• Kategorie
Panel pacjenta w Kcalmar.com oraz Kcalmar – dieta i przepisy
Data publikacji: Jan. 3, 2017

Panel pacjenta w Kcalmar.com oraz Kcalmar – dieta i przepisy
 

Program Kcalmar.pro obok błyskawicznego tworzenia jadłospisów, umożliwia komunikację z pacjentami w nowoczesny sposób. Jak wykorzystać potencjał wszystkich elementów Ekosystemu Kcalmar i jak z perspektywy samego pacjenta wygląda odbieranie gotowego jadłospisu? Poniżej krótko o tym, jak wygląda panel pacjenta w Kcalmar.  
 

Ekosystem Kcalmar
 

Ekosystem Kcalmar obejmuje nowoczesny program dla dietetyków Kcalmar.pro, panel pacjenta Kcalmar.com oraz aplikację mobilną Kcalmar – dieta i przepisy. Kcalmar.pro to błyskawiczny kreator jadłospisów z rozbudowaną bazą potraw i składników, który pozwala zarządzać kartotekami pacjentów. Utworzony w Kcalmar.pro jadłospis możemy pobrać, wydrukować lub przekazać pacjentowi za pośrednictwem aplikacji internetowej Kcalmar.com oraz aplikacji mobilnej Kcalmar – dieta i przepisy. Jak to zrobić – o tym poniżej.  
 

Kcalmar.pro – tworzymy profil pacjenta

  dodawanie_pacjenta  

Aby utworzyć nowe konto wystarczy wejść w zakładkę „Pacjenci”, a następnie kliknąć czerwoną ikonę z plusem, z prawej strony. Tutaj wprowadzamy podstawowe dane: imię, wiek, płeć i co bardzo ważne adres e-mail. To właśnie na pocztę mailową pacjenta program automatycznie wyśle zaproszenie do współpracy. Oczywiście adres mailowy możemy wprowadzić również później - uzupełniając profil, jest on jednak niezbędny, aby pacjent mógł zarejestrować się w aplikacji i odbierać gotowe jadłospisy od dietetyka.

  witaj-serdecznie  

Kcalmar.com – odbieranie zaproszenia, tworzenie konta
 

Pacjent po otrzymaniu zaproszenia i jego potwierdzeniu zostaje przekierowany na stronę rejestracji nowego konta w Kcalmar.com, gdzie w 3 krokach uzupełnia informacje o sobie i akceptuje regulamin. Jeśli pacjent korzystał już kiedyś z aplikacji Kcalmar (internetowej lub mobilnej) system wyświetli komunikat, że dany mail jest już zajęty. Wystarczy wtedy zalogować się do wcześniej utworzonego konta. Po wprowadzeniu danych m.in. podstawowych parametrów biologicznych takich jak wzrost, wiek czy masa ciała przechodzimy do ankiety.   ankieta  

Obejmuje ona pytania dotyczące m.in. zdrowia, aktywności fizycznej i oczywiście dotychczasowej diety (w tym nietolerancji i alergii, aby takie produkty program pomagał eliminować z jadłospisu). Pacjent może również pominąć wywiad, warto jednak zachęcać do jego wypełnienia, gdyż szczegółowe pytania pozwalają zebrać wiele potrzebnych do ułożenia diety informacji. Ankieta może zostać wypełniona przez pacjenta online (w Kcalmar.com) lub bezpośrednio na wizycie, wspólnie z dietetykiem. Odpowiedzi zapisywane są automatycznie w kartotece pacjenta, a dietetyk może w każdej chwili do nich sięgnąć. W Kcalmar.pro obok ankiety podstawowej można utworzyć dodatkowy wywiad z własnymi pytaniami. Wystarczy przejść do zakładki „Twoje konto”, a następnie „Szablony ankiet”.  
 

