• Kategorie
Układanie jadłospisów nie musi być nudne i monotonne – 5 wskazówek, jak usprawnić ten proces
Data publikacji: April 16, 2021

Układanie jadłospisów to dla wielu dietetyków najdłuższy i najbardziej pracochłonny element współpracy z Pacjentem. Wielu specjalistów coraz częściej decyduje się na przygotowanie jadłospisów jednorazowo i późniejszą ich dystrybucję np. w własnych „sklepach”. Czy to jednak dobre rozwiązanie?

Jaki jest zamysł pracy dietetyka?

Decydując się na studia w tym kierunku na pewno kierowały Tobą:

 

 • Chęć pomocy innym,
 • Ekscytacja współpracą z innym człowiekiem i realny wpływ na jego zdrowie,
 • Satysfakcja z osiąganych przez Pacjentów efektów,
 • Wykorzystywanie zdobytej wiedzy we własnej praktyce.

 

Zderzenie z rzeczywistością jest nieco inne. Często, nasze ograniczone przez bardzo dużą ilość pracy, zasoby czasowe są na granicy. Nie możemy przez to pójść dalej z rozwojem naszej poradni oraz całej firmy. Co należy wtedy zrobić?

 

Optymalizuj procesy

Może skojarzy Ci się to z typową gadką coachów, ale nic bardziej mylnego! Przygotuj tzw. Flow swojej pracy. Opracuj ścieżki, którymi podążasz podczas współpracy z Pacjentami i mocno się ich trzymaj. Wszelkie odchylenia od normy notuj i wprowadzaj je do swojego wcześniej przygotowanego flow. Pomoże ci to w przyszłości. 

Przykładowe flow:

 

 1. Wywiad z Pacjentem.
 2. Ustrukturyzowanie materiałów zdobytych podczas wywiadu.
 3. Wprowadzenie wywiadu do programu dla dietetyków.
 4. Praca nad jadłospisem.
 5. Pozbycie się produktów niechcianych i nielubianych w diecie Pacjenta.
 6. Przesłanie diety Pacjentowi.
 7. Zbieranie pomiarów.
 8. Pomiar efektów.

 

Widzisz tu jakieś miejsce do optymalizacji? Oczywiście zawsze możemy proces usprawnić albo uszczelnić. Jak możemy to zrobić w przypadku tego flow? 

 

A co, gdybym Ci powiedział, że 3 pierwsze kroki możemy połączyć w jeden? Dobry program dla dietetyków pozwala Ci nie tylko usprawnić układanie jadłospisów, ale także wesprze Cię podczas pozostałych działań, jakie podejmujesz w gabinecie. Poprawione flow będzie wyglądało tak:

 

 1. Przesłanie wywiadu Pacjentowi drogą elektroniczną.
 2. Praca nad jadłospisem.
 3. Pozbycie się produktów niechcianych i nielubianych w diecie Pacjenta.
 4. Przesłanie diety Pacjentowi.
 5. Zbieranie pomiarów.
 6. Pomiar efektów.

 

Dobrze, wywiad mamy usprawniony, co dalej?

 

Układaj jadłospisy z głową!

Przechodzimy do dalszej optymalizacji naszej wcześniej ustalonej ścieżki pracy.

Zastanawiałeś bądź zastanawiałaś się kiedyś, czy układanie jadłospisów nie zajmuje Ci zbyt wiele czasu? Wielu dietetyków nie zdaje sobie sprawy z tego, w jakim stopniu można ten proces przyspieszyć.

 

Czynniki, które zazwyczaj śledzisz ręcznie, mogą być kontrolowane przez Twój program do układania jadłospisów! Wyżej wspomnieliśmy o ankiecie Pacjenta, która pozwoli Ci zebrać wszystkie informacje nt. produktów, których Twój Pacjent nie może spożywać, bądź po prostu ich nie lubi. Wyobraź sobie teraz sytuację, z którą miałeś lub miałaś do czynienia:

 

Wywiad otrzymujesz od Pacjenta w formie wypełnionej kartki papieru. Musisz go teraz przenieść do Twojego programu, który i tak nie podpowie Ci, czy te produkty w ułożonej dla tego Pacjenta diecie się w niej znajdują.

