JAK ZMIENIĆ ZŁE NAWYKI ŻYWIENIOWE? – WSKAZÓWKI DLA POCZĄTKUJĄCYCH
Data publikacji: Nov. 8, 2016
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

JAK ZMIENIĆ ZŁE NAWYKI ŻYWIENIOWE? - WSKAZÓWKI DLA POCZĄTKUJĄCYCH

„Chcę zmienić swoje złe nawyki żywieniowe!”-taka myśl pojawiająca się w naszej głowie to pierwszy ważny krok w procesie kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych. Mówi się, że „zmiana zaczyna się w głowie” i z pewnością jest w tym wiele prawdy, ponieważ  uświadomienie sobie, że nawyki są złe to pierwszy krok do ich zmiany.

POSTAW SOBIE CEL, CZYLI O TYM JAK MĄDRZE ZACZĄĆ STOSOWAĆ SIĘ DO ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA

Gdy w naszej głowie pojawiła się już myśl o chęci zmiany nawyków żywieniowych kolejnym krokiem będzie przystąpienie do działania. Pierwszym etapem powinno być ustalenie konkretnego celu, ponieważ samo stwierdzenie-„chcę zmienić nawyki” jest bardzo ogólne. Zbyt ogólne cele często nie są realizowane, ponieważ podczas ich realizacji błądzimy, nie wiemy za co się zabrać!

Dobrze określony cel, zwiększający prawdopodobieństwo sukcesu powinien być:

prosty,

mierzalny,

osiągalny,

istotny,

określony w czasie!

Zobacz również: Zdrowa dieta w towarzystwie! - razem łatwiej

JAK ZMIENIĆ ZŁE NAWYKI ŻYWIENIOWE? - METODA MAŁYCH KROKÓW

Jeśli chcemy TRWALE zmienić złe nawyki żywieniowe powinniśmy zaplanować nasze działania zgodnie z metodą małych kroków. Nie możemy od razu „rzucać się na głęboką wodę”,  ponieważ wyznaczenie zbyt trudnego, nieosiągalnego celu może nas szybko zniechęcić.

PRZYKŁAD:

Pijemy dwa razy dziennie kawę słodzoną trzema łyżeczkami cukru.

 

Cel:

Chcemy zrezygnować ze słodzenia kawy.

 

NIEWŁAŚCIWY SPOSÓB REALIZACJI CELU:

Następnego dnia pijemy kawę czarną, bez  cukru. Kawa nam nie smakuje, bo jest zbyt gorzka i szybko rezygnujemy.

 

JAKI POWINIEN BYĆ PIERWSZY KROK?

Zgodnie z zasadą małych kroków zaczynamy od małej zmiany, którą stopniowo rozwijamy (np. ograniczamy ilość łyżeczek cukru do jednej).

Warto stworzyć sobie linię czasu, która zobrazuje nam kolejność podejmowanych kroków i czas jaki będzie potrzebny do ich realizacji.

EMOCJE TOWARZYSZĄCE ZMIANIE NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH

Niektórzy z nas reagują na zmiany dobrze, inni gorzej. Podczas zmiany nawyków żywieniowych należy uzbroić się w cierpliwość i nie zrażać się przy ewentualnych niepowodzeniach. Z pewnością będzie nam łatwiej jeśli o chęci zmian powiemy rodzinie i znajomym, którzy będą nas wspierać i motywować. Możemy, na przykład zaproponować wspólną zmianę nawyków i umówić się na zdrowe gotowanie, zakupy, czy przeszukiwanie książek kucharskich/stron internetowych pod kątem zdrowych przepisów (zobacz: Zdrowe produkty na liście zakupów). Takie wspólne działanie oprócz wzajemnej motywacji i wsparcia ma jeszcze jeden ważny aspekt psychologiczny. Jest nim powiązanie zdrowego odżywiania z pozytywnymi emocjami. Zazwyczaj to niezdrowe produkty (np. lody, ciastka, torty) kojarzą nam się z radosnymi i ważnymi chwilami. Mechanizm ten ma niejednokrotnie swoje korzenie w dzieciństwie, kiedy to rodzice w zamian za wyniki w nauce, czy dobre zachowanie nagradzali nas, np. słodyczami. Warto zatem „odczarować” zdrowe produkty i połączyć je z pozytywnymi emocjami, np. spotkaniami z przyjaciółmi, czy wyjściem na zdrową kolację z okazji awansu zawodowego.

Zobacz również: Wyposażenie kuchenne a zdrowe odżywianie - postaw na te urządzenia w kuchni

PUŁAPKI UMYSŁU, KTÓRE UTRUDNIAJĄ ZDROWE ODŻYWIANIE

Istnieje wiele pułapek umysłu, które często utrudniają nam zdrowe odżywianie, a o których nawet nie wiemy. Oto kilka sposobów na to, jak ustrzec się pułapek umysłu i ułatwić sobie proces zmiany nawyków żywieniowych.

Nie jedz w pośpiechu, delektuj się jedzeniem! Nasz mózg potrzebuje około 20 minut na to, by dotarły do niego sygnały mówiące o tym, że jesteśmy najedzeni. W związku z tym jeśli chwilę po obiedzie stwierdzimy, że nadal jesteśmy głodni nie sięgajmy od razu po deser, lecz dajmy sobie czas na to by poczuć nasycenie!

Zmniejsz swoje talerze, aby zmniejszyć porcje! Dzięki tej prostej metodzie, nawet jeśli zmniejszymy nasze porcje wydadzą się one większe i nie będziemy mieli poczucia, że jemy mniej!

Zrób z podjadania problem! Zbyt łatwa dostępność przekąsek sprawia, że sięgamy po nie częściej! Wykorzystują to, m.in. sklepy spożywcze, w których niezdrowe przekąski ustawione są przy kasach. To sprawia, że są one pod ręką i sięgamy po nie częściej! Gdy ułatwisz sobie sięganie po przekąskę istnieje duże ryzyko, że po nią sięgniesz! Jeśli natomiast będziesz musiał/-a iść po nią do sklepu prawdopodobnie przemyślisz swoją decyzję i z niej zrezygnujesz, bo okaże się, że wymaga od Ciebie zbyt wiele wysiłku!

Zobacz również: Jak odsunąć uczucie głodu w czasie?

DROGA DO ZMIANY Z POMOCĄ DIETETYKA I PSYCHODIETETYKA

Zdrowe odżywianie ma ogromny wpływ na nasze zdrowie dlatego z całą pewnością stosowanie się do zasad zdrowego odżywiania to ważny cel w naszym życiu. Chaos informacyjny, zabiegany tryb życia, szeroka oferta sklepów nie ułatwiają nam tego zadania. Warto pamiętać, że w drodze do zmiany nawyków żywieniowych i zdrowego żywienia możemy skorzystać z pomocy dietetyka, bądź psychodietetyka. Jeśli szukasz specjalisty, skorzystaj z wyszukiwarki dietetyków, by wybrać dietetyka ze względu na swoje potrzeby żywieniowe!

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!