• Kategorie
Recenzja cyklu szkoleń online Instytutu Edukacji Żywieniowej 2018
Data publikacji: Feb. 25, 2019


Już wkrótce, pod koniec marca, rusza kolejny cykl szkoleń online Instytutu Edukacji Żywieniowej 2019. W związku z tym postanowiłam podsumować poprzednie 10 webinarów IEŻ 2018, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na ich sukces niewątpliwie wpłynęła tematyka, ale też dobór świetnych prelegentów. Całość to ogromna dawka wiedzy, podana w przystępnej formie – transmisji online.
 

Dlaczego warto szkolić się online?
 

Szkolenia on-line to doskonały pomysł dla osób, które chcą regularnie zdobywać najświeższą wiedzę z zakresu dietetyki. To również rozwiązanie dla tych, którzy logistycznie czy finansowo nie mogą sobie pozwolić na udział w kilkunastu konferencjach dietetycznych w różnych miastach Polski. Dzięki Instytutowi Edukacji Żywieniowej można usiąść wygodnie w fotelu, zalogować się do platformy i wysłuchać szkolenia. Dodatkowo, uczestnicy mogą zadawać pytania prelegentom, czy to na czacie, czy przez „wdzwonienie się” podczas szkolenia (wystarczy działający mikrofon komputerowy). Nawet jeśli nie uda się nam wziąć udziału w webinarze, zawsze możemy wrócić do nagrania i materiałów, które dostępne są bezpośrednio w programie Kcalmar.pro w zakładce „Szkolenia”. Tam też znajdziemy imienne e-certyfikaty z każdego szkolenia. Dodatkowym atutem jest to, iż po zakończeniu cyklu szkoleń można opłacić egzamin i otrzymać dyplom Certyfikowanego Dietetyka.

Kolejny cykl certyfikowanych szkoleń IEŻ rusza już w marcu i nadal można kupić do niego dostęp (TUTAJ).
 

Szkolenia dla dietetyków z cyklu IEŻ 2018
 

Wśród prelekcji w 2018 znalazły się:

 1. Płodność a dieta - zaburzenia owulacji i wybrane zaburzenia hormonalne, przeprowadzone przez Sylwię Leszczyńską.

 2. Rozszerzanie diety niemowlęcia i dieta dziecka w drugim roku życia - zalecenia i praktyka, przedstawione przez Małgorzatę Jackowską.

 3. Budowanie masy mięśniowej - postępowanie żywieniowe z Damianem Parolem.

 4. Probiotyki - zbędny suplement czy panaceum na wszystko? (Anna Bartnicka).

 5. Endometrioza i PCOS - zalecenia diagnostyczno - żywieniowe przeprowadzone przez  Monikę Gackowską.

 6. Redukcja tkanki tłuszczowej - dieta high carb vs. low carb - Tadeusz Sowiński.

 7. Praca z pacjentem z chorobami autoimmunologicznymi - profilaktyka, diagnostyka i leczenie żywieniowe, które przeprowadziła Paulina Ihnatowicz.

 8. Zastosowanie diety roślinnej w leczeniu insulinooporności z Iwoną Kibil.

 9. Interakcje leków z żywnością w chorobach metabolicznych - Iwona Sajór.

 10. Relacja Dietetyk-Pacjent. Praca z trudnym pacjentem z Anną Paluch.

3 najciekawsze szkolenia
 

Moim zdaniem na szczególną uwagę zasługuje szkolenie: Rozszerzanie diety niemowlęcia i dieta dziecka w drugim roku życia - zalecenia i praktyka, przedstawione przez Małgorzatę Jackowską. To oczywiście moje subiektywne odczucia, ale akurat ten webinar przypadł mi do gustu, gdyż prelegentka w przystępny sposób omówiła fakty i mity na temat żywienia dziecka, co w obecnym chaosie informacyjnym jest dużym problemem. Wymieniła korzyści płynące z karmienia piersią zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Małgorzata Jackowska omówiła też zasady stosowania mleka modyfikowanego w żywieniu dziecka, zalecenia dotyczące wprowadzania posiłków uzupełniających czy schematy poszerzania diety. Poruszyła również problem responsive feeding, czyli karmienia według potrzeb dziecka z punktu widzenia samoregulacji apetytu oraz budowania zdrowych nawyków żywieniowych. Uważam, że to bardzo cenna wiedza, nie tylko w pracy dietetyka.

