• Kategorie
Praca dietetyka online. Pomocne narzędzia i wskazówki
Data publikacji: March 20, 2020

W dzisiejszych czasach wielu dietetyków zmienia sposób współpracy z Pacjentami. Model online, który wybiera większość z nich, wymaga zmiany dotychczasowych nawyków oraz charakterystyki pracy. Kontakt face-to-face z Pacjentem zmniejsza się drastycznie. Jak dietetyk może usprawnić swoją współpracę online? 

Wyzwania pracy z Pacjentem online 

Dietetycy, którzy swoją pracę opierali przede wszystkim na fizycznych wizytach gabinecie, znaleźli się teraz w całkowicie nowej sytuacji. Wymaga to adaptacji do nowych warunków i zmaksymalizowania efektywności ich pracy. W tym artykule postaram się pokazać, jak współczesne narzędzia mogą wesprzeć dietetyków w ich pracy, a jednocześnie zminimalizować negatywne skutki aktualnej sytuacji w kraju. Dostaniesz ode mnie kompletną instrukcję działań online dla dietetyka. 

Zanim jednak zacznę, pozwolę sobie napisać jedno:

Dietetyku, z pewnością nie powinieneś rezygnować z Pacjentów podczas tego trudnego czasu! Uspokój ich. Współpraca nie zmieni się tak drastycznie, jak mogłoby się wydawać. Oferowane przez Ciebie usługi w żadnym wypadku nie stracą na wartości. Musisz o tym pamiętać. 

Dostępne na rynku narzędzia

Jeżeli czytasz ten artykuł, to na pewno wiesz, czym jest program oraz całe środowisko rozwiązań Kcalmar.pro. Zacznijmy zatem od opisania odpowiedniego narzędzia do tworzenia jadłospisów. 

Pierwszą rzeczą, której powinni unikać dietetycy, przechodzący na współpracę opartą na modelu online jest chaos. Zmiana organizacji pracy jest zauważalna, tak więc korzystanie z gotowych rozwiązań, które oferuje Kcalmar.pro, a także inne narzędzia, które w większości przypadków są bezpłatne, jest kluczowe.  

Rozpoczęcie współpracy z Pacjentem zawsze związane jest z umówieniem pierwszej wizyty. Jak odpowiednio je rejestrować i jednocześnie zbierać informacje od Pacjentów? Przy tym pierwszym kroku skorzystamy z: 

  • Profilu publicznego Kcalmar.pro, 

  • Programu Microsoft OneNote (program bezpłatny), 

  • Dowolnej skrzynki pocztowej, na której zarejestrowane jest konto w programie Kcalmar.pro, 

  • Programu oraz dodatku do przeglądarki Skype. 

Rejestrowanie wizyty i tworzenie dokumentacji Pacjenta 

Rozpocznij od stworzenia Twojego profilu publicznego w programie Kcalmar.pro 

1. Uzupełnij wszystkie wymagane dane oraz zaznacz widoczność Twojego profilu. 

Profil pozwalający gromadzić pacjentów

2. Uzupełnij listę oferowanych przez Ciebie usług i wpisz do nich odpowiednią cenę. 

Usługi dietetyków online

3. Zapisz wprowadzone przez siebie zmiany, a Twój profil będzie wyświetlony pod linkiem: 

https://kcalmar.com/dietetycy/, gdzie Pacjenci będą mogli rejestrować wizyty oraz korzystać z usług, które oferujesz.  

Możesz także wysyłać bezpośredni link do profilu publicznego wszystkim zainteresowanym współpracą pacjentom bądź klientom. 

4. Czekaj na zapisy!

Potwierdzenie rejestracji Pacjenta w Twoim gabinecie trafi na Twojego maila, na którym masz zarejestrowane konto. Możesz je odnaleźć w zakładce “Profil publiczny” --> “Twoje wizyty”. Zawarta jest tam także wiadomość, którą Pacjent chce Ci przekazać przed pierwszą wizytą. 

Do stworzenia dokumentacji możesz wykorzystać wiele bezpłatnych narzędzi dostępnych na rynku, jednak moja propozycja to: 

 

OneNote – wirtualny dziennik  

Jeżeli nie spotkałeś się wcześniej z narzędziem, jakim jest OneNote, to możesz je bezpłatnie pobrać na urządzenia z systemem iOS, MacOS oraz Windows. Jest to świetne rozwiązanie, aby trzymać wszystkie potrzebne informacje w jednym miejscu i jednocześnie mieć do nich dostęp z każdego urządzenia (dostępna jest aplikacja na urządzenia mobilne, a wszystkie dane się synchronizują pomiędzy urządzeniami). 

Tworzenie dowolnej ilości notesów oraz kart otwiera wiele możliwości zachowywania informacji na temat postępów Pacjenta, dat wizyt oraz dowolnych informacji. Każdy wpis oznaczony jest datą oraz może być nazwany w dowolny sposób. Intuicyjne menu pozwala także oznaczać najważniejsze informacje i wyszukiwać je w momencie, kiedy będziemy chcieli do nich wrócić.  

Link do pobrania OneNote - https://www.onenote.com/download 

Dodawanie Pacjenta do programu Kcalmar.pro 

W tym momencie możemy przejść do stworzenia Pacjentowi profilu w naszym programie Kcalmar.pro. Aby to zrobić, wystarczy wysłać Pacjentowi zaproszenie przy pomocy zakładki “Twoje wizyty” lub stworzyć mu nowe konto w zakładce “Pacjenci”.  

Po wysłaniu zaproszenia Pacjent otrzyma ankietę, którą może wypełnić zarówno w aplikacji mobilnej Kcalmar – dieta i przepisy, oraz na swoim profilu webowym. Dotrzeć może do niego logując się poprzez: 

https://kcalmar.com/accounts/patient/login/ 

Po wysłaniu zaproszenia Pacjent otrzyma link rejestracyjny, dzięki czemu będzie mógł rozpocząć z Tobą współpracę. 

 

Alternatywne metody prowadzenia wywiadu żywieniowego 

Jeżeli Ty lub Twój Pacjent wolicie inną formę prowadzenia wywiadu, niż ta przez aplikację lub przeglądarkę — możesz wybrać jedno z wielu narzędzi do komunikacji wideo.  

Moja propozycja – Skype.  

Dostępność tego programu na niemal wszystkie platformy pozwala na prowadzenie rozmów wideo z różnych miejsc na świecie. Możesz wziąć to pod uwagę także podczas rozszerzania obszaru, z którego do tej pory przyjmowałaś lub przyjmowałeś Pacjentów. Nie ogranicza Cię już lokalizacja! Możesz rozpocząć działania w całej Polsce oraz za granicą, do czego serdecznie zachęcam! 😊 

Nawiązywanie takiego połączenia jest bardzo łatwe i zajmuje dosłownie kilka kliknięć, tak więc wykorzystaj narzędzie, jakim jest Skype i zacznij działać! Możesz jednocześnie prowadzić notatki w programie OneNote, bądź wykorzystać jego funkcję transkrypcji głosu na tekst, aby być jeszcze efektywniejszym w trakcie wywiadu!  

Link do pobrania programu Skype - https://www.skype.com/pl/get-skype/ 

Ankietę możesz także wygenerować poprzez program Kcalmar.pro w formacie PDF i przesłać ją Pacjentowi na adres mailowy. 

Przystąpienie do właściwej części pracy! 

Praca dietetyka online

Od tej pory zaczynasz część współpracy, która jest Ci już doskonale znana! Wykorzystaj maksymalnie czas i zwiększ swoją efektywność, używając narzędzia, które zoptymalizuje Twoją pracę i będzie Cię wspierać podczas układania jadłospisów. Tak jak wspomniałem na samym początku - jeżeli tutaj jesteś, to na pewno kojarzysz Kcalmar.pro, a jeżeli zdecydowałaś lub zdecydowałeś się skorzystać z mojego krótkiego poradnika, to jesteś także jego aktywnym użytkownikiem! 

Bierz się zatem do pracy i układaj jadłospisy z przyjemnością, dzięki Kcalmar.pro! 

Funkcje oferowane przez Kcalmar.pro, jak np.: 

  • Globalna zmiana składnika, 

  • Skalowanie kaloryczności jadłospisów, 

  • Kontrola alergenów w jadłospisie, 

  • Jadłospisy systemowe. 

Jeszcze bardziej przyspieszą Twoją pracę! 

Jeżeli jeszcze nie masz konta – tutaj masz link do rejestracji http://bit.ly/Rejestracja-FREE 

Przekazanie jadłospisu Pacjentowi 

Ostatnim etapem jest przesłane efektów Twojej pracy Pacjentowi. Przy pomocy programu Kcalmar.pro możesz to zrobić na kilka sposobów: 

1. Udostępnienie Pacjentowi planu żywieniowego poprzez aplikację mobilną “Kcalmar — dieta i przepisy”. 

Opracowana przez informatyków z wieloletnim doświadczeniem aplikacja mobilna, daje Pacjentowi dostęp do jadłospisu oraz listy zakupów z każdego miejsca. Po przypisaniu diety do Pacjenta bieżący jadłospis będzie od razu widoczny w jego aplikacji. 

2. Przesłanie Pacjentowi informacji o dostępności planu w Panelu webowym.  

Pacjent może także zalogować się do swojego konta poprzez stronę https://kcalmar.com/accounts/patient/login/, gdzie jego dieta, ankieta oraz wszystkie dane są dostępne od ręki. Z tego miejsca Pacjent może także pobrać wydruk jadłospisy w formacie PDF. 

3. Załączenie jadłospisu PDF w mailu do Pacjenta. 

Jeżeli Twój pacjent nie wyraża chęci skorzystania z nowoczesnych rozwiązań Kcalmar.pro - możesz przesłać mu jadłospis w formacie PDF. Wygenerujesz go bezpośrednio z kreatora jadłospisów.  

Etap końcowy 

Po wysłaniu Pacjentowi diety możesz ponownie połączyć się z nim przy pomocy komunikatora Wideo i omówić potencjalne sugestie lub rozwiać wątpliwości Pacjenta. Maksymalizuj kontakt z Twoim podopiecznym i spraw, aby nie czuł się zaniedbany poprzez nową formę współpracy. 

Wszelkie zmiany lub aktualizacje wprowadzaj w Twoim notesie programu OneNote i w razie potrzeby do nich wracaj. 

Pamiętaj! Zmienia się tylko i wyłącznie charakterystyka Twojej współpracy z Pacjentem, nie Twoje usługi! 

Mam nadzieję, że przygotowany przeze mnie artykuł będzie pomocny dla wielu zagubionych w aktualnej sytuacji dietetyków. Dajcie nam znać w komentarzu, czy chcecie więcej takich praktycznych wpisów. 

Armand Jabłoński

Armand Jabłoński

Dietetyk

Absolwent studiów magisterskich na kierunku Dietetyka, trener personalny. W kręgu jego zainteresowań znajduje się szczególnie żywienie sportowców. Wyznaje zasadę, iż prawidłowo zbilansowana dieta może poprawiać wyniki sportowe oraz samopoczucie zawodnika. Bardzo lubi dzielić się swoją wiedzą oraz dyskutować na temat odżywiania w sporcie. Czas wolny spędza między innymi na śledzeniu …