• Kategorie
VIII Ogólnopolska Konferencja Dietetyki Congressus Dietetica – relacja dietetyka
Data publikacji: April 18, 2018

VIII Ogólnopolska Konferencja Dietetyki Congressus Dietetica – relacja dietetyka
 

W dniach 6-7 kwietnia 2018 roku miała miejsce VIII Ogólnopolska Konferencja Dietetyki organizowana corocznie przez Polskie Stowarzyszenie Dietetyków w Centrum Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Aktualna edycja była poświęcona tematom takim jak:  ,,Znaczenie mikrobioty w profilaktyce i leczeniu wybranych chorób” oraz ,,Wybrane aspekty otyłości w świetle najnowszych doniesień naukowych”.

Dzień I
 

Dzień pierwszy konferencji rozpoczął się o godzinie 9:15, kiedy nastąpiło uroczyste przywitanie uczestników oraz rozpoczęcie Konferencji. Pierwszym tematem, który rozpoczął tegoroczną konferencję był temat Dr. hab. n. med. Lucyny Ostrowskiej ,,Wpływu mikroflory jelitowej na rozwój i leczenie otyłości. Po zakończonej prezentacji Pani Doktor wyczerpująco udzielała odpowiedzi na zadawane pytania przez uczestników.

Kolejnymi wykładami podczas konferencji były miedzy innymi: „Mikrobiom, a niedożywienie” Mgr Pauliny Czadek, „Przeszczep bakterii jelitowych - fakty i mity” Dr hab. Elżbiety Poniewierki oraz „Stres matki w okresie ciąży jako czynnik zwiększający ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości u potomstwa” Ewy Bryl, Tomasza Hanća.

 

Nowe funkcje Kcalmar.pro
 

Zespół Kcalmar.pro już od godzin porannych czekał na uczestników konferencji przy głównym wejściu do auli wykładowej, częstując uczestników kcalmarową wodą. Szczególne zainteresowanie wzbudziły wśród uczestników konferencji 3 nowe funkcje, zaprezentowane przez zespół Kcalmar. Były to miedzy innymi: globalna podmiana składnika, automatyczne przeliczanie kaloryczności oraz wyszukiwanie potraw powtarzających się aż do 4 tygodni wstecz. Wielu dietetyków oraz studentów zainteresowały również szkolenia z Instytutu Edukacji Żywieniowej Kcalmar.pro. Nowy cykl szkoleń rozpoczął się już w marca, jednak dzięki temu, że szkolenia są on-line uczestnik otrzymuje ciągły dostęp do nagrań, materiałów i certyfikatów, dzięki temu spóźnialscy (Ci, którzy nie zdecydowali się wcześniej 😊) mogą uzyskać dostęp do minionych i planowanych szkoleń. Warto dodać, że po zakończeniu całego cyklu dziesięciu certyfikowanych szkoleń jest możliwość przystąpienia do egzaminu, którego pozytywny wynik, wiąże się z otrzymaniem eleganckiego dyplomu.

Konkurs Kcalmar.pro
 

Podczas trwającej przerwy kawowej i obiadowej uczestnicy konferencji chętnie brali udział w konkursie zorganizowanym przez Kcalmar.pro. Ponadto pojawiały się liczne pytania ze strony uczestników konferencji odnośnie programu do układania jadłospisów. Uczestnicy również wyrażali chęć przetestowania programu oraz zadawali liczne pytania.

 

Integracja uczestników konferencji
 

Dzień pierwszy zakończył się o godzinie 17:30. Natomiast organizatorzy konferencji zaplanowali również spotkanie integracyjne dla wszystkich uczestników o godzinie 21:00 w FooFoo Bar przy ulicy Piotrkowskiej.

 

Dzień II
 

Dzień drugi był dniem szczególnym, ponieważ w tym dniu zostały wylosowane trzy osoby, które otrzymały nagrody za udział w konkursie w wysokości 1000 zł, 1500 zł oraz 2000 zł, osoby te mogły przeznaczyć wygraną na program do układania jadłospisów Kcalmar.pro lub szkolenia z Instytutu Edukacji Żywieniowej.

