Konferencja żywieniowa YOUR DIET, YOUR HEALTH – Reportaż dietetyka

20160913_222235-1

Konferencja żywieniowa YOUR DIET, YOUR HEALTH – Reportaż dietetyka

W dniu 9 września odbyła się w Warszawie konferencja żywieniowa YOUR DIET, YOUR HEALTH, z okazji 30. Zjazdu AOECS (The Association of European Coeliac Societies). Konferencja ta była ważnym wydarzeniem dla osób z celiakią oraz będących na diecie bezglutenowej, a także dla dietetyków, gdyż prezentowano najnowsze doniesienia odnośnie wpływu glutenu na zdrowie. Na konferencji nie zabrakło także dietetyków zespołu Kcalmar. Dla wszystkich dietetyków zainteresowanych tematem diety bezglutenowej, a w szczególności celiakii, przygotowaliśmy krótki reportaż z przebiegu konferencji.

 

Konferencja żywieniowa YOUR DIET, YOUR HEALTH – cenne informacje o glutenie

Wykładem rozpoczynającym konferencję, był temat przepuszczalności jelitowej i wpływu glutenu na nasze zdrowie. Dr n. med. Maciej Hałasa podkreślał funkcje układu pokarmowego w budowaniu podwalin układu odpornościowego. Wiele osób ze środowiska medycznego podchodzi sceptycznie do tego, jakoby zmiany w jelitach mogły doprowadzać do tak wielu poważnych chorób. Każdego roku pojawia się jednak coraz więcej doniesień naukowych, wskazujących na wpływ glutenu na zaostrzanie uciążliwych objawów u pacjentów, nie tylko z celiakią i nadwrażliwością na gluten. Istotne jednak, aby zdawać sobie sprawę z tego, że gluten nie wywołuje bezpośrednio niepożądanych reakcji, a jest jedynie kluczem, mogącym inicjować nieprawidłowy mechanizm wchłaniania.

Kolejny prelegent, dr n. med. Wojciech Marlicz zwrócił uwagę na problem, gdzie w XXI wieku wciąż poszukujemy tylko 1 czynnika, który byłby odpowiedzialny za stan chorobowy. Wskazywał jak trudne jest zdiagnozowanie celiakii, mogące trwać nawet kilka lat, przez wzgląd na ukryty przebieg choroby i niespecyficzne dolegliwości. Zachęcał do modulacji mikroflory i bariery jelitowej, poprzez stosowanie odpowiedniej diety, a także prebiotyków i odpowiednich kompozycji bakterii probiotycznych.

 

Prebiotyki, probiotyki, gluten i choroby autoimmunologiczne

Po dwóch pierwszych prelekcjach, w panelu dyskusyjnym poruszano kwestię rotawirusa w celiakii, diagnostyki przeciekającego jelita, sposobów uszczeliniania jelita oraz modyfikowanej pszenicy.

Po krótkiej przerwie, temat prebiotyków i probiotyków  przybliżyła dr inż. Urszula Krupa-Kozak. Jako cenne prebiotyki zostały wymienione m.in. topinambur, cykoria, szparagi, czosnek i cebula. Skuteczność pre-  i probiotyków zależy od dawki. Wciąż jednak mamy za małą wiedzę odnośnie połączeń probiotyków z jedzeniem, dawki, czy czasu stosowania. W związku z tym, u każdej osoby powinna być indywidualna ocena korzyści z ich stosowania.

Małgorzata Desmond podzieliła się swoimi doświadczeniami odnośnie glutenu i chorób autoimmunologicznych. Prelegentka zwróciła uwagę, że u osób cierpiących na dysbiozę jelitową nie tylko gluten może być szkodliwy. Omówiła czynniki wpływające na rozwój mikroflory jelitowej, a także składniki pokarmowe, które mogą oddziaływać na różne szlaki zapalne i przeciwzapalne, mając wpływ na przebieg chorób autoimmunologicznych.

 

Naturalne produkty bezglutenowe i dodatki do żywności bezglutenowej

Następnie omówione zostały naturalne produkty bezglutenowe przez dr inż. Joannę Myszkowską-Ryciak. Temat dodatków do żywności bezglutenowej poruszyła dr. Inż. Joanna Rachtan-Janicka, która rozważała ich bezpieczeństwo oraz wpływ na zdrowie. Dr inż. Danuta Gajewska przedstawiła amarantus i quinoa jako zdrową i bezpieczną alternatywę dla produktów zawierających gluten.

W trakcie kolejnej dyskusji podjęto temat bezpiecznej ilości nasion chia w ciągu dnia, możliwego działania prozapalnego herbaty zielonej oraz zawartości dużej ilości tłuszczu oraz sodu w produktach bezglutenowych.

 

Gluten a alkohol, gluten a prawo

Temat występowania glutenu w produktach alkoholowych zaprezentowała dr inż. Katarzyna Świąder, zachęcając do czytania etykiet, aby mieć pewność, że ma się do czynienia z produktem bezglutenowym. Zwracała uwagę na możliwe zanieczyszczenie glutenem alkoholu niewiadomego pochodzenia, a także na alkohole kolorowe i mieszanki. Czyste, wysokoprocentowe alkohole, są teoretycznie wolne od glutenu.

Włoska prelegentka Susanna Neuhold poruszyła bardzo ważną kwestię prawnych regulacji odnoszących się do znakowania produktów bezglutenowych. Zwróciła uwagę, że przepisy prawne gwarantują w teorii wysoki poziom bezpieczeństwa osobom chorującym na celiakię, jednak w praktyce pozostaje wiele nierozwiązanych problemów. Niestety producenci żywności nie są często w pełni świadomi jak zarządzać ryzykiem odnośnie alergenów w zakładach produkcyjnych bądź restauracjach.

 

Podsumowanie

Na konferencji YOUR DIET, YOUR HEALTH poruszono wiele aktualnych problemów, które pozostają wciąż nierozwiązane. Każde kolejne badania dotyczące mikroflory jelitowej oraz związku glutenu z jelitami  przybliżają nas do pełniejszego poznania zachodzących zjawisk w naszym organizmie. Warto śledzić na bieżąco naukowe doniesienia, selekcjonując odpowiednio te, które niosą ze sobą rzeczywistą wartość.

 

 

Inne artykuły: