• Kategorie
Co po maturze - czy dietetyka jest dla mnie?
Data publikacji: July 30, 2016

Co po maturze – czy dietetyka jest dla mnie?
 

Wybór studiów to bardzo ważna życiowa decyzja. Od tego, na jakim kierunku kształcenia się znajdziemy może zależeć nawet całe nasze dalsze życie zawodowe. O dietetyce zwykło się już mówić zawodem przyszłości, jednak czy każdy dietetyk po studiach będzie spełniającą się zawodowo osobą? Jakie czynniki mogą wpłynąć na dalsze losy kariery zawodowej i czy studia na kierunku dietetyka wystarczą, aby zdobyć fachową wiedzę niezbędną do wykonywania zawodu? Na wszystkie pytania staram się odpowiedzieć w poniższym tekście.  
 

Studia na kierunku dietetyka
 

W roku 2016 rekrutację na kierunek „dietetyka” otworzyło prawie 40 uczelni wyższych w całej Polsce [1]. Dietetykę można studiować na uniwersytetach medycznych, przyrodniczych oraz w wyższych szkołach zawodowych. Dietetykiem może zostać osoba, która posiada wykształcenie średnie medyczne w zawodzie dietetyka, ukończyła studia wyższe na kierunku dietetyka, ukończyła studia wyższe na kierunku technologia żywności i żywienie człowieka o specjalności żywienie, ukończyła szkołę policealną publiczną lub niepubliczną z uprawnieniami szkoły publicznej [2]. Od miejsca, w którym odbywamy kształcenie zależy tytuł naukowy, jaki uzyskamy po jego zakończeniu- może to być licencjat/inżynier po ukończeniu studiów I stopnia, oraz magister/magister inżynier po ukończeniu studiów II stopnia. Zgodnie z tym co pisałam powyżej, dietetykę możemy studiować na różnych uczelniach. Pomimo tego, że podstawa programowa zakłada określoną ilość godzin z przedmiotów obowiązkowych, uczelnie różnią się wzajemnie ukierunkowaniem przyszłych dietetyków. Dobrym przykładem jest Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Nauczanie na uniwersytecie medycznym ukierunkowane jest na pracę w ośrodkach służby zdrowia ze względu większą ilość praktyk w placówkach zdrowotnych oraz dodatkowych blokach przedmiotów medycznych. SGGW daje natomiast możliwość wyboru specjalizacji na III roku studiów, która kierunkuje nas na ścieżkę dietetyczno-żywieniową lub dietetyczno-technologiczną, czego nie spotkamy na uczelni medycznej.  
 

Dietetyk - zawód przyszłości
 

Swój artykuł powinnam zacząć od słów: „nazywam się Magdalena Hajkiewicz i jestem studentką dietetyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego”. Choć nie jestem jeszcze pełnoprawnym dietetykiem,  chciałabym przedstawić wybór studiów oraz tok ich trwania z punktu widzenia osoby, która ciągle uczestniczy w procesie kształcenia. Kiedy 2 lata temu stawałam przed wyborem uczelni oraz kierunku, zapoznałam się z wieloma opiniami na temat studiów dietetyki oraz możliwościami, jakie zostają po ich ukończeniu. Najnowsze doniesienia naukowe nie pozostawiają wątpliwości, że nasze społeczeństwo ma coraz większe problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Wg. raportu opublikowanego w czasopiśmie „Lancet” występowanie otyłości w ciągu ostatnich 40 lat wzrosło już niemal trzykrotnie, a prognozy opublikowane w tym samym raporcie przewidują, że jeśli to tempo nie ulegnie zmianie- w 2025 r. co piąty człowiek na świecie będzie otyły. Co więcej w chwili obecnej szacuje się, że w Polsce już 64 proc. mężczyzn ma nadmierną masę ciała (wskaźnik BMI powyżej 25),  a w przypadku kobiet odsetek ten sięga już 49 proc [3]. Alarmujące statystki dotyczą również innych chorób dietozależnych takich, jak cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca. Nic więc dziwnego, że dobrze wykwalifikowani dietetycy będą w przyszłości siłą napędową do walki z gorszym stanem zdrowia Polaków. Na korzyść przyszłych i obecnych specjalistów w dziedzinie dietetyki wpływa również fakt, że w naszym społeczeństwie rośnie świadomość dotycząca wpływu sposobu odżywiania na stan zdrowia i samopoczucie. Dobrzy dietetycy nie powinni więc narzekać na brak pracy.  
 

