• Kategorie
Konferencja żywieniowa ADS – 16.09.17.
Data publikacji: 21 września 2017

Konferencja żywieniowa ADS – 16.09.17. 
 

W sobotę 16 września 2017 roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w konferencji, organizowanej przez Akademię Dietetyki Sportowej, która odbyła się w Warszawie. Jak zwykle na takich wydarzeniach mogliście spotkać się z nami przy stoisku Kcalmar.pro i porozmawiać zarówno o samym kreatorze jadłospisów, jak i ogólnie o dietetyce, wymieniając między nami dietetykami swoje poglądy nt. żywienia czy odbywających się prelekcji.
 

Skrót ze spotkania
 

Zorganizowane wykłady nie zawiodły poziomem merytorycznym – cóż Akademia Dietetyki Sportowej przyzwyczaiła nas do wysokiej jakości szkoleń i konferencji J Duże doświadczenie prelegentów sprawia, że łatwością przekazują skomplikowane nieraz informacje, często w humorystyczny sposób co tylko ułatwia ich zapamiętywanie. Dzięki temu intensywny dzień upłynął w szybki i przyjemny sposób.

Na spotkaniu mogliśmy posłuchać m.in. o kwasach tłuszczowych omega-3 aż na 2 wykładach. Jedno z nich było autorstwa Bartłomieja Pomorskiego, który opowiadał o ich neuroprotekcyjnej roli, natomiast drugi związany był z ich wpływem na modulację procesów anabolicznych, a wygłosiła go Maja Tomczyk.

Bardzo ciekawy w odbiorze był wykład Mateusza Gawełczyka, który zachęcał do trenowania układu pokarmowego, udowadniając, że odpowiedni sposób żywienia wpływa na jego zdolności do przyswajania większej ilości pożywiania, nawet w trudnych warunkach treningu czy zawodów. Wynika to z m.in. z większej ilości transporterów dla glukozy i fruktozy czy lepszej adaptacji do pracy w trudnych warunkach. Damian Parol rozprawiał się z powszechnie występującymi mitami nt. nabiału. Dostaliśmy dzięki niemu listę kontrargumentów wobec przeciwników mleka (nawet w tych absurdalnych przypadkach). Wszystko podane w merytoryczny i żartobliwy sposób.  Z kolei Urszula Somow  tłumaczyła, dlaczego sportowcy miewają problemy ze snem i jak w takiej sytuacji może pomóc dietetyk. Manipulacja węglowodanami, stosowanie tryptofanu, waleriany, melatoniny to tylko kilka możliwości i substancji w arsenale specjalisty żywienia. Która z nich działa? Od teraz już wiemy J Tadeusz Sowiński, jeden z naszych prelegentów w cyklu certyfikowanych szkoleń Instytutu Edukacji Żywieniowej poruszył temat zasadności treningu na czczo podczas redukcji masy ciała. Jak zawsze – ciekawie i z humorem a jednocześnie w oparciu o badania naukowe – takich wykładów życzymy sobie częściej J Nie dziwi zatem ilość pytań jakie spadły na Tadeusza Sowińskiego.
 

Przerwy między wykładami umiliły zdrowe przekąski w postaci orzechów oraz suszonych i świeżych owoców. Energetycznie doładowani uczestnicy mieli siłę i chęci do dalszej edukacji :)

Konkurs Kcalmar.pro dla uczestników
 

Zorganizowaliśmy również konkurs związany z programem Kcalmar.pro, wyróżniając 3 osoby nagrodą pieniężną do wykorzystania w naszym systemie. Osoba z najciekawszą odpowiedzią dostała 1500 zł, drugie miejsce zostało nagrodzone kwotą 1000 zł, natomiast trzecia osoba uzyskała 500 zł. Cieszymy się na tak liczne zainteresowanie konkursem przez uczestników konferencji oraz kreatywność dietetyków, którzy zachwycili nas swoimi odpowiedziami. Wygranym jeszcze raz gratulujemy!

Słowem podsumowania…
 

Sobota z Akademią Dietetyki Sportowej należała do udanych ;) Cieszymy się z możliwości porozmawiania z Wami – dietetykami, zarówno o samym programie Kcalmar.pro jak i wymianie swoich doświadczeń z pacjentami. Wracamy do pracy nie tylko bogatsi o wiedzę z zakresu dietetyki sportowej, ale również o Wasze uwagi do kreatora jadłospisów, pracując jeszcze bardziej nad doskonaleniem programu Kcalmar.pro.

Anna Szponar

Anna Szponar

Dietetyk

Magister dietetyki klinicznej oraz dietetyczka platformy Kcalmar, współtworząca oprogramowanie Kcalmar.pro. Swoje wykształcenie zdobyła, kończąc studia na wydziale lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na studiach licencjackich udzielała się w kole naukowym, prowadząc edukację żywieniową młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Miłośniczka kuchni wegańskiej, która inspiruję ją do kulinarnych eksperymentów i zdrowego odżywiania. Ponadto zwolenniczka aktywności ...