Studenckie jedzenie – najczęstsze błędy żywieniowe
Przychodzi październik i znowu opuszczasz dom rodzinny w celu zdobywania dalszego wykształcenia. Zmuszony do samodzielności z małym budżetem pieniężnym i niewielkimi zasobami czasowymi, stajesz często przed problemem: jak się zdrowo odżywiać? Niestety często też podejmujesz w tej kwestii złe decyzje i popełniasz najczęstsze błędy żywieniowe...
Studenckie jedzenie, czyli model żywienia przeciętnego studenta
• Gotowe posiłki- Zamówione i często jedzone na mieście. Być może nie jesteś przyzwyczajony do gotowania- nie potrafisz, nie lubisz lub bronisz się, że nie masz na to czasu. W ten sposób zasilasz portfele właścicieli punktów garmażeryjnych i barów. Niestety nierzadko są to potrawy typu Fast Food, czyli potrawy tłuste i słone, z niewielką ilością witamin i minerałów, dostarczające w największej ilości pustych kalorii.
• Hurtowe ilości mącznych posiłków od mamy, gotowych do podgrzania. Głównie są to pierogi, kopytka, naleśniki, krokiety - często podsmażane na dużej ilości tłuszczu i zjadane bez dodatku warzyw! Jest to szybki sposób do pojawienia się problemów trawiennych i niedoborów żywieniowych.
• Nadkonsumpcja słodyczy i drożdżówek- Proste, smaczne i idealne do jedzenia w biegu. Właśnie dlatego są popularne wśród studenckiej młodzieży. Drożdżówki zapychają tylko na chwilę i tak jak słodycze nie przyczyniają się do odżywienia organizmu. Spożywane na dłuższą metę mogą przyczynić się do niedoborów pokarmowych oraz wzrostu masy ciała.
• Imprezy alkoholowe- Duże ilości alkoholu w towarzystwie chipsów, paluszków i innych słonych oraz tłustych przekąsek przyczynią się do zwiększenia Twoich rezerw tłuszczowych i otępienia Twojej uwagi. Po imprezie zostanie Ci więc tkanka tłuszczowa, ból głowy, poczucie beznadziejności i mniej pieniędzy w portfelu! Na dłuższą metę, takie pożywienie może działać też deperesjogennie i powodować obniżenie nastroju (zobacz: Produkty przyprawiające o ból głowy - na co uważać przy migrenach).
• Pominięcie warzyw- Większość studentów oszczędza na warzywach, bo nie dają one uczucia sytości jak produkty mączne czy mięsne. W ten sposób nie jesteś w stanie pokryć racji żywieniowych na makro i mikroelementy oraz witaminy. Ponadto dostarczanie głównie produktów wysoko przetworzonych jakimi są np. oczyszczone produkty zbożowe, słodycze oraz nabiał i mięso, bez warzyw i owoców (zobacz: Warzywa i owoce - zalecenia i praktyczne wskazówki).
• Nieregularne jedzenie- Brak czasu, stres czy imprezy nie skłaniają do wprowadzenia regularnych posiłków. Łatwo jest wybić się nawet z domowych przyzwyczajeń, gdyż Twoje życie nabiera nowego tempa i bywa bardzo nieregularne. Wspólne projekty zachęcające do podjadania nierzadko bezwartościowych przekąsek, pomijanie śniadań, które wydawać by się mogło zajmują rano zbyt dużo czasu, czy niekontrolowane zajadanie stresu. To tylko niektóre z powodów braku żywieniowej równowagi (zobacz również: Regularne posiłki - podstawa zdrowego żywienia).
• Przetworzone produkty- Są one pomocne w szybkim przygotowaniu posiłków, ale niestety uzależniają smakowo, ze względu na długą listę składników, szczególnie tych wywołujących odpowiednie reakcje chemiczne w mózgu, odpowiedzialne za poposiłkową przyjemność. Dzięki temu przemysł spożywczy rozwija się coraz prężniej i zapewnia sobie powrót konsumenta. Do takich produktów należą m.in. ketchup, parówki, majonez, zupki w proszku - generalnie te z długą listą składników, zwłaszcza zawierające dużą ilość cukru i soli.
