• Kategorie
Duże zmiany w Kcalmar.pro
Data publikacji: April 10, 2018

Duże zmiany w Kcalmar.pro
 

Szanowni,
 

dla zespołu Kcalmar dwa ostatnie lata to okres ponadprzeciętnie ciężkiej pracy, wielu wyrzeczeń, a także trudnych decyzji. To również radość z możliwości tworzenia i rozwijania oprogramowania pozwalającego komponować jadłospisy zupełnie inaczej niż wcześniej, systemu wyróżniającego się błyskawicznym sposobem edycji potraw oraz mnogością wyjątkowych funkcji. To słuchanie Waszych potrzeb - setki długich rozmów z dietetykami podczas konferencji, które pozwalają lepiej zrozumieć naszych Użytkowników. To w końcu dzielenie się darmową wiedzą podczas największych szkoleń on-line – realizowanych w ramach Rajdu Nowoczesnej Dietetyki. Nasza pasja i zaangażowanie zostały przez Was docenione w najbardziej wartościowy sposób – zaufaliście nam dołączając do elitarnego grona użytkowników Kcalmar.pro.

Dynamiczny wzrost liczby użytkowników oraz łatwość z jaką można komponować jadłospisy przyczyniły się do absolutnej eksplozji liczby potraw w bazie danych programu. Na chwilę obecną, Użytkownicy stworzyli i dodali do diet ponad 6 000 000 potraw. Te dwa czynniki oraz nowe funkcje w programie, stale wprowadzane zgodnie z Waszymi sugestiami, doprowadziły do spowolnienia czasu tworzenia jadłospisów. Taki stan rzeczy stoi w sprzeczności z fundamentalnym założeniem programu – błyskawicznej i efektywnej pracy oszczędzającej czas. Będąc dietetykami mamy świadomość jakie niedogodności może to dla Was powodować - dłuższe przesiadywanie wieczorami przy dietach to mniej wartościowego czasu dla siebie, rodziny czy przyjaciół.

Rozumiemy i szanujemy Wasz czas dlatego już w grudniu ubiegłego roku przenieśliśmy aplikację na serwery, które gwarantują wysoką wydajność nawet przy kilkukrotnie większej liczbie użytkowników. Zabieg ten okazał się w dłuższym okresie niewystarczający, dlatego dodatkowo przeprowadziliśmy szeroką optymalizację kodu aplikacji, która usprawniła sposób wyszukiwania i dodawania potraw. To rozwiązanie również okazało się krótkotrwałe.

Traktując szybkość tworzenia jadłospisów i  wartość Waszego czasu jako priorytet, zdecydowaliśmy się na natychmiastową zmianę naszych planów dotyczących rozwoju produktów i obecnie prowadzimy szeroko zakrojone prace polegające na zmianie architektury całego systemu. To bardzo skomplikowany i wymagający zabieg, który jednak zaowocuje zdecydowaną zmianą w prędkości działania systemu, szczególnie na ekranie tworzenia jadłospisów. Zmiany nie wpłyną na sposób Waszej interakcji z programem – dalej będzie można błyskawicznie edytować dowolną potrawę na jadłospisie, natomiast czas wyszukiwania potraw będzie zredukowany do minimum. Wrócimy do błyskawicznego dodawania i edycji potraw, które nasi użytkownicy pamiętają z początków pracy z programem. Wszelkie prace związane ze zmianą architektury zakończą się w maju i będą poprzedzone przerwą techniczną w godzinach nocnych.

Jednocześnie, każdy z Was może już teraz sprawić, że praca z Kcalmar.pro będzie szybsza i bardziej wydajna. Prędkość działania programu jest między innymi uzależniona od liczby zapisanych jadłospisów, których przez niespełna dwa lata zostało opracowanych ponad 260 000. Usuwając jadłospisy, które nie są już przez Was wykorzystywane  (zarówno z zakładki „Jadłospisy”, jak i te powiązane z pacjentami) możecie dołożyć swoją część do skomplikowanego procesu optymalizacji oprogramowania. Więcej informacji o tym jak samodzielnie przyspieszyć działanie systemu znajdziecie w tekście tutaj.

