• Kategorie
Diet - Experience, czyli projektowanie pozytywnych doświadczeń w gabinecie dietetyka
Data publikacji: March 1, 2021

User Experience, czyli dziedzina związana z badaniem i projektowaniem doświadczeń użytkowników to coraz istotniejszy element rozwoju produktów i usług. To właśnie „dobry UX” przesądza często o popularności danego towaru. Czy zasady panujące w świecie projektowania przyjaznego użytkownikowi znajdują zastosowanie w pracy dietetyka?

Pozytywne doświadczenia

Monika to 38-letnia, mieszkająca w dużym mieście, mama dwójki dzieci. Udane życie rodzinne stara się łączyć z satysfakcjonującą pracą zawodową - współprowadzi salon stylizacji paznokci. Własny biznes wymaga od niej wysokiego poziomu energii, organizacji oraz zaangażowania. Dni, kiedy trudno zachować jej wewnętrzną równowagę pojawiają się w jej kalendarzu coraz częściej. 

Jednym z jej stałych rytuałów dnia, zaburzanych ostatnio przez pandemię, jest poranna "organizacyjna" kawa. Jeszcze rok temu wybierała tę "na mieście". Po wyjściu z domu, a jeszcze przed otwarciem salonu, z uśmiechem na twarzy zajmowała swoje ulubione miejsce przy dużym oknie w odwiedzanej od lat kawiarni. Zamawiana niezmiennie mała czarna stała się dla niej synonimem dobrze rozpoczynającego się dnia. Nie zawsze jednak taka forma porannego rozruchu była dla niej możliwa - rodzina, współpracownicy, życiowe niespodzianki potrafiły jej go skutecznie uniemożliwić. W takie dni korzystała z planu B - kawy na wynos, obowiązkowo z ulubionej kawiarni, która zdobyła jej serce nie tylko przyjemnym aromatem i smakiem kawy, ale również wspieraniem idei zero waste, którą Monika silnie podziela. Obecnie wspiera swoje miejsce, wpadając na poranną kawę i kupując oferowane przez kawiarnię ziarna - dla siebie oraz bliskich jej osób. Nie wyobraża sobie, aby kawiarnia zniknęła z mapy jej miasta...

 

User Experience

Co wspólnego ma historia Moniki z pracą dietetyka? Odpowiedź na to pytanie może przynieść User Experience (UX), czyli dziedzina związana z badaniem i projektowaniem doświadczeń użytkowników tak, aby dostarczyć im produktów i usług spełniających ich oczekiwania oraz wywołujących finalnie pozytywne doświadczenia i emocje. 

 

Początki tej historii sięgają firmy Apple, gdzie pracujący w 1993 profesor psychologii poznawczej i nauk komputerowych Don Norman nadał sobie tytuł Architekta User Experience, rozpowszechniając tym samym podejście do projektowania, oparte na szczegółowej analizie doświadczeń, płynących z interakcji pomiędzy użytkownikiem a produktem. 

 

Metody projektowania pozytywnych doświadczeń

Pozytywne doświadczenia w gabinecie dietetyka

Z biegiem czasu, rozwojem technologii oraz badań nad doświadczeniami użytkowników opisywane podejście znalazło swoje zastosowanie nie tylko w świecie technologii (HCI z ang.Human-Computer Interaction), ale również w procesie kreowania i udoskonalania usług analogowych, w tym tych opartych na relacjach międzyludzkich. Jedną z metod wykorzystywanych z powodzeniem na każdym etapie procesu projektowego okazało się stawianie użytkownika (tu: klienta kawiarni lub Pacjenta gabinetu dietetycznego) w centrum zainteresowania tzw. User Centered Design. Analiza potrzeb, motywów działania, celów, wartości, wyobrażeń oraz obaw określonych grup odbiorców ma za zadanie udoskonalić oferowaną przez nas usługę tak, aby Klient wybrał ją spośród konkurencyjnych, korzystał z niej z wysokim poziomem pozytywnych doświadczeń oraz polecał ją innym - tak, jak robiła to bohaterka opisanej na wstępie historii. Nie musi oznaczać to przy tym chłodnej, marketingowej kalkulacji. Przeciwnie - im lepiej wejdziemy w świat naszego Klienta/Pacjenta, spoglądając na niego empatycznym okiem, tym większe prawdopodobieństwo zrozumienia jego obecnego stanu i sytuacji, co w konsekwencji może przełożyć się na zwiększenie jego sukcesu oraz naszego zadowolenia z wykonywanej pracy.

 

Teoria w praktyce

Jak przełożyć teorię na praktykę oraz stworzyć warunki, które uczynią Twoją ofertę konkurencyjną na wysyconym rynku dietetycznym, zwiększając przy tym prawdopodobieństwo realizacji celów przez Twoich Pacjentów? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz podczas innowacyjnego webinaru "Diet - experience, czyli projektowanie pozytywnych doświadczeń w gabinecie dietetyka"!

Jako Partner szkolenia - zapraszamy:

Część 1: https://www.facebook.com/events/469323184226577

Część 2: https://www.facebook.com/events/448212276534616

 

Karolina Rowgało-Daniel

Karolina Rowgało-Daniel

Psychodietetyk

Absolwentka Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, certyfikowana Terapeutka Motywująca Polskiego Towarzystwa Terapii Motywującej, członkini międzynarodowej organizacji trenerów Dialogu Motywującego MINT (Motivational Interviewing Network of Trainers), psychodietetyczka w procesie kształcenia (Uniwersytet SWPS). Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy szkoleniowej z różnymi grupami odbiorców: pacjentami chorującymi somatycznie, nauczycielami, rodzicami, pracownikami opieki zdrowotnej, klientami korporacyjnymi, …