• Kategorie
Szkolenie z Tadeuszem Sowińskim w Kcalmar.pro – relacja dietetyka
Data publikacji: Sept. 11, 2018

Szkolenie z Tadeuszem Sowińskim w Kcalmar.pro – relacja dietetyka
 

W dniu 21 sierpnia 2018 o godzinie 19:00 odbyło się szkolenie „Redukcja tkanki tłuszczowej - dieta high carb vs. low carb”, które poprowadził Tadeusz Sowiński w ramach II cyklu szkoleń Instytutu Edukacji Żywieniowej, zorganizowanego przez Kcalmar.pro.

 

Tadeusz Sowiński – znany dietetyk sportowy
 

Tadeusz Sowiński to dietetyk sportowy, specjalista ds. suplementacji. Jest autorem artykułów  publikowanych m.in. na łamach Food-Forum, BC, PoTreningu.pl, AfterWorkout.com. Prelegent podczas wielu konferencji, kongresów, wystąpień.

 

Tkanka tłuszczowa – jak ją zredukować i schudnąć?
 

Tadeusz Sowiński podczas szkolenia omówił dokładnie zagadnienie tkanki tłuszczowej. Poinformował, od czego zależy jej efektywna redukcja. Poruszył też temat koncepcji insulinowej, według której spożywanie węglowodanów może przyczynić się do przyrostu tkanki tłuszczowej, przez większa produkcję insuliny. Omówił też czynniki determinujące utratę masy ciała oraz temat statycznej i dynamicznej koncepcji bilansu energetycznego.

 

Dieta nisko-węglowodanowa i ketogenna w badaniach naukowych
 

Moda na diety nadal trwa. Wszyscy szukają sposobu, który pomoże pozbyć się tkanki tłuszczowej. Prelegent przedstawił, omówił i porównał dwa modele żywieniowe – dietę wysokowęglowodanową i niskotłuszczową w kontekście ich efektywności na podstawie literatury naukowej i case study. Wszystkie przedstawione informacje opierały się na wynikach badaniach naukowych, przy czym Tadeusz Sowiński podkreślił, iż badania, w których porównuje się różne diety i ich wpływ na kompozycję sylwetki, mają zazwyczaj liczne ograniczenia. Ponadto dodał, iż jedną z największych ich wad jest słaba kontrola realizowania założeń poszczególnych diet w praktyce przez uczestników. Dieta „low-carb”, czyli dieta niskowęglwoodanowa może okazać się użytecznym narzędziem w redukcji tłuszczu zapasowego. Na dodatek wpływa ona na poziom motywacji, gdyż wywołuje „efekt WOW” (związany z szybkim ubytkiem masy ciała (głównie wody, ale niekoniecznie zapasowego tłuszczu) i pozwala kontrolować łaknienie. Ale czy to jest korzystna dla zdrowia? Prelegent omówił także dokładnie zagadnienie diety ketogennej. Dowiedzieliśmy się, czym jest dieta ketogenna, ketoza żywieniowa, ketoza ketonowa, keta-adaptacja oraz do czego prowadzi ten model żywienia.

 

Indywidualizacja postępowania żywieniowego – studium przypadku
 

Prelegent podkreślił, iż kwestia rozkładu makroskładników powinna być dokonywana w oparciu o indywidualne parametry pacjenta. Ponadto wybierając model żywieniowy należy pamiętać, iż dowody naukowe wskazują, że dieta z przewagą węglowodanów może stanowić co najmniej równie skuteczne narzędzie w pracy nad redukcją tłuszczu zapasowego, co niskowęglowodanowa.

Pierwszy przypadek zastosowania diety dotyczy zdrowego mężczyzny (37 lat), z dobrą kondycją fizyczną, umiarkowanym poziomem tkanki tłuszczowej (16%), długim stażem treningowym oraz szeroką wiedzą z zakresu planowania treningu i wysokim poziomem motywacji, u którego dieta VLCKD została wprowadzona na własne życzenie. Okazało się, iż dieta ketogenna może być stosowana u osoby aktywnej fizycznie (nie obniża zdolności wysiłkowych przy wykonywaniu regularnych treningów siłowych, sprzyja ich poprawie) i powoduje ubytek tłuszczu zapasowego.

Drugi przykład to przypadek 30-letniej kobiety masie ciała 62,5kg i wzroście 168 cm, dotkniętej insulinoopornością, przyjmującej metforminę, z podejrzeniem PCOS, z aktualnie umiarkowanym poziomem tkanki tłuszczowej (26%), krótkim stażem treningowym i głęboko zakorzenionym przekonaniem o „złej tolerancji węglowodanów”. Wynik? Obniżenie masy ciała z 62,5 do 56,7kg,a tkanki tłuszczowej z 26 do 19%, poprawa samopoczucia, obniżenie poziomu testosteronu. Ponadto pacjentka przestała uważać, że źle toleruje węglowodany. Prelegent poparł analizy przypadków  przykładowymi jadłospisami.

 

Opinia dietetyka

Szkolenie dostarczyło wiele nowych informacji, przydatnych nie tylko w pracy dietetyka. Prelegent odpowiedział wyczerpująco na pytania uczestników, które dotyczyły m.in. wpływu diety niskowęglowodanowej na pacjenta z chorobami tarczycy (Hashimoto), spożywania owoców na diecie redukcyjnej. Odpowiedzi te wzbogacał licznymi ciekawostkami, m.in. starochińskimi porzekadłami :) Gorąco polecam szkolenia IEŻ!

 

Agnieszka Bożek

Agnieszka Bożek

Dietetyk

Dietetyk, autorka bloga Strefa Zdrowego Żywienia oraz tekstów publikowanych w czasopismach i na portalach internetowych. Miłośniczka zdrowego stylu życia. Uważa, że odpowiednio dobrana dieta może być lekarstwem na wiele dolegliwości. Swoim doświadczeniem i wiedzą postanowiła dzielić się z innymi – edukować na temat zdrowego odżywiania i pomóc ludziom wdrażać zdrowe …