 

Teraz inny scenariusz:

Wywiad spływa do Ciebie online i wszystkie produkty alergizujące, nielubiane i lubiane widzisz na jadłospisie w formie graficzne. Łatwiej prawda? A Ty, możesz się skupić w pełni na układaniu jadłospisów.

 

Pozbywaj się niechcianych produktów jednym kliknięciem

program do układania jadłospisów

Mamy gotowy jadłospis! Jesteśmy prawie na finiszu, jednak potrzebujemy przeprowadzić ostatnie poprawki. W większości przypadków są to kosmetyczne zmiany – musimy zmienić jeden lub dwa produkty, które nie pasują do diety Pacjenta, bądź lekko doszlifować kaloryczność i realizację założeń. 

 

Dobry program dla dietetyków pozwoli Ci wprowadzić te zmiany z poziomu listy zakupów bez większego problemu. Zmieniaj poszczególne produkty w diecie kliknięciem i podmieniaj je na mniej kaloryczne/lubiane przez Pacjenta.

 

Po tym etapie dieta jest od razu dostępna dla Pacjenta w jego panelu internetowym! Nie musisz nawet pisać maila :)

 

Kontroluj efekty Pacjenta

Poproś Pacjenta o regularne zbieranie pomiarów jego ciała. Będzie Ci łatwiej kontrolować jego efekty! Ale zaraz zaraz! Zbieranie takich danych np. drogą mailową nie jest łatwe – trzeba je później gromadzić w innym miejscu, przez co musimy poświęcić na to czas.

 

A teraz lepszy scenariusz – Pacjent wprowadza pomiary bezpośrednio do jego dedykowanego Panelu, przez co efekty kontrolują się same. Zbyt piękne, żeby było prawdziwe? Dobry program do układania jadłospisów ma dokładnie takie możliwości. Masz z tyłu głowy flow pracy, który opisaliśmy na początku? Powoli zbliżamy się do jego całkowitego uproszczenia! 

 

Zachowaj rozsądek!​​​​​​​

Pamiętaj, że praca, zwłaszcza dietetyka, powinna sprawiać Ci satysfakcję. Jeśli zbyt dużo czasu poświęcasz na układanie jadłospisów, przez co zaniedbujesz inne aspekty pracy – może dojść do wypalenia zawodowego. 

 

Podobnie będzie w przypadku, kiedy inne czynności, poza układaniem jadłospisów, zajmują Ci zbyt wiele czasu i nie wystarcza Ci go, aby dopieścić diety. Optymalizacja pozwoli Ci znaleźć w tym wszystkim balans, dzięki czemu będziesz miał lub miała więcej czasu, co przełoży się na obsługę większej ilości Pacjentów oraz większy zarobek! A teraz spójrz na nasz flow:

 

 1. Przesłanie wywiadu Pacjentowi drogą elektroniczną.
 2. Praca nad jadłospisem.
 3. Aktualizacja pomiarów przez Pacjenta.
 4. Wnioski.

 

Dodaliśmy ostatni punkt, czyli „Wnioski”, które są bardzo ważne w pracy dietetyka i jak już mamy chwilę, aby je przygotować, to zdecydowanie warto to robić. Mogą nam one pomóc u kolejnych Pacjentów, których przypadek może być podobny do tych, którzy już z nami pracowali. A teraz - działaj!

Armand Jabłoński

Armand Jabłoński

Dietetyk

Absolwent studiów magisterskich na kierunku Dietetyka, trener personalny. W kręgu jego zainteresowań znajduje się szczególnie żywienie sportowców. Wyznaje zasadę, iż prawidłowo zbilansowana dieta może poprawiać wyniki sportowe oraz samopoczucie zawodnika. Bardzo lubi dzielić się swoją wiedzą oraz dyskutować na temat odżywiania w sporcie. Czas wolny spędza między innymi na śledzeniu …