajdziesz po lewej stronie jadłospisu. Jeżeli godziny posiłków są niestałe możesz je modyfikować w polu danego posiłku, oznaczając w różnych dniach, różne pory.

7. Tworząc jadłospis możesz skorzystać z już gotowego wzoru, który wcześniej stworzyłeś aby to zrobić otwórz jadłospis z którego chcesz skorzystać i go skopiuj klikając w przycisk „skopiuj dietę” umieszczony w prawym górnym rogu ekranu, obok przycisku „drukuj”. Następnie wróć do okna jadłospisu nad którym właśnie pracujesz i wklej jadłospis, klikając w prawym górnym rogu przycisk „wklej dietę” (w tym samym miejscu, w którym wcześniej wybraliśmy opcję „kopiuj” na poprzednim jadłospisie). Wklejony jadłospis możesz dowolnie modyfikować: dodając, usuwając, tworząc dodatkowe posiłki bądź edytując już wklejone.

 

Jak dodać posiłek do jadłospisu w Kcalmar.pro?
 

Możesz to zrobić na kilka sposobów.
 

Sposób I
 

1. Mając przed sobą, na ekranie monitora widok tygodniowy jadłospisu, kliknij na pole plusa, znajdujące się poniżej godziny o której posiłek ma zostać przygotowany.

2. W miejscu, gdzie kliknąłeś pojawi się pole „wpisz nazwę”. Wpisz pierwsze sylaby, bądź pierwszy człon nazwy a pojawi się lista interesujących Cię dań.
 

Sposób II
 

1. Kliknij na różowe pole z nazwą dnia tygodnia, na ekranie pojawi się widok konkretnego dnia np. poniedziałku.

2. Kliknij w pole plusa aby za pomocą wyszukiwarki sprawnie odnaleźć potrawę.

3. Jeżeli chcesz zmodyfikować potrawę - w polu po prawej stronie pojawi się opis potrawy wraz z gramaturą i tam właśnie możesz wybrany przepis sprawnie zmieniać.
 

Sposób III
 

1. Otwórz podgląd dnia.

2. Oznacz sposób wyszukiwania (w potrawach, w składnikach) i sortowania (np. po nazwie, po wadze) aby odnaleźć interesującą Cię potrawę.

3. Kliknij na wybraną potrawę i przeciągnij ją w pole jadłospisu.

 

 

Marzena Lamont

Marzena Lamont

Dietetyk

Główny dietetyk serwisu Kcalmar i współautorka oprogramowania Kcalmar.pro; specjalista ds. Zdrowia Publicznego, aktualnie doktorantka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Uczestniczyła w licznych konferencjach rozpowszechniając wiedzę z zakresu dietetyki, ukończyła dodatkowe kursy poszerzając swoją wiedzę. Jako dietetyk, realizowała program profilaktyki i promocji zdrowia 'Weź sobie zdrowie do …