• Kategorie
Facebook - jak skutecznie budować wizerunek dietetyka w social media? cz. 1
Data publikacji: Sept. 6, 2016

Facebook - jak skutecznie budować wizerunek dietetyka w social media? cz. 1
 

Facebook jest ważnym obszarem pracy dietetyka. Jeszcze kila lat temu Internet był miejscem służącym głównie rozrywce, nawiązywaniu znajomości na całym świecie i szybkiemu wyszukiwaniu informacji. Dziś Internet zyskał wiele innych funkcjonalności i  niewątpliwie stał się największym narzędziem do prowadzenia biznesu, budowania własnego wizerunku oraz wyszukiwania usług. To właśnie wyszukiwarka google prawdopodobnie będzie pierwszym miejscem, do którego nasz potencjalny klient uda się z zamiarem odnalezienia dobrego dietetyka lub trenera. Jak sprawić, aby klienci trafiali właśnie na naszą stronę i zdecydowali się na skorzystanie z naszych usług?  
 

Budowanie wizerunku
 

Budowanie swojego wizerunku może być mylone z próżnym robieniem kariery i próbą zaistnienia w social media. Wydawać by się mogło, że prowadzenie swojego bloga lub strony na Facebook’u jest czymś, co nie przystoi osobom skupiającym się na wiedzy i merytoryce. Niestety takie postępowanie często doprowadza do tego, że osoby popularne i medialne przekazują swoim odbiorcom informacje o bardzo niskiej jakości, a do treści specjalistycznych trzeba się dostać drogą pantoflową. Oczywiście niepodważalnym faktem jest to, że polecenia są najbardziej wartościowym źródłem pozyskiwania nowych klientów, jednak chcąc ustabilizować swoją pozycję w branży warto otworzyć się również na kontakt z potencjalnymi klientami w miejscach, w których najczęściej przebywają. Bardzo ważne jest to, aby osoby mające dużo do powiedzenia, umiały to powiedzieć w sposób adekwatny do grupy odbiorców. Biorąc pod uwagę social media dużo łatwiej będzie zaciekawić czytelników postem dotyczącym swojej historii, nowej rewelacyjnej diety lub przepisem na bitą śmietanę w wersji fit, niż wynikami najnowszych badań naukowych. Nie oznacza to jednak, że popularne posty muszą być pozbawione wartościowej treści. Bardzo ważne jest przyciągnięcie uwagi obserwatora w pierwszych kilku sekundach wyświetlenia na tzw. wall’u. Jeśli w treści pojawi się estetyczna fotografia, zachęcający nagłówek lub interesujące rozpoczęcie tekstu- jest duża szansa, że obserwator zatrzyma się na naszym poście dłużej i przeczyta całą treść zawierającą wartościową informację.  
 

Tajemnice portalu społecznościowego Facebook
 

W rankingach social media Facebook od wielu lat utrzymuje się na mocnej pierwszej pozycji[1] i to właśnie on powinien być pierwszym krokiem do stworzenia swojego miejsca w social media. Warto wiedzieć, że podobnie jak w google, na facebook’u również funkcjonuje algorytm, który decyduje o tym jakie treści będą wyświetlany na wall’u każdego użytkownika. W czerwcu tego roku pojawiła się informacja o stopniowej zmianie algorytmu tak, aby faworyzował treści publikowane przez znajomych  na rzecz obniżenia zasięgu stron firmowych [2].  Jest to związane z „powrotem do korzeni”, gdzie Facebook miał być platformą umożliwiającą wyszukiwanie i kontaktowanie się ze znajomymi z całego świata. Stanowi to pewne utrudnienie dla prowadzenia fanpage, dlatego w obliczu nowych zasad należy kierować się jakością, a nie ilością postów na Facebook. Umieszczając treści o niskiej jakości istnieje duża szansa, że zaginął one w gąszczu postów innych stron lub użytkowników i nie wywołają większej reakcji wśród odbiorców. Z doświadczenia wiem, że największą reakcję wśród obserwatorów wywołują treści, z którymi mogą się oni zidentyfikować lub dzięki nim rozwiązać swój problem. Z racji tego, że na naszej stronie z czasem będą się pojawiać użytkownicy o różnych preferencjach, warto zadbać o treści zróżnicowane pod względem merytoryki i umieścić na swojej stronie tekst zarówno o tym „Jak skutecznie spalić tłuszcz z brzucha”, jak i „Teoria progu leucynowego i jego wykorzystanie w praktyce”. Ważną, choć nie najważniejszą cechą sprawnego fanpage jest regularność dodawania postów. Najwyższa aktywność użytkowników facebook’a notowana jest na godziny 8-10 oraz 18-21. Nie jest to jednak informacja uniwersalna, ponieważ w dużej mierze zależy ona od naszej grupy docelowej. Warto na bieżąco śledzić aktywność swoich użytkowników i choć w pewnym stopniu dopasować się z publikacją postów do ich aktywności, aby zwiększyć szansę na dotarcie do nich z informacją.  
 

Facebook- najlepsze narzędzie komunikacji
 

Facebook daje nam też sporo możliwości komunikacji na drodze autor-czytelnik. Użytkownicy mogą nasz post skomentować, podzielić się nim ze znajomymi, ocenić naszą pracę (jeśli uruchomimy taką funkcję na stronie) lub napisać wiadomość prywatną. Śledzenie reakcji użytkowników i bycie z nimi w stałym kontakcie może bardzo pomóc w dobraniu odpowiedniego stylu komunikacji i zwiększyć notowania naszej strony. Czytelnicy (którzy mogą stać się potencjalnymi klientami) dużo chętniej udadzą się po poradę do osoby, z którą mogli już wcześniej wymienić choć kilka wirtualnych zdań i otrzymać wartościowe wskazówki. Prowadzenie tzw. cichego fanpage, który nie reaguje na treści dodawane przez czytelników, może okazać się dużym błędem komunikacyjnym i marketingowym, a dla czytelnika być oznaką ignorancji [3].  
 

Podsumowanie
 

Facebook to bez wątpienia jedno z najpopularniejszych narzędzi komunikacji, dzięki któremu możemy budować swój wizerunek, markę osobistą, a także kontakt z potencjalnymi klientami. Odpowiednie dopasowanie treści do realiów social media pozwala na przekazanie zarówno wartościowej jak i atrakcyjnej dla użytkownika treści, co w efekcie prowadzi do  nawiązania kontaktu z czytelnikiem oraz kreowania swojego wizerunku w Internecie.  
 

Źródła:
 

1. Top 15 Most Popular Social Networking Sites | August 2016 http://www.ebizmba.com/articles/social-networking-websites

2. Dominika Leszczyńska „Pierwszeństwo postów znajomych, czyli zmiana algorytmu Facebook’a” www.magnes.pl/blog/pierwszenstwo-postow-znajomych-czyli-zmiana-algorytmu-facebooka

3. Fitness PR „Milczenie nie zawsze jest złotem, czyli za co Cię nie pokochają” http://fitnesspr.pl/milczenie-nie-zawsze-jest-zlotem-czyli-za-co-cie-nie-pokochaja/  

Magdalena Hajkiewicz

Magdalena Hajkiewicz

Dietetyk

Studentka dietetyki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, autorka bloga www.wiem-co-jem.pl, ambasadorka marki ALLNUTRITION oraz trenerka personalna. Już od najmłodszych lat wykazywała ponadprzeciętne zainteresowanie nauką, dzięki któremu wygrywała olimpiady naukowe, a także zostawała stypendystką m.in. Premiera RP. W liceum zrodziła się w niej, z początku trudna miłość do aktywnego trybu życia. Chcąc …