Zobacz również: Jedz co chcesz, czyli dieta IIFYM okiem dietetyka
Studenckie jedzenie – proste rozwiązania na zdrowsze jedzenie
• Postaraj się nie stołować na mieście gdyż, taki model żywienia bardzo zmniejsza Twój budżet. Poza tym nigdy nie wiesz co „siedzi” w zamówionym przez Ciebie daniu i jak zostało przygotowane. Bezpieczniejsza, tańsza i zdrowsza opcja to gotowanie w domu szybkich posiłków.
• Do potraw mącznych zawsze przygotuj sałatkę warzywną, by zrównoważyć kwasotwórczy potencjał potrawy. Nie zajmie Ci to dużo czasu a taka kompozycja wywoła pozytywną odpowiedź ze strony organizmu. Pamiętaj, że wskazanym rodzajem obróbki termicznej jest gotowanie lub pieczenie/ smażenie na małej ilości tłuszczu.
• Korzystaj z promocji, by móc zaoszczędzić. Szczególnie dotyczy to warzyw i owoców, a takie oferty można znaleźć na specjalnych aplikacjach w telefonie, które ułatwiają Ci tanie zakupy.
• Słodycze i drożdżówki zastąp zdrową kanapką, w której znajdzie się pełnoziarniste pieczywo i warzywa. W ten sposób możesz zapewnić swojemu organizmowi pełnowartościowy posiłek do zabrania z domu i zjedzenia w biegu. Na pewno zaspokoi głód na dłużej!
• Śniadanie przygotuj wieczorem, a jeśli nie masz czasu na zjedzenie w domu, zabierz ze sobą w pojemniku i skonsumuj w drodze, np. w autobusie lub zjedz je na uczelni. Zmniejszy to szanse na podjadanie niezdrowych przekąsek i wprowadzi pewien rytm i zdrowy nawyk do Twojego harmonogramu dnia.
• Wystrzegaj się przetworzonych produktów. Zachęcamy Cię do czytania etykiet i kupowania tych, o najkrótszym i najprostszym składzie. Trzymaj się z daleka od składników których nie znasz i nie potrafisz powtórzyć.
• Zachowaj umiar w piciu. Nie oznacza to że musisz być abstynentem, ale znaj alkoholowy umiar by nie „zalewać się w trupa”. Wybieraj sałatkowe przegryzki do imprezowych napojów zamiast słonych i tłustych przekąsek. Po imprezie pij dużo wody, by przywrócić właściwe nawodnienie organizmu.
• Rób większe zakupy w przypadku suchych produktów jak kasze, makaron, ryż, czy płatki zbożowe. Są to składniki o długiej przydatności do spożycia, które możesz spokojnie przechowywać kilka miesięcy. Wystrzegaj się jednak dużych zakupów pozostałych produktów, ponieważ istnieje ryzyko nie wykorzystania i zepsucia się, a co za tym idzie zmarnowania pieniędzy.
• By szybko przygotowywać dania, gotuj więcej porcji. W ten sposób przez kilka dni przechowasz w lodówce ugotowany ryż, czy cały posiłek, gotowy następnego dnia do podgrzania. Wprowadzenie kilku zasad może odwrócić Twój sposób żywienia na właściwą stronę. Wyliczając powody skłaniające Cię do niezdrowego odżywiania, zastanów się czy nie są to tylko wymówki z Twojej strony. Podstawą jest dobra organizacja, która wymaga zaangażowania. Zainwestuj w siebie nie tylko intelektualnie, ale zadbaj również o swoje zdrowie, poprzez prawidłowe odżywianie.
Zobacz również: Zdrowe produkty na liście zakupów