• Kategorie
Rozszyfruj Swoją Krew – recenzja książki
Data publikacji: Oct. 24, 2017

Rozszyfruj Swoją Krew – recenzja książki
 

W związku z premierą książki: Rozszyfruj Swoją Krew autorstwa Pauliny Ihnatowicz i Emilii Ptak-Kasicy postanowiliśmy przyjrzeć się jej i wydać własną opinię na jej temat. Co powinni wiedzieć o niej dietetycy i przede wszystkim czy warto przystąpić do jej lektury?

 

Książka Rozszyfruj Swoją Krew – ogólne informacje
 

Książka jest nazywana przez autorki przewodnikiem po krwi, który powstał w celu wyjaśnienia ludziom w jaki sposób wykonywane są badania krwi, jak się do nich przygotować, jak wygląda pobieranie próbek, na jakiej zasadzie powstają normy referencyjne i w końcu jak interpretować poszczególne wyniki. Zgodnie z opisem książki jej odbiorcami są wszyscy, a poradnik powinien przeczytać każdy. Nasuwa się myśl, że będzie to bardziej pozycja biblioteczna dla pacjenta, który jest pozbawiony wiedzy z zakresu diagnostyki laboratoryjnej oraz bez znajomości podstaw klinicznych, jakie powinni mieć dietetycy. Jednak jak wiemy, bardzo często po zakończeniu studiów wiele informacji jest zapominanych, dlatego tak ważne jest regularne przypominanie sobie zdobytej wiedzy oraz jej aktualizowanie. Oprócz szkoleń i konferencji warto postawić również na książki, do których w każdym momencie można wrócić, by przypomnieć sobie pewne zagadnienia. Przemyślanym rozwiązaniem było wydanie przez autorki dwóch wersji książki Rozszyfruj Swoja Krew: wersji mini (podstawowej) – dla osób, które nie mają podstawowej wiedzy medycznej i chciałyby nauczyć się odczytywać swoje wyniki krwi oraz w wersji pro (zaawansowanej) – dla specjalistów, którzy na co dzień zajmują się szeroko pojętym poradnictwem zdrowotnym. Kolejnym argumentem za przeczytaniem tej książki przez dietetyka jest możliwość zaznajomienia się z tym, co czytają pacjenci, by znać ich kierunek myślenia. Po jej przeczytaniu warto wyrobić sobie własną opinię, by popierać przeczytane przez pacjentów teorie lub je obalać.

 

Tematyka książki
 

Jak już zostało wspomniane treść ociera się o zagadnienia związane z pobieraniem krwi do badań i jej diagnostyką. Ponadto w książce znajdują się opisy chorób niektórych narządów wewnętrznych i poradnik dietetyczny, który może pomagać w terapii. Słowo niektórych znajduje się tu nie przypadkiem, ponieważ nie sposób w jednej książce popularno-naukowej opisać zasady działania całego organizmu. Treść i tak jest bardzo rozbudowana, ponieważ w zależności od wariantu książki liczy sobie ona 400 lub 800 stron (odpowiednio dla wersji mini i pro). To co jest niezwykle cenne dla czytelnika to możliwość przestudiowania przykładowych wyników badań na prawdziwych przypadkach. Treść krąży m.in. wokół diagnostyki chorób tarczycy, odczytywaniu wyników morfologii, diagnostyki niedokrwistości, zaburzeń odporności oraz wyników badań lipidogramu.

 

Opinia dietetyka
 

To co jest bardzo pomocne w omawianej książce to graficzne przedstawienie wykresów i wiedzy w formie zeszytowych notatek. Dzięki temu treść, która nie należy do najłatwiejszych jest przedstawiona w ciekawy sposób i na pewno „nie podręcznikowy”. Oprócz tego, autorki zadbały o wplatanie swoich zawodowych doświadczeń na przykładzie pacjentów i ich prawdziwych historii, co nie tylko pomaga w interpretacji przedstawionej wiedzy, ale również daje praktyczne wskazówki mniej doświadczonym dietetykom i innym specjalistom.

Niezaprzeczalnie książka jest owocem trudu i wysiłku autorek, w której napisanie włożono dużo serca i pracy. Jak podkreślają same autorki, jest to związane z bliskością tematyki i prywatnymi doświadczeniami zdrowotnymi, o których czytelnik może przeczytać już na samym początku książki. To budzi zaufanie czytelnika do autorek i w przypadku pacjentów borykających się z podobnymi chorobami, również nadzieję na znaczną poprawę stanu zdrowia lub nawet wyleczenie. Z punktu widzenia dietetyka, może nie wszystko zostało ujęte zgodnie z wiedzą akademicką i nie z każdym punktem książki trzeba od razu się zgadzać. Warto jednak ją przeczytać, by przypomnieć sobie wiedzę ze studiów, jak i również poszerzyć ją o aktualne doniesienia. Nowo przeczytane informacje warto zawsze weryfikować i szukać poparcia w literaturze naukowej. Dzięki temu wiedza na pewno zostanie w głowie na dłużej!

Zachęcamy do przeczytania książki i wydania własnej opinii. Jednym ze sposobów nabycia jej jest wzięcie udziału w naszym konkursie ogłoszonym na Facebooku. Chętnych przekierowujemy do szczegółów konkursu i życzymy powodzenia!

 

Marzena Lamont

Marzena Lamont

Dietetyk

Główny dietetyk serwisu Kcalmar i współautorka oprogramowania Kcalmar.pro; specjalista ds. Zdrowia Publicznego, aktualnie doktorantka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Uczestniczyła w licznych konferencjach rozpowszechniając wiedzę z zakresu dietetyki, ukończyła dodatkowe kursy poszerzając swoją wiedzę. Jako dietetyk, realizowała program profilaktyki i promocji zdrowia 'Weź sobie zdrowie do …

Anna Szponar

Anna Szponar

Dietetyk

Magister dietetyki klinicznej oraz dietetyczka platformy Kcalmar, współtworząca oprogramowanie Kcalmar.pro. Swoje wykształcenie zdobyła, kończąc studia na wydziale lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na studiach licencjackich udzielała się w kole naukowym, prowadząc edukację żywieniową młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Miłośniczka kuchni wegańskiej, która inspiruję ją do kulinarnych eksperymentów i zdrowego odżywiania. Ponadto zwolenniczka aktywności …