Jeśli już teraz chcecie nieco przyspieszyć Waszą pracę z programem Kcalmar.pro możecie to osiągnąć dzięki niewielkiej redukcji często niepotrzebnych już danych na Waszych kontach. Oto kilka elementów, które można zmodyfikować już teraz.

 

1. Uporządkowanie zakładki "Pacjenci"


Zakładka „Pacjenci” i usunięcie z bazy tych osób oraz ich jadłospisów, które nie są już Wam niezbędne. Warto to zrobić, jeśli konta i jadłospisy są testowe, zdublowane lub zakończyliście współpracę z danym pacjentem dawno temu.


 

2. Zakładka „Jadłospisy”
 

Tutaj podobnie, warto usunąć te diety, którą są i tak przypisane do pacjenta lub w jakiś sposób zdublowane w systemie w innym miejscu.

 

3. Zakładka „Potrawy” i usunięcie powtarzających się przepisów
 

System każdorazowo przelicza wszystkie potrawy dodane w bazie, natomiast część z nich to zdublowane receptury, przepisy o zmienionej gramaturze produktów lub puste potrawy. Program pozwala błyskawicznie zmienić skład czy opis każdej z nich podczas tworzenia konkretnego jadłospisu, nie warto zatem zapisywać kolejnych wersji, które różnią się jedynie ilością sałaty w przepisie lub wręcz są tylko duplikatem ;)

 

4. Dodawanie na grafik gotowych potraw zamiast produktów
 

Podczas samego tworzenia jadłospisów warto zwrócić uwagę czy robimy to prawidłowo. Powinniśmy dodawać całe potrawy (w których swobodnie zmieniamy produkty, ich gramaturę, opis przygotowania czy jej nazwę), zamiast dodawać pojedyncze składniki. Jeśli macie tak przygotowane jadłospisy warto je poprawić – z korzyścią dla Was (taki sposób układania jest szybszy), dla pacjentów (jadłospis na wydruku prezentuje się znacznie lepiej i jest czytelniejszy) oraz dla całego systemu (ilość przetwarzanych danych i szybkość działania). Poniżej krótki filmik „Jak nie układać jadłospisów w Kcalmar.pro”.

 

 

 

W odpowiedzi na Wasze sugestie wprowadziliśmy na początku kwietnia 3 nowe funkcje, takie jak: automatyczne przeliczanie jadłospisów na inne kaloryczności, wyświetlanie historii użytych potraw, a także możliwość zamiany konkretnego składnika na inny, we wszystkich potrawach na jadłospisie, przy pomocy tylko jednego kliknięcia. Te 3 super funkcje, które nadzwyczajnie przyspieszają proces opracowywania diet są zarezerwowane dla planu premium, jednak w związku z tym, że wyszukiwanie potraw nie działa tak sprawnie jak byśmy tego oczekiwali, zostały udostępnione we wszystkich pakietach, do czasu ukończenia prac optymalizacyjnych. Dzięki takim zabiegom, Kcalmar ciągle pozostaje najbardziej wydajnym narzędziem w pracy dietetyka.


 

Dziękujemy za Wasze zaufanie, rozumiemy problemy jakie możecie obecnie odczuwać podczas pracy z programem i zapewniamy, że niebawem znowu będziecie mogli tworzyć jadłospisy tak efektywnie jak kiedyś. Nie przestaniemy Was pozytywnie zaskakiwać i już szykujemy absolutne petardy na najbliższy rok.
 

Naszą misją jest rozwijanie ponadprzeciętnego oprogramowania, dzięki któremu każdy użytkownik otrzymuje więcej czasu dla siebie, rodziny lub przyjaciół.

 

Paweł Bartoszek i Zespół Kcalmar.pro

 

 

 

Paweł Bartoszek

Paweł Bartoszek

Założyciel i CEO platformy Kcalmar. Były finansista, który doświadczenie zdobywał w instytucjach finansowych w Warszawie i Londynie, postanowił 2 lata temu rzucić korporację i dać upust swojej przedsiębiorczości. Jako zapalony cyklista, freerideowy narciarz, nałogowy zjadacz kukułek i osoba, której zawsze wszędzie jest pełno, wreszcie zasięgnął rady dietetyka, by swoje "nowe" …