• Kategorie
Aktualizacja systemu Kcalmar.pro – 3 nowe super funkcje!
Data publikacji: April 30, 2018

Aktualizacja systemu Kcalmar.pro – 3 nowe super funkcje!
 

Jakiś czas temu w Kcalmar.pro pojawiły się 3 nowe funkcje, o które prosili nasi Użytkownicy. Jak działa w praktyce „automatyczne przeliczanie kaloryczności jadłospisów”, „globalna podmiana składnika w całym jadłospisie” oraz „wyszukiwarka użytych potraw”? O tym przeczytacie poniżej.

 

 Automatyczne przeliczanie kaloryczności jadłospisów
 

„Automatyczne przeliczanie kaloryczności jadłospisów” to nowa funkcja wprowadzona w programie Kcalmar.pro, a znana już dla użytkowników dedykowanego modułu Kcalmar Catering. To właśnie tam zrodziła się potrzeba stworzenia rozwiązania, które ułatwi powielanie jadłospisów w różnych kalorycznościach. Zazwyczaj firmy cateringowe, mają w swojej ofercie do wyboru kilka wariantów kalorycznych danej diety. Aby w module Kcalmar Catering nie tworzyć każdorazowo kolejnych wersji, stworzyliśmy możliwość automatycznej konwersji do wybranej kaloryczności. Funkcja ta bardzo ułatwia pracę cateringów i znacznie skraca czas tworzenia jadłospisów w ofercie cateringowej. Uznaliśmy, że warto wykorzystać tę funkcję również w Kcalmar.pro J Jak ona działa? O tym poniżej.


Aktualnie dostępna we wszystkich planach STUDENT, MASTER i PREMIUM funkcja pozwala po skopiowaniu gotowego jadłospisu, zdecydować podczas wklejania, na jaką kaloryczność go zmienić. Program mnoży gramatury wszystkich produktów w potrawach jadłospisu przez określony współczynnik, co pozwala proporcjonalnie zmienić przepis na daną kaloryczność. Warto oczywiście dodatkowo zweryfikować finalny jadłospis i ręcznie skorygować ilość składników do praktycznych wartości. Niemniej rozwiązanie to bardzo ułatwia szybką modyfikację gotowego jadłospisu i dostosowanie go do innej kaloryczności. Świetnie sprawdzi się na przykład w jadłospisach dla par czy całych rodzin.Tutaj krótki filmik instruktażowy jak w praktyce skorzystać ze wszystkich trzech opisywanych funkcji:
 

Globalna podmiana składnika w całym jadłospisie
 

Globalna podmiana składnika w całym jadłospisie pozwala zamienić użyty w jadłospisie produkt na jakikolwiek inny, dostępny w bazie. Wystarczy po wejściu w zakładkę „Lista zakupów” kliknąć w określony składnik i wpisać w pojawiającej się wyszukiwarce interesujący nas produkt. Program zamieni artykuły w ilości 1 do 1, warto również sprawdzić w jakich potrawach dokonujemy zmiany i zweryfikować czy nowy składnik zgadza się z nazwą posiłku czy opisem przygotowania. Kiedy może przydać się funkcja globalnej podmiany składnika? Na przykład, kiedy chcemy dostosować nasz jadłospis do pacjentów na diecie bezglutenowej i zamienić pieczywo czy makaron na produkty bezglutenowe.

Wyszukiwarka użytych potraw
 

Wyszukiwarka użytych potraw to funkcja, która pozwala kontrolować, czy posiłki dodawane w kolejnym jadłospisie pacjenta nie pojawiły się już wcześniej w jego diecie. Wielu pacjentów podejmując współpracę z dietetykiem liczy na różnorodne propozycje i kulinarne inspiracje. Dzięki tej funkcji program analizuje jadłospisy z poprzednich 4 tygodni danego pacjenta i ikoną oznacza, które z nich się powtarzają. System za tę samą potrawę uznaje nawet przepisy, gdzie zmieniliśmy gramatury poszczególnych produktów, natomiast przy dodawaniu lub usuwaniu artykułów, zmianie opisu przygotowania czy nazwy, system uzna taką potrawę za nową. Standardowo funkcja jest nieaktywna, aby ją uruchomić (podświetlona na zielono ikona) należy kliknąć w przycisk na górze strony (przy opcjach kopiowania, drukowania etc.).

Aktualizacja w Kcalmar.pro
 

Mamy nadzieję, że nowe funkcje przypadną Wam do gustu i chętnie będziecie z nich korzystać. Stale rozwijamy system Kcalmar – ułatwiając tworzenie jadłospisów i zarządzanie bazą pacjentów w Kcalmar.pro, aktualnie zaś pracujemy nad optymalizacją, która sprawi, że praca programu znacznie przyspieszy. Prosimy jeszcze o chwilę cierpliwości :)

 

Michał Płecha

Michał Płecha

Dietetyk

Absolwent dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz... prawa UMCS w Lublinie. Autor tekstów popularnonaukowych, uczestnik i współorganizator licznych szkoleń i konferencji z zakresu dietetyki. Praktyki pobierał m.in. w Akademii Dietetyki Sportowej w Gdańsku czy klubie piłkarskim Legia Warszawa. Przez prawie 3 lata zawodowo związany z Kcalmar.pro. Instruktor Polskiego Związku Lekkiej …