• Kategorie
Nowa zakładka Potrawy w programie Kcalmar.pro
Data publikacji: Jan. 24, 2024

Dzięki licznym konsultacjom ze specjalistami z branży dietetycznej opracowaliśmy nową wersję zakładki potraw. W poniższym artykule przeczytasz o zmianach jakie wprowadziliśmy w programie Kcalmar.pro. Mamy nadzieję, że nowoczesny widok zakładki, a także rozbudowana lista funkcji ułatwią Twoją codzienną pracę!  
 

Nowe tagi systemowe 

Uporządkuj swoją listę potraw i skorzystaj z nowych tagów systemowych. Twój pacjent wymaga diety eliminacyjnej?  Dzięki tagom: bez laktozy, wegański, wegetariański, bezmleczny i bezglutenowy możesz mieć pewność, że w diecie pacjenta nie pojawi się produkt niepożądany.  

Dieta specjalna? Żaden problem! Wyfiltrowanie potraw umożliwią w tym przypadku tagi: bogatoresztkowa, lekkostrawna, płynna, DASH, low FODMAP oraz w cukrzycy i insulinooporności.  

Pacjent w ankiecie zaznaczył preferencje dotyczące rodzaju kuchni? Na to też mamy rozwiązanie w postaci tagu kuchni świata: Polska, Włoska, Azjatycka oraz Śródziemnomorska.  

Lista, która najczęściej pojawiała się w Waszych sugestiach, czyli tagowanie po sprzęcie kuchennym takim jak: Sokowirówka, Piekarnik, Blender, Mikser, Kuchenka. Wyróżniliśmy również potrawy, które nie wymagają pieczenia czy gotowania (Tag: bez obróbki termicznej) a także oznaczenie Brak sprzętu. 

Szukasz konkretnych rodzajów potraw? Proponujemy zastosowanie tagów: Sałatka, Zupa, Danie główne, Deser, Kanapki, Makarony, Danie mięsne, Danie rybne, Surówka. 

Pacjentowi zależy na nieskomplikowanej diecie? Skorzystaj z tagów Szybki, Proste przepisy, do 4 składników.   

Jeżeli planujesz posiłki do spożycia poza domem, które nie wymagają spożycia bezpośrednio po przygotowaniu, wyszukaj potrawy po tagu Do pracy lub Do szkoły.  

Na drugie śniadania planujesz desery lub całkiem odmiennie - wyłącznie wytrawne dania? Opcja potraw na słodko oraz na słono z pewnością będzie przydatna w takim przypadku!   

Oczywiście dotychczasowe tagi takie jak Paleo, Potreningowy, FIT, Z niskim IG są nadal dostępne w systemowej bazie.  

Dla dzieci to tag, który z pewnością sprawdzi się w przypadku młodszych Pacjentów 😊  

Z pewnych źródeł wiemy, że staracie się inspirować Pacjentów również podczas specjalnych okazji, dlatego przygotowaliśmy także listę świątecznych potraw oznaczonych tagami Święta Bożego Narodzenia oraz Wielkanoc.  
 

Zaawansowane filtry w wyszukiwarce 

Szukasz konkretnej grupy posiłków? Poprzez zaawansowanych ustawień wyszukiwarki maksymalnie sprecyzujesz listę interesujących Cię potraw. Znajdziesz tam filtrowanie potraw po zakresie kaloryczności, czasie przygotowania, ilości porcji, rozmiarze potrawy, typie posiłku oraz wybranych tagach. Dodatkowo listę możesz także posortować po nazwie, gramaturze, kaloryczności lub po 5 wybranych wartościach odżywczych.   
 

Co dodatkowo znajdziesz w zakładce Potrawy?  

Koniec z usuwaniem produktu i dodawaniem zamiennika! W nowej odsłonie zakładki Potrawy wystarczy kliknąć w składnik, aby podmienić go w potrawie. Funkcja ta dostępna jest również bezpośrednio kreatorze jadłospisów.  

Dzięki intuicyjnej funkcji duplikowania potraw błyskawicznie stworzysz szablony potraw o zbliżonych składnikach i opisach.  

Wyróżniliśmy 4 listy potraw, dzięki której możesz zawęzić wyszukiwania wyłącznie do potraw publicznych, prywatnych, ulubionych lub korzystać z pełnej listy obejmującej wszystkie potrawy.  

Zachęcamy przetestowania nowości i podzielenia się opinią!

  

Źródła zalecań do wybranych tagów systemowych:

Martyna Kołowerzo

Martyna Kołowerzo

Dietetyk

Absolwentka studiów magisterskich na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, na kierunku Dietetyka. Obecnie członek zespołu Kcalmar.pro oraz Instytutu Edukacji Żywieniowej. W trakcie studiów aktywnie uczestniczyła w działaniach Studenckiego Koła Naukowego Dietetyków UP w Lublinie, prowadząc zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży z zakresu zdrowego stylu życia. Swoją wiedzę stale poszerza poprzez …