• Kategorie
Jakie zalecenia dietetyczne warto przekazać pacjentowi przed Wielkanocą?
Data publikacji: April 2, 2021

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Dlatego jest to dobry czas, aby zastanowić się, jakie zalecenia dietetyczne przekazać pacjentom na ten szczególny okres. Z pewnością pojawią się z ich strony pytania o to, jak utrzymać dietę podczas Wielkanocy i czy można pozwolić sobie na małe odstępstwa od zaleceń. Przygotuj się na nie, dzięki temu wpisowi! 

 

Dieta w czasie Wielkanocy - czy dozwolone są odstępstwa od zaleceń?

Przed świętami, w gabinecie dietetyka bardzo często słychać pytania o to czy w tym szczególnym czasie można pozwolić sobie na pewne odstępstwa od diety. To, jaka będzie odpowiedź, zależy w dużej mierze od pacjenta. Jeśli posiada on dużą motywację do stosowania się do zaleceń dietetycznych i wiemy, że po świętach będzie dbał o zdrowe nawyki żywieniowe, można pójść na kompromis. Warto jednak ustalić pewne zasady, aby „małe odstępstwa” nie wymknęły się spod kontroli. Na przedświątecznej wizycie w gabinecie omówmy z pacjentem, jakiego typu odstępstwa są dozwolone i jakie kroki podjąć, aby nie zaburzyły one diety na dłuższą metę.

 

Wielkanocne potrawy w dietetycznej wersji

Choć zdarza się, że możemy ustalić z pacjentem, że pojawią się pewne odstępstwa od zaleceń, to mimo wszystko warto zadbać, aby na wielkanocnym stole znalazły się potrawy w wersji dietetycznej. 

 

Zalecane metody przyrządzania potraw

W zaleceniach dietetycznych dobrze jest przekazać pacjentom informacje na temat dozwolonych metod przyrządzania potraw. Najlepiej, aby produkty, które wymagają obróbki cieplnej były przygotowywane poprzez gotowanie na parze lub w wodzie, duszenie bez wcześniejszego obsmażania czy pieczenie. 

 

Produkty, które warto dodać do świątecznych potraw

Warto zwrócić również uwagę na to, aby w wielkanocnych potrawach znalazło się jak najwięcej warzyw oraz innych produktów o wysokiej wartości odżywczej (np. pestek i nasion, kiełków, pełnoziarnistych produktów zbożowych, olejów roślinnych).

 

Rzodkiewka

Warzywo będące dobrym źródłem witaminy C, która wykazuje właściwości antyoksydacyjne, ma działanie immunomodelujące, a także bierze udział w syntezie kolagenu. Rzodkiewka posiada również delikatne właściwości moczopędne, a dzięki obecności błonnika pokarmowego wspomaga pracę jelit i utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Dieta w wielkanoc

Szczypiorek

Niskokaloryczny dodatek do potraw (łyżka szczypiorku to tylko 2 kcal). Jest źródłem witamin (np. witaminy C, witamin z grupy B) oraz składników mineralnych (np. potasu, żelaza). Od wielu lat właściwości prozdrowotne szczypiorku wykorzystywane są w leczeniu chorób pęcherza moczowego, wspomaganiu pracy układu pokarmowego, a także wzmacnianiu układu immunologicznego. 

Rzeżucha

Roślina, która jako jedna z pierwszych przychodzi na myśl, gdy myślimy o Wielkanocy. Stanowi źródło witaminy C, beta-karotenu, magnezu, żelaza, a także siarki. Ponadto dzięki obecności witaminy K może mieć pozytywny wpływ na mineralizację kości. Warto wiedzieć, że rzeżucha posiada również działanie lekko moczopędne, a także chemoprewencyjne. 

Rzeżucha w diecie podczas wielkanocy

Wielkanocne potrawy w wersji dietetycznej

Jedną z tradycyjnych potraw podawanych na Wielkanoc jest żurek z białą kiełbasą i jajkiem. Jakie wskazówki warto przekazać pacjentowi, aby nie musiał rezygnować z tej tradycyjnej potrawy? Po pierwsze warto zastąpić wywar mięsny domowym wywarem warzywnym.

Ponadto dobrze jest zmniejszyć ilość białej kiełbasy dodawanej do zupy, co można zrekompensować, np. większą ilością aromatycznego majeranku.

Kolejną tradycyjną potrawą wielkanocną są jajka na twardo podawane z majonezem. Zamiast majonezu można zaproponować pacjentowi przygotowanie jajek z dodatkiem domowego sosu na bazie jogurtu, a także rzodkiewki czy rzeżuchy. Z jogurtu, koperku i ulubionych przypraw można przygotować również sos, który pacjent doda do tradycyjnej sałatki jarzynowej.

Kwestią, która może budzić również dużo wątpliwości, są świąteczne wypieki. Dobrze jest zaproponować pacjentowi, aby do ich przygotowania wybrał zamienniki cukru (np. erytrytol), a także odpowiednią mąkę (może być to, np. domowa mieszanka mąk bezglutenowych). 

Korzystaj z nowych szablonów wydruku w Kcalmar.pro!

Na swoim panelu w programie możesz znaleźć nowe szablony wydruku, które idealnie nadadzą się do przekazania zaleceń z tego artykułu Twojemu Pacjentowi!

Nowe szablony wydruku - święta w Kcalmar.pro

Bibliografia:

  1. Kromłowska R. Naturalne substancje o działaniu antykancerogennym w żywności. Postępy techniki przetwórstwa spożywczego. 2011; 1; s. 87-91.
  2. Manivannan A., Kim JH.., Kim DS. (2019). Deciphering the Nutraceutical Potential of Raphanus sativus—A Comprehensive Overview. Nutrients, 11(2): 402.
  3. A.Stefaniak, M.Grzeszczuk(2015). Smakowite kwiaty szczypiorku. Panacea Nr.4 (53), str.32-33
Paulina Górska

Paulina Górska

Dietetyk kliniczny

Dietetyk kliniczny, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, właścicielka poradni dietetycznej Kobieca Strona Dietetyki (http://kobiecastronadietetyki.pl). Jako dietetyk kliniczny pracuje przede wszystkim z osobami starającymi się o dziecko, kobietami z PCOS, endometriozą oraz chorobą Hashimoto. Obecnie realizuje pracę doktorską z zakresu wpływu diety na dolegliwości bólowe i jakość …