Drugim szkoleniem, które bardzo mi się podobało było: Płodność a dieta - zaburzenia owulacji i wybrane zaburzenia hormonalne, przeprowadzone przez Sylwię Leszczyńską. Prelegentka poruszyła istotny problem, z którym boryka się coraz więcej kobiet. Usłyszeliśmy między innymi o przyczynach niepłodności, jakie są statystki tego zaburzenia i w jakich przypadkach możemy wpływać na nie dietą. Sylwia Leszczyńska zwróciła uwagę na to, że dieta i tryb życia w okresie poprzedzającym ciążę wpływają na przebieg ciąży, stan zdrowia kobiety i płodu. Poznaliśmy też błędy żywieniowe, które wpływają na zaburzenia gospodarki hormonalnej. Szkolenie obfitowało w informacje, które mogą pomóc dietetykowi w pracy z pacjentką mającą problemy z zajściem w ciążę.

Trzecie szkolenie, które szczególnie zwróciło moją uwagę to: Praca z pacjentem z chorobami autoimmunologicznymi - profilaktyka, diagnostyka i leczenie żywieniowe, które prowadziła Paulina Ihnatowicz. Choroby autoimmunologiczne to zmora naszych czasów, warto więc mieć dokładnie i bieżące informacje na ten temat. Na dodatek problematyka ta jest mi szczególnie bliska, dlatego też z niecierpliwością czekałam na to szkolenie. I oczywiście się nie zawiodłam. Prelegentka wymieniła czynniki, które mogą mieć wpływ na rozwój tych chorób. Mówiła jakie badania są istotne w ich diagnostyce. Omówiła też szeroko rolę diety w poszczególnych rodzajach chorób autoimmunologicznych.
Tak jak wspomniałam, to moja subiektywna ocena, wszystkie szkolenia były bardzo interesujące, jednak ze względu na moją specjalizację, to właśnie one szczególnie mi się podobały. Cały cykl jest skonstruowany tak, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

 

I Konferencja Naukowa „Współczesne Wyzwania Dietetyka” już w kwietniu!
 

Część prelegentów, którzy prowadzili webinary IEŻ 2018, będzie można usłyszeć w nowym cyklu, ale również spotkać podczas I Konferencji Naukowej „Współczesne Wyzwania Dietetyka”, która odbędzie się już 13 kwietnia w Warszawie. Zapowiada się bardzo ciekawie, ponieważ to pierwsza w Polsce konferencja dla dietetyków i żywieniowców, która oferuje jednocześnie wykłady, debaty i warsztaty w 3 obszarach tematycznych:

 • dietetyka sportowa

 • dietetyka kliniczna

 • psychodietetyka.

Konferencje to szczególna okazja, aby posłuchać o najnowszych doniesieniach ze świata nauki w kontekście dietetyki, a patrząc na kadrę prelegentów - praktyków, będziemy mogli dowiedzieć się też o praktycznych aspektach pracy dietetyka. Świetnie zapowiadają się również debaty: „Leczenie żywieniowe w onkologii - czy jest już codziennością?”, „Najciekawsze trendy w dietetyce sportowej”, czy „ Regulacja zawodu dietetyka konsekwencje i nowe możliwości”, która przecież dotyczy nas wszystkich. Z tego co wiem, ostatnie bilety są jeszcze dostępne (TUTAJ).

Podsumowując, gorąco polecam szkolenia Instytutu Edukacji Żywieniowej i te w formie online, a patrząc na kadrę, tematykę i jakość IEŻ, w ciemno polecam też w formie stacjonarnej, podczas konferencji.

Agnieszka Bożek

Agnieszka Bożek

Dietetyk

Dietetyk, autorka bloga Strefa Zdrowego Żywienia oraz tekstów publikowanych w czasopismach i na portalach internetowych. Miłośniczka zdrowego stylu życia. Uważa, że odpowiednio dobrana dieta może być lekarstwem na wiele dolegliwości. Swoim doświadczeniem i wiedzą postanowiła dzielić się z innymi – edukować na temat zdrowego odżywiania i pomóc ludziom wdrażać zdrowe …