 

Program II dnia konferencji
 

Ten dzień również był poświęcony tematyce otyłości. Wykład rozpoczęła Pani Dr n. med. Emillia Korek na temat ,,Problematyki w otyłości w ujęciu historycznym”. Kolejnymi tematami jakie zostały poruszone były między innymi: ,,Insulinooporność a przewlekła reakcja zapalna” Dr hab. Moniki Karczewskiej-Kupczewskiej, ,,Genetyczne podłoże otyłości” Dr hab.n.med prof. nadzw. UJ Iwony Wybrańskiej, ,, Laktoferyna- naturalny regulator metabolizmu” Dr n. biol Joalnty Artym. Następnie nastąpiła przerwa kawowa, na której mogliśmy chwilę odpocząć przed kolejną dawką wiedzy oraz skosztować przepysznych fit ciasteczek do kawy lub herbaty.

Po przerwie odbyła się sesja satelitarna, w której po krótkiej dyskusji następny prelegent Michał Brzeziński opowiadał o pomocnych funduszach w rozwijaniu swojego biznesu, a zaraz po nim wystąpiła Dr n. med. Elżbieta Włodarczyk, przedstawiając temat refluksu. Kolejnymi tematami były: choroby Alzheimera a otyłość Pana Dr hab. Inż. Lek. Med. Dariusza Włodarka, ,,Metaboliczna otyłość z prawidłową masą ciała i otyłość z prawidłowymi wskaźnikami metabolicznymi a ryzyko metaboliczno-naczyniowe” Dr n. med. Marii Nowak, ,,Otyłość vs. karcynogeneza: rola tłuszczów i tkanki tłuszczowej” Prof. dr hab. n. med. Jakuba Fichna,  ,,Dietoterapia w łuszczycy w kontekście nadwagi i otyłości” Dr hab. n. med. prof. nadzw. UM Anny Zalewskiej-Janowskiej.

Kolejną serię wykładów rozpoczęła Mgr Agata Krasińska, gdzie poruszona została tematyka odpowiedniej dietoterapii, jako kluczowego elementu zespołu Pradera-Willego. Wykład o pacjencie otyłym jako ciężkim pacjencie przeprowadził Dr n. med. Leszek Putyński, Natomiast o edukacji kulinarnej dzieci jako niezbędnym narzędziu w walce z epidemią otyłości opowiedziała Mgr Urszula Somow.

Bardzo ciekawym oraz często poruszanym pytaniem w gabinecie dietetycznym był temat o zastosowaniu niskokalorycznych substancji słodzących w kontroli masy ciała Dr inż. Katarzyny Okręglickiej. Ostatnim prelegentem był Dr hab. Inż. Lek. Med. Dariusz Włodarek, który opowiedział o wpływie spożyciu soków na masę ciała.

Na zakończenie konferencji każdy z uczestników dostał imienny certyfikat poświadczający udział w VIII Ogólnopolska Konferencja Dietetyki.

 

Zwycięzcy konkursu Kcalmar.pro
 

W trakcie przerwy obiadowej zostali wyłonieni zwycięzcy naszego konkursu, którzy udzielili najbardziej kreatywnych odpowiedzi na pytanie konkursowe. Nagrodą główną był bon o wartości 2000 zł, za II miejsce zwycięzca otrzymał bon 1500 zł, natomiast III miejsce bon o wartości 1000 zł. Oczywiście pojawiły się również wyróżnienia nagrodzone certyfikowanymi szkoleniami Instytutu Edukacji Żywieniowej Kcalmar.pro. Sami widzicie, że warto brać udział w naszych konkursach!

       

                                  

 

Magdalena Koropatwa

Magdalena Koropatwa

Dietetyk

Mgr dietetyki- absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie na kierunku Dietetyka oraz Żywienie Człowieka i Dietetyka. Zainteresowania oraz prace naukowe skupia wokół chorób metabolicznych w tym cukrzycy. Autor prac dotyczących miedzy innymi pozyskiwania substancji biologicznie czynnych wypływających na poprawę stanu glikemii. Swoją wiedzę z zakresu dietoterapii zdobywa na licznych szkoleniach oraz …

Malwina Oleszczuk

Malwina Oleszczuk

Dietetyk

Ukończyła studia licencjackie na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, zdobywając wiedzę na temat swojej pasji, którą jest zdrowe odżywianie. Aktualnie pogłębia swoją wiedzę na studiach magisterskich oraz wielu szkoleniach, konferencjach i kursach. Czas wolny od pracy i nauki lubi spędzać aktywnie, uczęszczając na zajęcia fitness. Zdobyta wiedza oraz ciężka praca wytyczyły …