Panel pacjentaw Kcalmar.com
 

Po zalogowaniu do aplikacji internetowej Kcalmar.com pacjent ma dostęp do swojego konta. Znajdują się tam podstawowe informacje uzupełnione przy rejestracji lub wprowadzone przez dietetyka. Parametry takie jak masa ciała, dane z analizatora składu ciała czy obwody (np. klatki piersiowej, talii, bioder itp.) mogą być modyfikowane w każdej chwili – np. podczas wizyty w gabinecie lub samodzielnie przez pacjenta. Zmiany wyświetlane są w formie graficznego wykresu (co pozwala obserwować tendencje i działa mobilizująco) oraz w historii przeliczeń.   pacjent  

Gotowy jadłospis, utworzony przez dietetyka znajduje się w zakładce „Moja dieta”. Wyświetlany jest jako osobne dni, z podziałem na kolejne posiłki, a po kliknięciu – rozwijany jest opis przygotowania każdego z nich. Obok znajduje się lista składników użytych w danym dniu, co pozwala odpowiednio zaplanować zakupy. Oczywiście cały jadłospis możemy pobrać na dysk komputera w formacie pdf i wydrukować. Tam znajdziemy również pełną listę zakupów na cały okres. Co ważne jadłospis przygotowany przez dietetyka na kolejny tydzień jest widoczny w aplikacji od piątku.   plan  

Kcalmar – dieta i przepisy
 

Pacjent może odebrać swój jadłospis również w dedykowanej aplikacji mobilnej Kcalmar – dieta i przepisy. Po przyjęciu mailowego zaproszenia od dietetyka i utworzeniu profilu w aplikacji internetowej Kcalmar.com, wystarczy pobrać na swoim telefonie aplikację mobilną Kcalmar – dieta i przepisy (dostępna na Android oraz IOS) i zalogować się korzystając z tych samych danych. Tu proszę zwrócić uwagę, aby nie tworzyć nowego konta w aplikacji mobilnej – program będzie komunikował o użytym wcześniej mailu.

  logowanie  

Po zalogowaniu pacjent ma dostęp do przygotowanego przez dietetyka jadłospisu (zakładka „Twój program”).Podobnie jak w aplikacji internetowej poszczególne posiłki zawierają opis przygotowania, listę składników i informacje o wartościach odżywczych.

skladniki  

Jadłospis możemy zintegrować z kalendarzem w telefonie, dzięki czemu powiadomienia przypomną o posiłku, ponadto aplikacja wyświetli również komentarze przygotowane przez dietetyka. Listę zakupów, pogrupowaną na kategorie (co ułatwia poruszanie się po sklepie), możemy podzielić na poszczególne dni tygodnia i odznaczać nabyte już produkty.  Tym samym na ekranie swojego smartfona pacjent odbiera gotowy jadłospis z opisem przygotowania oraz listę zakupów, którą zawsze ma pod ręką.  
 

Ekosystem Kcalmar – nowoczesne rozwiązanie dla dietetyka i pacjenta
 

Wykorzystując program Kcalmar.pro dietetyk może w łatwy sposób utworzyć kartotekę pacjenta, odebrać wypełniony wywiad żywieniowy, przygotować spersonalizowany jadłospis i przekazać go przez aplikację internetową Kcalmar.com lub mobilną Kcalmar – dieta i przepisy. Pacjent nie ruszając się z domu może nawiązać współpracę z dietetykiem, a na ekranie swojego telefonu odebrać przygotowaną dietę wraz z listą zakupów. Co ważne dietetyk może szybko reagować na sugestie pacjenta, a naniesione w jadłospisie zmiany widoczne są natychmiast w aplikacji.

Poniżej krótki filmik instruktażowy, pokazujący jak z perspektywy pacjenta wygląda odbieranie gotowego jadłospisu: 

Michał Płecha

Michał Płecha

Dietetyk

Absolwent dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz... prawa UMCS w Lublinie. Autor tekstów popularnonaukowych, uczestnik i współorganizator licznych szkoleń i konferencji z zakresu dietetyki. Praktyki pobierał m.in. w Akademii Dietetyki Sportowej w Gdańsku czy klubie piłkarskim Legia Warszawa. Przez prawie 3 lata zawodowo związany z Kcalmar.pro. Instruktor Polskiego Związku Lekkiej …