• Kategorie
Relacja ze szkolenia IEŻ 2018 z Damianem Parolem – Budowanie masy mięśniowej – postępowanie żywieniowe
Data publikacji: May 30, 2018

Relacja ze szkolenia IEŻ 2018 z Damianem Parolem: Budowanie masy mięśniowej – postępowanie żywieniowe
 

W dniu 15 maja 2018 o godzinie 19:00 odbyło się szkolenie pt. „Budowanie masy mięśniowej – postępowanie żywieniowe”, które prowadził Damian Parol w ramach II cyklu szkoleń Instytutu Edukacji Żywieniowej zorganizowanego przez Kcalmar.pro.

 

Damian Parol - znane nazwisko polskiej dietetyki! 
 

Damian Parol - dietetyk i psychodietetyk, absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Jest współautorem dokumentu: „Stosowanie suplementów diety i żywności funkcjonalnej w sporcie. Rekomendacje dla polskich związków sportowych. Wspólne Stanowisko Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej i Komisji Medycznej Polskiego Komitetu Olimpijskiego”. Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych na temat diety, sportu i zdrowego stylu życia.

 

Trening budujący masę mięśniową
 

Prelegent przedstawił informacje na temat treningu i jego roli w kształtowaniu masy mięśniowej. Dowiedzieliśmy się, że każdy mięsień powinien być trenowany min. 2 razy w tygodniu, a większość ćwiczeń (80%) powinna być złożona – angażująca przynajmniej dwa stawy. Damian Parol podkreślił, iż kluczowe znaczenie w budowaniu mięśni ma objętość treningowa, a krótkie przerwy między seansami (<2 minuty) nie są optymalnym rozwiązaniem. Nie zabrakło też ciekawostek… Czy wiedzieliście, że klata najlepiej rośnie w poniedziałek? :D Dowiedzieliśmy się też, jak badać skład ciała (m.in. fałdomierz, bioimpedancja, wzór YMCA).

 

Znaczenie bilansu energetycznego i gęstości energetycznej diety
 

Prelegent poinformował, iż żeby budować masę mięśniową, należy dodać 10 % CPM lub 300 kcal (z tłuszczu i węglowodanów). Zaznaczył, że trzeba uważać dodając kalorie, gdyż może dojść do niepotrzebnego przyrostu tkanki tłuszczowej. Dowiedzieliśmy się jakiego przyrostu masy mięśniowej można się spodziewać. Temat ten został zaprezentowany na przykładzie modelu Mcdonalda i modelu Helmesa. Damian Parol przedstawił też informacje na temat gęstości energetycznej diety oraz podał przykłady posiłków. Czy słyszeliście kiedyś o żołądku deserowym? Ja nie :) Otóż „żołądek deserowy to specjalny organ, który służy do trawienia sernika babci, kiedy w pierwszym żołądku absolutnie nie ma miejsca”. Jak widać zmiana smaku może sprawić, że będzie można łatwiej spożyć dodatkowe kalorie – mówimy wtedy o sytości sensorycznie-specyficznej.

 

Zapotrzebowanie na białko, węglowodany i tłuszcze podczas budowania masy mięśniowej
 

Prelegent przedstawił także zapotrzebowanie na makroskładniki w świetle dowodów naukowych oraz  poinformował jak je wyliczyć. Dowiedzieliśmy się, jakie jest zapotrzebowanie na białko, węglowodany i tłuszcze w dyscyplinach siłowych. Czy wiedzieliście, że u kobiet zapotrzebowanie na białko jest o 15% mniejsze? Dlaczego tak jest? Co to jest próg leucynowy? Czy okno anaboliczne istnieje? Dlaczego warto jeść białko na noc? Jaka powinna być optymalna podaż białka? Na te i inne pytania udzielił odpowiedzi podczas szkolenia Damian Parol.

 

Odżywki białkowe i suplementy
 

Prelegent przedstawił też rodzaje odżywek białkowych. Ze względu na pochodzenie mamy roślinne, mleczne, jajeczne i mięsne, a ze względu na skoncentrowanie: koncentrat białka (WPC), izolaty białka (WPI), hydrolizaty białka (WPH). Suplementy diety podzielone są na kategorie: A, B, C, D. Damian Parol podkreślił, iż należy wybierać je rozsądnie, gdyż mogą one zawierać środki dopingowe i inne substancje. Przedstawił raport NIK na temat zanieczyszczeń suplementów różnego rodzaju substancjami. Omówił rodzaje suplementów, skuteczność i podał propozycje dawkowania.

 

Opinia dietetyka
 

Szkolenie było ciekawe. Trwało ponad dwie godziny i obfitowało w ważne informacje. Nie zabrakło również ciekawostek! Damian Parol przedstawił też dwa przykładowe jadłospisy, dzięki czemu mogliśmy przyjrzeć się uważniej tematyce budowy masy mięśniowej na konkretnym przypadku. Prelegent odpowiadał też na liczne pytania uczestników, m.in. „Co w przypadku budowania masy mięśniowej u osoby z Hashimoto”, itp. Podał też pozycje książkowe, po które warto sięgnąć w celu zgłębienia tematu. Jesli Was z nami nie było na szkoleniu, możecie uzyskać do niego dostęp klikając tutaj.

Gorąco polecam szkolenia IEŻ.

Agnieszka Bożek

 

Agnieszka Bożek

Agnieszka Bożek

Dietetyk

Dietetyk, autorka bloga Strefa Zdrowego Żywienia oraz tekstów publikowanych w czasopismach i na portalach internetowych. Miłośniczka zdrowego stylu życia. Uważa, że odpowiednio dobrana dieta może być lekarstwem na wiele dolegliwości. Swoim doświadczeniem i wiedzą postanowiła dzielić się z innymi – edukować na temat zdrowego odżywiania i pomóc ludziom wdrażać zdrowe …