• Kategorie
Przewlekłe zapalenie trzustki - pomocna suplementacja
Data publikacji: Sept. 7, 2017

Przewlekłe zapalenie trzustki - pomocna suplementacja

Pacjentom cierpiącym na przewlekłe zapalenie trzustki lub osobom w okresie rekonwalescencji, po ostrym zapaleniu trzustki, lekarze oprócz farmakoterapii i zmiany sposobu żywienia (nad którą czuwać powinien dietetyk), zalecają także podaż określonych suplementów diety, czy korzystanie z ziół wspomagających terapię tej jednostki chorobowej.    

Przewlekłe zapalenie trzustki - suplementy diety i wykorzystanie fitoterapii

Opieka medyczna nad pacjentem z przewlekłym zapaleniem trzustki powinna koncentrować się na dobraniu odpowiedniego sposobu leczenia farmakologicznego przez lekarza oraz właściwego sposobu żywienia przez dietetyka. Okazuje się, że pomocne w terapii pacjenta ze wspomnianym schorzeniem, może okazać się skorzystanie także z ziół i suplementów diety. Poniżej przedstawiamy przykłady witamin, składników mineralnych i ziół, jakich włączenie do terapii pacjenta z przewlekłym zapaleniem trzustki, warto skonsultować z jego lekarzem prowadzącym:  

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach

Lekarz, pacjentom z przewlekłym zapaleniem trzustki, najczęściej proponują suplementację witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach (witamina A, D, E, K), w przypadku rozwinięcia ciężkiej niewydolności zewnątrzwydzielniczej tego narządu. Pacjent z przewlekłym zapaleniem trzustki może nie mieć widocznych objawów niedoborów ww. witamin. Jednakże po wykonaniu badań laboratoryjnych jest to widoczne. Co ciekawe, obniżone wartości witaminy D w surowicy, wskazujące na jej niedobór, poprzedzają pojawienie się uciążliwych dla chorego biegunek tłuszczowych.  

Witaminy z grupy B

Osoby z przewlekłym zapaleniem trzustki, w dużym odsetku, przed rozpoznaniem choroby, nadużywały alkohol. U tej grupy często obserwuje się niedobory witamin z grupy B, w tym kwas foliowy. W literaturze, znaleźć można informacje o tym, iż chorzy z przewlekły zapaleniem trzustki, są bardziej narażeni na wystąpienie niedoboru witaminy B12, co ma mieć związek z m.in. jej metabolizmem w układzie pokarmowym. Zdania na ten temat są jednak nadal podzielone.  

Składniki mineralne

W związku z biegunkami tłuszczowymi,  pojawiającymi się u pacjentów z przewlekłym zapaleniem trzustki, szczególnie gdy objaw ten jest nasilony, może dojść do pogorszenia wchłaniania, takich składników mineralnych jak, np. wapń, żelazo. Dodatkowo u pacjenta mogą pojawić się niedobory potasu, w związku z czym warto zastanowić się nad koniecznością suplementacji przez pacjenta ww. składników mineralnych, co należy uzgodnić z lekarzem prowadzącym.  

Przeciwutleniacze

Długotrwała regularna doustna suplementacja antyoksydantami może przyczyniać się do zmniejszenia częstotliwości występowania uporczywych objawów przewlekłego zapalenia trzustki, przede wszystkim bólu brzucha. Jest to najprawdopodobniej związane z wpływem stresu oksydacyjnego na rozwój patologicznych zmian w narządzie. W literaturze, można  znaleźć doniesienie naukowe wskazujące, iż zaproponowanie pacjentowi z przewlekłym zapaleniem trzustki,  doustnej suplementacji: kwasem askorbinowym, beta-karotenem, tokoferolem, selenem i metioniną, może zmniejszać nie tylko częstość występowania bólu brzucha, ale również zmniejszać zapotrzebowanie na środki przeciwbólowe i konieczność częstej hospitalizacji pacjenta.  

Zioła

Medycyna niekonwencjonalna zaleca,  by osoby z problemami związanymi z funkcjonowaniem trzustki (w tym z przewlekłym zapaleniem tego narządu), wspomagały leczenie, wykorzystując takie zioła, jak: ziele dziurawca, ziele karczocha, ziele srebrnika, ziele ogórecznika, kwiat nagietka, liść mięty pieprzowej czy liść borówki czernicy. Jednakże zanim zdecydujemy się na zaproponowanie pacjentowi ww. ziół, należy uwzględnić stan zdrowia pacjenta i inne jednostki chorobowe, na które dana osoba być może cierpi, dodatkowo, powinno uważać się na możliwe interakcje pomiędzy ziołami a lekiem, lub ziołami a żywnością. Ostatecznie, wprowadzeniem ziół czy suplementów diety do terapii pacjenta z przewlekłym zapaleniem trzustki, powinien zająć się lekarz sprawujący główną opiekę nad pacjentem, po wcześniejszej konsultacji z dietetykiem.

Zobacz również: Przewlekłe zapalenie trzustki - zalecenia dietetyczne  

Piśmiennictwo:

prof. dr hab. med. med. Jan Hasik, prof. dr hab. med. med. Jerzy Lutomski  Ziołolecznictwo w chorobach wewnętrznych" Postępy Fitoterapii 4/2000, s. 37-39.

Masri OA, Chalhoub JM, Sharara AI.Role of vitamins in gastrointestinal diseases. World J Gastroenterol. 2015 May 7;21(17):5191-209.

Cai GH, Huang J, Zhao Y, Chen J, Wu HH, Dong YL, Smith HS, Li YQ, Wang W, Wu SX. Antioxidant therapy for pain relief in patients with chronic pancreatitis: systematic review and meta-analysis. Pain Physician. 2013 Nov-Dec;16(6):521-32.

Rasmussen HH, Irtun O, Olesen SS, Drewes AM, Holst M. Nutrition in chronic pancreatitis. World J Gastroenterol. 2013 Nov 14;19(42):7267-75.

Bhardwaj P, Yadav RK. Chronic pancreatitis: role of oxidative stress and antioxidants. Free Radic Res. 2013 Nov;47(11):941-9.  

Monika Dudek

Monika Dudek

Dietetyk

mgr Monika Dudek - absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Doktorantka na Studiach Doktoranckich przy Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Dietetyk w Simply Diet. OSTEO-REH we Wrześni oraz w Centrum Rekreacyjnym Fabianowo Sport & Beauty w Poznaniu. Autorka artykułów dla takich czasopism jak …