Czy zawód dietetyka jest dla mnie?
 

Mierząc się z wyborem ścieżki kształcenia musimy liczyć się tym, że na jej końcu staje praca w zawodzie. Zawód dietetyka wymaga nie tylko zdobycia odpowiedniej wiedzy z dziedziny dietetyki, ale przede wszystkim umiejętności nawiązywania kontaktu z pacjentem, skutecznych metod edukowania pacjenta i utrzymywanie odpowiedniego poziomu motywacji. Praca z pacjentem wymaga również od dietetyka umiejętności aktywnego słuchania, dawania praktycznych wskazówek, aby opracowana przez nas dieta stała się dla naszego podopiecznego motorem do wprowadzenia zdrowych nawyków żywieniowych nie tylko na okres współpracy, ale również na całe życie. Dietetyk to bez wątpienia zawód z misją poprawy stanu zdrowia wśród społeczeństwa, dlatego osoba będąca dietetykiem powinna być wzorem i motywacją poprzez własny styl życia i wybory żywieniowe. Wracając do zdobywania wiedzy, z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że studia to niestety nie wszystko. Działalność naukowa związana z tematem odżywiania w ostatnich latach rozwija się bardzo prężnie. Chcąc być na bieżąco z najnowszymi doniesieniami naukowymi, kandydat na studia musi być świadomy, że niezbędne będzie poszerzanie swojej wiedzy poprzez uczestnictwo w konferencjach naukowych, kursach tematycznych oraz zagłębianie tematyki badań na własną rękę. Należy również zachować dużą ostrożność podczas korzystania z wiedzy dostępnej w Internecie, gdyż ta często nie jest poparta dowodami naukowymi i rozprzestrzeniana „od ucha do ucha”, dlatego tak ważna jest umiejętność weryfikowania rzetelnych źródeł naukowych.  
 

Podsumowując
 

Zawód dietetyka to bez wątpienia ciekawy, przyszłościowy, ale i wymagający zawód. Decydując się na wybór tej ścieżki kariery zawodowej, kandydat powinien wziąć pod uwagę wszelkie wymagania, jakim będzie musiał sprostać w przyszłej pracy. Dietetyk musi wykazać się nie tylko szeroką wiedzą, ale również dobrymi umiejętnościami komunikacji, które zwiększą szanse na powodzenie w pracy z pacjentem. Nie ma jednak wątpliwości, że perspektywy pracy dla absolwentów dietetyki są bardzo szerokie: od pracy w szpitalu, gabinecie dietetycznym przez pracę w firmach związanych ze zdrową żywnością i fitnessem, aż po działalność naukową.
 

Źródła:
 

http://www.kluczdokariery.pl

http://www.zawodyregulowane.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=22&Itemid=26

http://www.izz.waw.pl/pl/strona-gowna/3-aktualnoci/aktualnoci/583-naukowcy-podpowiadaja-jak-zatrzymac-epidemie-otylosci-wsrod-dzieci-i-mlodziezy

 

Magdalena Hajkiewicz

Magdalena Hajkiewicz

Dietetyk

Studentka dietetyki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, autorka bloga www.wiem-co-jem.pl, ambasadorka marki ALLNUTRITION oraz trenerka personalna. Już od najmłodszych lat wykazywała ponadprzeciętne zainteresowanie nauką, dzięki któremu wygrywała olimpiady naukowe, a także zostawała stypendystką m.in. Premiera RP. W liceum zrodziła się w niej, z początku trudna miłość do aktywnego trybu życia. Chcąc …